TK KBS

Dnes je nedeľa 20. 09. 2020   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cenu Nitrianskeho kraja získal aj titulárny opát Zoborského kláštora
P:3, 14. 11. 2019 13:02, DOMNitra 14. novembra (TK KBS) Nitriansky samosprávny kraj (NSK) vo štvrtok udelil ceny trom osobnostiam. Cenu NSK za rok 2018 si z rúk predsedu kraja Milana Belicu prevzali Ladislav Belás, Imrich Točka a Karol Pieta. Cenu im odovzdal v Župnom dome v Nitre za účasti ďalších ocenených, ako aj predstaviteľov a poslancov kraja, primátorov okresných miest, Nitrianskeho biskupstva, riaditeľov kultúrnych a partnerských organizácií, držiteľov ocenení za uplynulé roky a najbližších príbuzných.

Cena, Nitra

Mons. Belás si zlatú plaketu s pamätnou listinou s dojatím prevzal za mimoriadny osobný prínos ku štúdiu cirkevných dejín Slovenska a Nitrianskeho kraja, obnovu jeho duchovných tradícií a propagáciu na Slovensku i v zahraničí. V laudáciu o Mons. Belásovi zaznelo zhodnotenie jeho kňazskej osobnosti, profesionálneho pôsobenia, publikačnej tvorby, starostlivosti o Diecéznu knižnicu v Nitre a celoživotného diela, vďaka čomu, ako sa píše v laudáciu: „patrí nielen do kategórie ale aj galérie vzdelancov s obdivuhodnými vedomosťami, ktorí sa pričinili o skúmanie histórie Cirkvi a národa na Slovensku, a ktorého osobnostné vlastnosti, schopnosti, skúsenosti a vedomosti ho doviedli k úspechom a výsledkom, ktoré zviditeľnili nielen jeho, ale cez neho aj Nitru a Nitriansky kraj doma i v zahraničí. Ocenenie z rúk nitrianskeho župana sa tak stalo prvým vzácnym darom k blížiacemu sa životnému jubileu 90 rokov, ktoré Mons. Ladislav Belás oslávi o tri mesiace.

Nitriansky samosprávny kraj udeľoval najvyššie vyznamenania už po deviatykrát, a medzi jeho nositeľmi z prostredia Katolíckej Cirkvi je aj blahej pamäti emeritný nitriansky diecézny biskup Ján Chryzostom kardinál Korec. Ocenenie sa udeľuje osobám, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju kraja, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými činmi - a zaslúžili sa o rozvoj priateľstva medzi národmi a regiónmi sveta.

Imrich Točka je emeritný vysokoškolský profesor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, autor kníh o histórii Nitry a podpredseda Zoborského skrášľovacieho spolku. Kraj ho odmenil za mimoriadne úsilie vynaložené na objasnenie zabudnutých kapitol regionálnej histórie, jej knižné spracovanie a záchranu zanikajúcich pamätníkov minulosti. Tretím oceneným je archeológ a historik Karol Pieta. Cenu NSK získal za mimoriadne zásluhy o výskum histórie Nitrianskeho kraja, najmä za fenomenálny objav, výskum a prezentáciu slovanského hradiska v Bojnej. Ocenený bol aj za propagáciu NSK i SR vo svete

Zdroje: Nitrianske biskupstvo, Tibor Ujlacký / TASR
-
Aktualizované( TK KBS, tasr, tu; ml ) 20191114027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020