TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny sa venujú tridsiatemu výročiu nežnej revolúcie
P:3, 13. 11. 2019 08:30, DOMBratislava 13. novembra (TK KBS) Vyšlo nové číslo Katolíckych novín. Prinášame anotáciu čísla, ktorú spracovala redaktorka Zuzana Artimová.

- -

Najnovšie Katolícke noviny sa venujú tridsiatemu výročiu nežnej revolúcie, ktorá v roku 1989 znamenala pád totalitného režimu v bývalom Československu.

V rubrike Duchovná obnova sa zameriavajú na ľudskú slobodu, ktorá je Božím darom. Biskup František Rábek píše: „Patrím do generácie, ktorá prežila celé obdobie totality u nás. Viem z príbehov mnohých ľudí i z vlastnej skúsenosti, čo znamená žiť v neslobode. Túžba po živote v slobode bola neraz taká veľká, že ľudia pre jej dosiahnutie boli ochotní riskovať a niekedy aj položiť život.“

Rozprávajú sa s pražským pomocným biskupom Václavom Malým, ktorý sa stal neodmysliteľnou osobnosťou novembrových dní v roku 1989. Jeho biskupské heslo Pokora a pravda vystihuje udalosti, ktoré stáli za novým duchovným a spoločenským životom v Československu.

Prinášajú aj rozhovor s akademickým maliarom Miroslavom Cipárom. Udalosti 17. novembra 1989 sa hlboko dotkli i slovenských výtvarníkov. V nedeľu 19. novembra 1989 Rudo Sikora telefonoval Miroslavovi Cipárovi, že by sa mali stretnúť a poradiť sa, čo by mohli urobiť. V obývačke u Cipárovcov sa zišlo jedenásť mužov činu. Pripravili vyhlásenie a zorganizovali stretnutie v Umeleckej besede. Katolícke noviny sa s Miroslavom Cipárom rozprávali o nežnej revolúcii; o tom, prečo nikdy nebol na tribúne; ale aj o tom, prečo sa komunisti báli ilustrácií pre deti.

Predstavujú životný príbeh 92-ročného kňaza Jozefa Sliepku. Poznáme životné príbehy mnohých mladých mužov, ktorým totalita zabránila študovať a stať sa kňazom v svojej vlasti. Curriculum vitae Jozefa Sliepku je predsa v niečom iné. Komunistický režim mu síce nedovolil dokončiť si teologické vzdelanie, ale nedokázal zničiť túžbu jeho srdca.

Spolu s hercom Štefanom Bučkom približujú atmosféru v spoločnosti, do ktorej zasiahol november 1989. „Zmenilo sa všetko, v čo sme ani nedúfali,“ hovorí herec a recitátor Štefan Bučko. Na rozdiel od iných revolúcií, táto bola podľa neho výnimočná v tom, že bola nekrvavá.

Spomínajú na apoštolov Tatier – Martina Galloviča a Martina Gavaléra, ktorí učili mladých žiť v Božej láske. Kto by na totalitu spomínal rád? Možno tí, ktorí poznali Martinov – bratrancov z podtatranskej obce Hranovnica. Hoci mali odlišné povahy, jedno ich spájalo – láska k horám, k ľuďom, no najmä k Bohu.

Predstavujú projekt Deti svätej Filomény, ktorý sa realizuje v Stredoafrickej republike. Predsedníčka občianskeho združenia Dobrota pre Afriku Mária Gáliková objasňuje, prečo je misijná pomoc pre túto oblasť nevyhnutná: „V dôsledku ozbrojených konfliktov deti namiesto výučby v škole chodia s rodičmi pracovať na pole, starajú sa o mladších súrodencov alebo sa schovávajú v buši. Deti sú rady, ak majú aspoň jedno jedlo denne.“

V seriáli Jesenná úroda dobrého čítania nájdete úryvok z diela Jonathana Swifta Gulliverove cesty.

Katolícke noviny vás pozývajú zapojiť sa do veľkej predplatiteľskej súťaže. Ak si do 20. decembra 2019 objednáte a zaplatíte ročné predplatné na rok 2020, budete zaradení do žrebovania o 55 hodnotných cien za takmer trinásťtisíc eur. Prvou cenou je pútnický zájazd do Mexika. Noví predplatitelia navyše dostanú ako darček knihu Muž obety. Pravidlá súťaže a zoznam cien nájdete na www.katolickenoviny.sk.

- -( TK KBS, za; ml ) 20191113013   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020