TK KBS

Dnes je streda 23. 09. 2020   Meniny má Zdenka       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na vraždu arménsko-katolíckeho kňaza v Sýrii reagoval pápež František
P:3, 13. 11. 2019 09:25, ZAHVatikán/Sýria 13. novembra (RV) V Sýrii bol v pondelok 11. novembra zavraždený arménsko-katolícky kňaz Hovsep Bedoyan (Hanna), farár Katedrály sv. Jozefa v Qamishli. Pod guľkami teroristov zahynul aj jeho otec, ktorý bol spolujazdcom v aute označenom nápisom „Arménsko-katolícka cirkev“. Pohrebné obrady slávila arménsko-katolícka komunita hneď v utorok napoludnie, v katedrále, ktorú otec Hovsep spravoval.

Na správu o zabití kňaza reagoval aj Svätý Otec František. Svoju blízkosť vyjadril v odkaze cez Twitter tohto znenia:

„Som nablízku arménsko-katolíckej komunite v Qamishli v Sýrii, zídenej na pohrebe svojho farára, kňaza Hovsepa Bedoyana, ktorý bol zabitý včera spolu so svojím otcom. Modlím sa za nich, za ich príbuzných i za všetkých kresťanov v Sýrii.“

Násilný čin sa stal v dedine Zar ležiacej na východ od Deir ez-Zoru, v oblasti kontrolovanej kurdsko-sýrskymi jednotkami. Páchateľmi boli podľa dostupných správ dvaja bojovníci ISIS-u a táto teroristická organizácia sa k útoku aj prihlásila.

Východosýrska oblasť Busayra ležiaca na východnom brehu Eufratu je už roky pevnosťou ozbrojeného odboja džihádistov. Aj po marcovom oznámení o vojenskej porážke ISIS-u, v tejto zóne tvoria bojovníci súčasť miestnych arabských komunít, ktoré sú silne nepriateľské voči kurdským jednotkám a Američanom.

Pokus o rekonštrukciu teroristického činu

Detaily včerajšieho útoku opísal pre agentúru SIR rektor Arménskeho kolégia v Ríme kňaz Nareg Naamo, priateľ zavraždeného kňaza. Ako uviedol, duchovný otec Hovsep Bedoyan (Hanna) bol „ženatý a bol otcom troch detí, dvoch dcér (12 a 16 rokov) a jedného 19-ročného syna“, ktorý je ašpirantom u saleziánov a študuje mimo Sýrie. Priebeh udalosti zreferoval týmito slovami:

„Otec Hanna šoféroval svoje auto. Na prednom sedadle pri ňom sedel jeho otec, vzadu bol diakon a ďalší laik. K autu sa z oboch strán priblížili dve neznáme osoby na motocykloch a začali strieľať, pričom zabili kňazovho otca. Po tom, ako auto zastalo, obe osoby pokračovali v streľbe a kňaza zasiahli do hrude.

Diakon i laik sa zachránili – ušli z kabíny auta. Záchranka odviezla otca Hannu do nemocnice v Deir ez-Zor, neskôr ho sanitka previezla do Hassaké, kvôli efektívnejšej liečbe. Do nemocnice však už dorazil mŕtvy.

Otec Hanna šiel do Deir ez-Zor preto, aby sledoval misiu a skontroloval stav prác rekonštrukcie kostola mesta i iných prepojených oblastí. Nebolo to po prvýkrát, čo tam šiel. Dnes to bolo poslednýkrát“.

Zasiahnuť pastiera znamená zasiahnuť celé stádo

Podľa dostupných správ i diakon, ktorý sa nachádzal v aute, bol ťažko zranený a momentálne je hospitalizovaný. Otec Naamo priblížil aj širší rámec násilného činu:

„Za jediný deň, 11. novembra, došlo v Qamishli až k trom atentátom, spôsobeným výbuchom bomby v aute a výbušnín v dvoch motocykloch. Bilancia hovorí o siedmich mŕtvych a 26 ranených. O tejto tragédii nemôžeme mlčať a musíme sa za všetkých modliť. Zasiahnuť pastiera znamená zasiahnuť celé stádo.“

Na zavraždeného katolíckeho kňaza arménskeho rítu spomína aj kňaz Antonio Ayvazian, biskupský vikár arménsko-katolíckej komunity v Hornej Mezopotámii a v Severnej Sýrii:

„Bol to veľkodušný, disponibilný kňaz, vždy pripravený pomôcť. Bol usmiaty a šťastný vo svojom povolaní. Nikdy sa nesťahoval dozadu. Mal som v neho veľkú dôveru, je to veľká strata“.

Je za vraždou i turecká ruka?

Na pondelkový tragický útok v Sýrii reagoval i arménsko-katolícky arcibiskup Aleppa Boutros Marayati. Pre Pápežskú nadáciu ACN uviedol: „Vojna v Sýrii sa ešte neskončila: A prítomnosť ISIS-u je ešte stále cítiť“.

Aleppský arcibiskup k vražde kňaza upresnil, že otec Hovsep „mal na sebe klerickú košeľu a bol teda rozpoznateľný, rovnako ako aj jeho auto, ktoré malo na kufri veľký nápis: Arménsko-katolícka cirkev“. Je teda možné, že otec Hovsep Bedoyan bol zasiahnutý preto, že bol kňazom a tiež že sa podieľal na obnove prítomnosti kresťanov v Deir ez-Zor. Arménsko-katolícky arcibiskup Aleppa ďalej vysvetlil:

„Ide o mesto, ktoré je pre nás veľmi dôležité, pretože práve tam boli zabití mnohí z našich mučeníkov, ktorí utiekli pre genocídou z roku 1915. Dnes tam viac nie je žiaden arménsky katolík a istotne Turci nechcú, aby sme sa tam vrátili. Naša prítomnosť by pripomínala arménsku genocídu“.

Podľa arcibiskupa sa nedá vylúčiť, že za vraždou kňaza by mohla byť i turecká ruka. „Neexistujú dôkazy, no ISIS bol vždy podporovaný a krytý Turkami“, tvrdí arcibiskup Marayati.

Vojna sa neskončí, ak budú naďalej prúdiť zbrane do Sýrie

V utorok napoludnie sa v meste Qamishli konal pohreb duchovného otca Hovsepa Bedoyana. Prítomná bola celá komunita, i moslimovia, na ukážku jednoty a solidarity celého mesta. To trpí silnými napätiami kvôli stretom medzi Turkami a Kurdmi.

„Situácia je chaotická. Sú tu Turci, Kurdi, Američania, Rusi. Len za včerajšok tu došlo k trom explóziám. Kresťania majú strach a po každom násilí sa rodiny rozhodujú či neemigrovať“, uviedol arménsko-katolícky arcibiskup.

Pred vojnou bolo podľa jeho slov v Qamishli päťtisíc arménskych katolíkov a bolo tu päť kostolov. Dnes je ich dvetisíc a len dva kostoly zostali otvorené.

„Žiadame len to, aby sa táto vojna skončila. To sa však nebude môcť stať, ak aj naďalej pomáhate teroristom a posielate zbrane do Sýrie!“, apeluje na medzinárodnú komunitu Mons. Marayati. Na kresťanov celého sveta sa obracia slovami: „Prosím vás, modlite sa za nás a za náš ľud. Prežívame extrémne ťažké chvíle“.( TK KBS, RV zk; ml ) 20191113015   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020