TK KBS

Dnes je štvrtok 13. 08. 2020   Meniny má Ľubomír       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  august  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Spolok sv. Vojtecha predstavil nové vydanie Danteho Božskej komédie
P:3, 12. 11. 2019 11:43, DOMBratislava 12. novembra (TK KBS) Spolok svätého Vojtecha v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom predstavil 11. novembra 2019 v priestoroch Mirbachovho paláca v Bratislave nové kompletné vydanie Danteho Božskej komédie.

Ako vo svojom príhovore uviedol riaditeľ vydavateľstva Ivan Šulík, Božská komédia vychádza v slovenčine po prvý raz v jednom zväzku, a to v brilantnom preklade uznávaného romanistu Jozefa Felixa a jeho žiaka, básnika Viliama Turčányho. „Dielo okrem poznámok, komentárov a schém dopĺňajú impozantné ilustrácie akademického maliara Miroslava Cipára, ktorý opäť našiel originálny spôsob umeleckého poňatia tohto náročného diela,“ povedal Ivan Šulík.

Význam Božskej komédie pre taliansku kultúru i svetovú literatúru vysvetlili v rozhovore romanistky Adonella Ficarrová a Caterina Lucariniová, ktoré sú autorkami odbornej štúdie k slovenskému vydaniu. „Danteho pri písaní Božskej komédie inšpiroval Vergílius, ale aj Sväté písmo, ktoré čítal v latinskom preklade sv. Hieronyma. V diele nachádzame odkazy na texty niektorých cirkevných otcov a stredovekých teológov i na texty gréckych filozofov a latinských básnikov Ovídia, Lucana či Senecu,“ vysvetlila Caterina Lucariniová.

Osobitne cenná je pre talianske odborníčky skúsenosť so záujmom mladých ľudí o toto náročné, no zásadné dielo. „Dante oslovuje aj dnešných mladých ľudí, predovšetkým prvé dve časti jeho diela Peklo a Očistec. Dante nás učí, že naše individuálne rozhodnutia majú váhu a že sú často nezvratné. A to je veľmi podstatné dnes, keď si myslíme, že sa vždy môžeme vrátiť späť a že je potrebné všetko aspoň raz vyskúšať. Dante nás núti pochopiť, že existujú situácie, ktoré sú ,navždy‘, a tie zahŕňajú odmietnutie nekonečných možností,“ povedala Adonella Ficarrová a zdôraznila: „Dante je autorom nádeje. I keď robíme aj radikálne rozhodnutia, môžu sa zmeniť za predpokladu, že budú prepracované na základe hlbokej skúsenosti. Dante nás učí, aby sme nikdy nestrácali nádej.“

Úryvky z Božskej komédie predniesol na prezentácii herec a recitátor Štefan Bučko, ktorý sa Božskej komédii dlhodobo venuje nielen interpretačne, ale aj odborne. Spoločne s výtvarníkom Miroslavom Cipárom sa podelili o to, čím ich toto veľdielo inšpirovalo v ich umeleckej tvorbe. Večer hudobne sprevádzala hrou na klavíri Nataša Cipárová.

Božská komédia je dostupná v obchodnej sieti Spolku svätého Vojtecha, kde majú členovia SSV celoročnú 15-percentnú zľavu, ale aj v iných kníhkupectvách a internetových obchodoch. 

TK KBS informovala Martina Grochálová( TK KBS, mgr; ml ) 20191112027   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020