[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 28. 11. 2020   Meniny má Henrieta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  COVID-19
Núdzový stav

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na oslavy vyhlásenia sv. Alžbety za patrónku mesta Košice
P:3, 12. 11. 2019 12:30, DOMKošice 12. novembra (TK KBS) Metropola východu chystá oslavy vyhlásenia sv. Alžbety za patrónku mesta Košice. Mesto Košice na ne pozýva spolu s Košickou arcidiecézou. Spojené budú s Polievkou sv. Alžbety pre chudobných, výjavmi zo života sv. Alžbety a slávnostnou svätou omšou spojenou s vyhlásením sv. Alžbety za patrónku mesta Košice.

PROGRAM (osláv):

Piatok 15. novembra 2019:
- 15:00 Polievka sv. Alžbety pre chudobných (Alžbetin ulica, pred Dómom sv. Alžbety)
Výťažok z polievky bude prerozdelený pre ľudí bez domova. Pôjde o Charitný dom na Bosákovej ulici a neziskovú organizáciu Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach.
Zbierka trvanlivých potravín pre charitu

Sobota 16. novembra 2019:
- 19:30 Oživený oltár - výjavy zo života sv. Alžbety (Dóm sv. Alžbety)

Nedeľa 17. novembra 2019:
- 10:30 Slávnostná svätá omša spojená s vyhlásením sv. Alžbety za patrónku mesta Košice (Dóm sv. Alžbety)

-

Návrh na vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku mesta podali poslanci mesta v apríli. Ako sa píše v návrhu ,vyhlásenie sv. Alžbety Uhorskej za patrónku mesta Košice môže pozitívne ovplyvniť činnosť a pôsobenie dobrovoľníkov v meste, nielen počas roka Európskeho hlavného mesta dobrovoľníctva, ale i do budúcnosti. Rovnako tak toto vyhlásenie môže dostať život sv. Alžbety Uhorskej a dejiny mesta viac do povedomia Košičanov, návštevníkov mesta, ale i Slovenska a Európy. Sv. Alžbeta Uhorská tak môže byť vzorom, inšpiráciou a motiváciou pre dobrovoľníctvo všetkých. Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober začiatkom tohto mesiaca informovala, že Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí na základe jeho žiadosti schválila svätú Alžbetu Uhorskú ako patrónku Košíc. Slávnostné vyhlásenie sv. Alžbety za patrónku Košíc bude v nedeľu 17.novembra počas slávnostnej svätej omše. Arcibiskup Bernard Bober tu odovzdá primátorovi mesta Jaroslavovi Poláčekovi potvrdzujúci dekrét.

Sv. Alžbeta Uhorská je v Košiciach od dávna uznávaná svätica. Azda najznámejšia dominanta mesta, Dóm sv. Alžbety. Vyobrazenie sv.Alžbety nesie aj najstaršia mestská pečať. Sv. Alžbeta patrí medzi vzory a nebeských ochrancov charitatívnej činnosti. Viaceré rehoľné spoločnosti a dobročinné organizácie nesú jej meno a inšpirujú sa jej ideálmi. Svätá Alžbeta Uhorská sa narodila v roku 1207 a bola dcérou uhorského kráľa Ondreja II. z rodu Arpádovcov a jeho manželky Gertrúdy. Známa je ako patrónka žobrákov, vdov a sirôt, chorých, prenasledovaných, núdznych, pekárov, čipkárov a charitatívnych organizácií.

Zdroj: Košická arcidiecéza, Jaroslav Fabian( TK KBS, ke, jfa; ml ) 20191112029   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]