[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec prijal členov organizácie, ktorú podporujú svetoví finančníci
P:3, 12. 11. 2019 09:49, ZAH

Vatikán 12. novembra (RV) Nejde o „viac mať“, ale o „viac byť“ – to sú slová Svätého Otca Františka členom Rady pre inkluzívny kapitalizmus, ktorých prijal vo Vatikáne v pondelok 11. novembra. Ide o neziskovú organizáciu s podporou veľkých svetových finančníkov v rámci hnutia tzv. „inkluzívneho kapitalizmu“.

Dve desiatky členov Rady pre inkluzívny kapitalizmus (Council for Inclusive Capitalism) sprevádzal pri návšteve Vatikánu kardinál Peter Turkson, prefekt Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj. Svätý Otec ich prijal v sále bibliotéky, kde zvyčajne prijíma hlavy štátov.

Na úvod pápež František pripomenul, ako pred troma rokmi pri stretnutí s účastníkmi podujatia s názvom Fortune-Time Global Forum 2016 hovoril „o nevyhnutnosti inkluzívnejších a rovnejších ekonomických modelov, ktoré umožnia každému človeku mať účasť na zdrojoch tohto sveta a môcť rozvíjať vlastný potenciál“.

„Fórum 2016 umožnilo výmenu ideí a informácií ohľadom vytvárania ľudskejšej ekonomiky a prispievania k odstráneniu chudoby na globálnej úrovni,“ skonštatoval Svätý Otec. Členom Rady pre inkluzívny kapitalizmus sa ďalej prihovoril týmito slovami:    

„Vaša Rada je jeden z výsledkov Fóra 2016. Prijali ste výzvu realizovať víziu Fóra hľadaním spôsobov ako učiniť z kapitalizmu inkluzívnejší nástroj pre integrálny ľudský blahobyt. Zahŕňa to prekonanie ekonómie vylúčenia a zníženie priepasti, ktorá oddeľuje väčšinu ľudí od prosperity, z ktorej sa teší len málo ľudí (porov. Ap. exh. Evangelii Gaudium, 53-55).

Nárast úrovní chudoby v globálnom meradle svedčí o tom, že nerovnosť prevláda nad harmonickou integráciou osôb a národov. Nevyhnutne a urgentne potrebný je spravodlivý ekonomický systém, spoľahlivý a schopný odpovedať na najradikálnejšie výzvy, ktorým ľudstvo a planéta musia čeliť. Povzbudzujem vás, aby ste vytrvali na ceste veľkorysej solidarity a pracovali na návrate ekonómie a finančníctva k etickému prístupu, ktorý uprednostňuje ľudské bytosti (porov. tamtiež, 58).

Pohľad na nedávnu históriu, zvlášť na finančnú krízu v roku 2008, nám ukazuje, že zdravý ekonomický systém nemôže byť založený na krátkodobých ziskoch na úkor dlhodobého rozvoja a produktívnych, udržateľných a sociálne zodpovedných investícií.

Je pravdou, že podnikateľská činnosť „je vznešeným poslaním zameraným na produkciu bohatstva a zlepšovanie sveta pre všetkých“ a  „môže byť veľmi plodným spôsobom podpory regiónu, v ktorom uskutočňuje svoje aktivity, ak chápe, že vytváranie pracovných miest je neoddeliteľnou súčasťou jej služby pre spoločné dobro“ (Enc. Laudato si´, 129).

Predsa však, ako spomenul sv. Pavol VI., opravdivý rozvoj sa nemôže obmedzovať iba na rast ekonomiky, ale musí povznášať celého človeka a každého človeka (porov. Enc. Populorum progressio, 14). To znamená omnoho viac než len vyrovnávať rozpočty, zlepšovať infraštruktúry alebo ponúkať širšiu paletu spotrebného tovaru. Ide predovšetkým o obnovu, očistenie a posilnenie platných ekonomických modelov, založené na našom osobnom obrátení a štedrosti voči núdznym.

Ekonomický systém bez starostlivého dbania o etiku nevedie k spravodlivejšiemu spoločenskému poriadku, ale skôr ku kultúre „použi a odhoď“, ku konzumu a odpadu. Naopak, ak uznáme morálny rozmer ekonomického života, čo je jeden z mnohých aspektov sociálnej náuky Cirkvi, ktorý treba plne rešpektovať, sme schopní reagovať bratskou láskou a žičením, hľadaním a chránením dobra druhých a ich integrálneho rozvoja.

Drahí priatelia, stanovili ste si cieľ rozšíriť na všetkých príležitosti a prínosy nášho ekonomického systému. Vaše snahy nám pripomínajú, že tí, ktorí sa angažujú v hospodárskom a obchodnom živote, sú povolaní slúžiť spoločnému dobru snahou rozmnožiť dobrá tohto sveta a sprístupniť ich všetkým (porov. Evangelii gaudium, 203).

V konečnom dôsledku nejde iba o „viac mať“, ale o „viac byť“. To, čo sa žiada, je hlboká obnova sŕdc a myslí, aby ľudská osoba mohla stáť vždy v centre spoločenského, kultúrneho a ekonomického života.

Vaša prítomnosť tu je teda znakom nádeje, pretože ste uznali otázky, na ktoré je náš svet povolaný odpovedať a povinnosť odhodlane konať pre budovanie lepšieho sveta.

Vyjadrujem vám svoju vďačnosť za vaše úsilie podporovať spravodlivejšiu a ľudskejšiu ekonomiku, v línii základných princípov sociálnej náuky Cirkvi a pamätajúc na celého človeka, ako aj na súčasnú generáciu i tie budúce. Inkluzívny kapitalizmus, ktorý neponecháva nikoho vzadu, ktorý neskartuje nikoho z našich bratov a sestier, je ušľachtilou ašpiráciou hodnou vášho najlepšieho úsilia.“

Pápež František členov Rady pre inkluzívny kapitalizmus pri rozlúčke uistil o svojich modlitbách a udelil im požehnanie, zároveň s prosbou o modlitbu.

-

Preložila: Slovenská redakcia VR

( TK KBS, RV mh; ml ) 20191112021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]