[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 25. 09. 2023   Meniny má Vladislav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Sympózium o mladých v Krakove nechýbal ani zástupca zo Slovenska
P:3, 11. 11. 2019 14:40, ZAH

Krakov 11. novembra (TK KBS) V dňoch 4. až 6. novembra 2019 sa v poľskom Krakove uskutočnilo celoeurópske prípravné stretnutie na Sympózium o mladých, ktoré sa uskutoční na budúci rok od 20. do 23. októbra 2020 v Krakove.

Toto prípravné stretnutie, ako aj samotné budúcoročné Sympózium o mladých, organizovala Rada európskych biskupských konferencií (CCEE) s jej prezidentom kardinálom Angelom Bagnascom, arcibiskupom Janova a jeho generálnym sekretárom slovenským kňazom Martinom Michalíčkom. Tohto podujatia sa zúčastnilo okolo 50 delegátov, biskupov, kňazov a laikov z 28 krajín Európy zodpovedných za pastoráciu mládeže.

Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval kňaz Ján Kulan, moderátor Arcidiecézneho centra pre mládež (ACM) v Košiciach.

Oficiálny program začal svätou omšou, ktorú celebroval krakovský arcibiskup Mons. Marek Jędraszewski v kaplnke arcibiskupského paláca. V homílii zdôraznil význam pontifikátu sv. pápeža Jána Pavla II. pre Katolícku cirkev vo svete i v Európe, najmä jeho prínos v oblasti pastorácie mladých zavedením Svetových dní mládeže. Po svätej omši a občerstvení pokračovalo stretnutie v kráľovskej sále úvodným privítacím pozdravom prezidenta CCEE kardinála Bagnasca a zamyslením nad dokumentom Christus Vivit krakovského arcibiskupa Jędraszewskeho, ktorý je aj zároveň zodpovedný za univerzity a školskú sekciu CCEE.

Potom nasledovala pracovná sekcia, kde s prednáškou na tému „Ako znovu prebudiť mládež“ vystúpil luxemburský arcibiskup kardinál Jean-Claude Hollerich, ktorý je zodpovedný za Komisiu mládeže CCEE. V nej zdôraznil, že je potrebné počúvať mladých, byť s nimi a zdieľať s nimi ich životy. V práci s mládežou je nevyhnutné byť autentický, sám sebou a tak ich prijímať a milovať takých, akí sú. Z tejto prednášky vzišli otázky: Ako žijeme svoju vieru pred mladými? Kde sú miesta a časy stretávania a počúvania mladých? Kde môžeme stretnúť chudobných a angažovať tak mladých na túto službu pre chudobných?

Po tejto prednáške sa vytvorili tri jazykové skupiny, kde sa účastníci snažili odpovedať na tieto otázky. Po práci v skupinách a občerstvení pokračovalo pracovné stretnutie zdieľaním sa jednotlivých európskych delegátov, čo sa urobilo v jednotlivých krajinách pre mladých po nedávnej synode o mladých a po vydaní samotného pápežského dokumentu exhortácie Christus Vivit. Potom delegáti z Portugalska priblížili konkrétne prípravy na blížiace sa Svetové dni mládeže v Lisabone v roku 2022. Po obede nasledoval výlet do soľnej bane Wieliczka, kde sa slúžili slávnostné vešpery v kaplnke sv. Kingy.

O deň neskôr celebroval svätú omšu kardinál Bagnasco v Bazilike Panny Márie. V homílii zdôraznil myšlienku učiť sa milovať tým, že sa necháme milovať Bohom. Po raňajkách nasledovala pracovná časť znova v arcibiskupskom paláci. Najprv delegáti z Maďarska predstavili prípravu na budúcoročný celosvetový Eucharistický kongres v Budapešti, kde budú mať svoje miesta aj podujatia pre mladých.

Potom hovorcovia pracovných skupín zhrnuli odpovede na stanovené otázky. Bol oficiálne predstavený program i cieľ budúcoročného Sympózia o mladých, po ktorom nasledovala voľná diskusia s konkrétnymi pripomienkami a návrhmi. Toto prípravné stretnutie sa oficiálne ukončilo obedom v arcibiskupskom paláci.

( TK KBS, jku; ml ) 20191111029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]