TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už 17. novembra sa začne týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom
P:3, 15. 11. 2019 11:25, DOMBratislava 15. novembra (TK KBS) Kresťania sú najviac prenasledovanou náboženskou menšinou na svete, upozorňuje nadácia ACN Slovensko. Poukázať na tento problém má Týždeň pomoci prenasledovaným kresťanom (TPPK).

Vo svete žije 300 miliónov kresťanov, ktorí sú pre svoju vieru vystavení perzekúcii. V niektorých prípadoch prídu o zamestnanie či nemajú prístup k adekvátnemu vzdelaniu. Často však čelia fyzickému útlaku, prenasledovaniu a, žiaľ, aj smrti. Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie je podľa ACN Slovensko čas upriamiť pozornosť na tých, ktorí slobodu stále nemajú.

„Uplynulo už 30 rokov, odkedy sa nemusíme báť prenasledovania alebo diskriminácie pre svoju vieru. Môžeme chodiť do kostola, verejne sa modliť, hovoriť o viere v Boha a snažiť sa ukázať krásu viery aj v spoločnosti. Žiaľ, nie všetci bratia a sestry vo svete majú takéto šťastie,“ hovorí riaditeľ ACN Slovensko Miroslav Dzurech.

Práve 17. novembrom je ohraničený začiatok Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom 2019. Počas neho prebehne po celom Slovensku viacero aktivít a do života sa bude uvádzať aj publikácia o prenasledovaných kresťanoch s názvom Trpiaci a zabudnutí.

Hosť z Pakistanu: Svedectvo viery v neslobodnej krajine

Na Slovensko príde pri príležitosti prvého ročníka TPPK (nultý ročník sa konal v roku 2018) vzácny hosť z Pakistanu – Emmanuel (Mani) Yousaf má 69 rokov a pochádza z mesta Lahore v Pakistane, kde aktuálne zároveň pôsobí ako národný riaditeľ Katolíckej komisie pre spravodlivosť a mier (CCJP). Je v prvej línii boja kresťanov za náboženskú slobodu v tejto prevažne moslimskej krajine.

Emmanuel Mani Yousaf bude sláviť viaceré omše a diskutovať s mladými ľuďmi na akciách po celom Slovensku. Jeho podrobný program a všetky ďalšie informácie k TPPK 2019 je možné nájsť na webovej stránke www.prenasledovani.sk.

Publikácia Trpiaci a zabudnutí ukazuje na zhoršenú situáciu vo svete

Publikácia Trpiaci a zabudnutí prináša zistenia o stave prenasledovania kresťanov vo svete za roky 2017 až 2019. Predstavenie publikácie a následne tlačová konferencia sa uskutoční v pondelok 18. novembra o 11:00 v tlačovej miestnosti Národnej rady SR.

Emmanuel sa pred tlačovou konferenciou zúčastní na obede s poslancami, ktorý organizuje poslankyňa Anna Verešová.

„Publikácia okrem hodnotenia celkového stavu náboženskej slobody približuje aj profily najproblematickejších krajín ako Severná Kórea, Čína, Srí Lanka, Sýria, Nigéria, Sudán, Pakistan a podobne,“ vysvetľuje Miroslav Dzurech. „Výsledky prieskumu nie sú dobré. Stav náboženskej slobody sa v sledovaných krajinách oproti predchádzajúcemu obdobiu väčšinou zhoršil.ׅ“

Publikáciu je možné objednať si v knižnej aj online podobe prostredníctvom emailu na info@acn-slovensko.org - ponuka platí pre médiá, odborníkov aj pre širokú verejnosť.

Červená streda: Viaceré budovy po Slovensku budú nasvietené načerveno

V stredu 20. novembra, v rámci Týždňa pomoci prenasledovaným kresťanom, budú viaceré budovy po celom Slovensku nasvietené načerveno. Červená farba symbolizuje súdržnosť s prenasledovanými pre svoju vieru po celom svete.

Do akcie sa zapojí 15 krajín po celom svete. Po minulé roky boli v rámci akcie nasvietené najznámejšie budovy sveta – socha Krista v Riu de Janiero, katedrála Sagrada Familia v Barcelone, Koloseum v Ríme či budova Britského parlamentu. „Červená streda pripomenie širokej verejnosti, že tematiku prenasledovania kresťanov pre vieru musíme brať vážne,“ hovorí Dzurech.

„Štyridsať rokov komunistickej vlády sa podpísalo na živote Cirkvi aj na veriacich. Vďaka odvahe mnohých členov podzemnej Cirkvi sme však ako spoločenstvo prežili a odovzdali vieru v Boha ďalším generáciám. Teraz je čas, aby sme pomáhali tým, ktorí si slobodu ešte nevybojovali,“ zhŕňa význam TPPK 2019 Miroslav Dzurech.

TK KBS informoval Dominik Harman( TK KBS, dha; ml ) 20191115028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020