TK KBS

Dnes je pondelok 21. 09. 2020   Meniny má Matúš       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rok Mikuláša Lexmanna odštartoval v jeho rodisku spomienkovou akciou
P:3, 11. 11. 2019 10:20, DOMBánovce nad Bebravou 11. novembra (TK KBS) Rok Mikuláša Lexmanna odštartoval v jeho rodisku - v obci Bobot pri Bánovciach nad Bebravou. Spomienková akadémia, ktorá bola prvou slávnosťou jubilejného roka, sa konala v sobotu 9. novembra 2019.

Slávnosť sa začala svätou omšou, ktorú celebroval brat Dominik R. Letz OP. V homílii zdôraznil trvalý odkaz Mikuláša Lexmanna OP aktuálny aj v súčasnosti, ktorým je bezhraničná vernosť Pánovi a svätej katolíckej Cirkvi aj za cenu vlastného života. Účastníci slávnosti sa po svätej omši poďakovali pátrovi Mikulášovi pri jeho hrobe na miestnom cintoríne v tichosti individuálnymi modlitbami.

Slávnosť pokračovala v miestnom zrekonštruovanom Kultúrnom dome Spomienkovou akadémiou.

Juraj Lexmann referoval o koreňoch rodiny Mikuláša Lexmanna a rodine Lexmannovej, brat Dominik Letz OP oboznámil prítomných s pozoruhodným životným príbehom pátra Mikuláša, František Mikloško referoval o Kolakovičovej Rodine a o generácii veľkých vyznávačov a mučeníkov Slovenska v časoch komunizmu, Blažej Belák oboznámil prítomných s literárnou tvorbou pátra Mikuláša ako redaktora časopisu Svätý ruženec v rokoch 1946-1948, Róbert Letz referoval o pátrovi Mikulášovi v kontexte násilnej internácie rehoľníkov v Československu po roku 1952.

V závere Spomienkovej akadémie sa konala premiéra piesne Páter Mikuláš autorov sr. Karoly Draveckej (text) a prof. Juraja Lexmanna (hudba). Na slávnosti a akadémii sa okrem rodiny zúčastnili bratia dominikáni, kanonici Jozef Sliepka, Pavol Brzý a František Šútor, miestny farár vdp. Ján Hrabovský, kňazi z bánovského dekanátu, starostka obce Dana Ďuriačová a jej zástupca Boris Michalička, a najmä veriaci z farnosti Bobot.

- -

Rok Mikuláša Lexmanna prebieha od 28. októbra 2019 do 7. novembra 2020. K tomuto kroku viedli rehoľu bratov kazateľov viaceré dôvody. Dňa 28. 10. 2019 sme si pripomenuli 120. výročie narodenia pátra Mikuláša Lexmanna, veľkej osobnosti Rehole dominikánov na Slovensku - priekopníka novej evanjelizácie, šíriteľa kresťanskej kultúry, redaktora, letca, zakladateľa časopisu Ruženec, Dominikánskeho kultúrneho centra Veritas, odvážneho záchrancu ľudských životov na konci 2. svetovej vojny. V októbri 2019 Slovenská provincia Rehole kazateľov po dlhšom prípravnom období oficiálne cez postulátora požiadala o začatie jeho beatifikačného procesu ako mučeníka.

V apríli roku 2020 si pripomíname 70. výročie tzv. Barbarskej noci - násilného zásahu štátnej moci proti mužským reholiam v Česko-Slovensku, ktorý sledoval ich postupnú likvidáciu. Jej obeťou sa stal aj P. Mikuláš, ktorý 17. 7. 1952 zomrel na následky neľudského zaobchádzania v internačnom tábore Králiky. Jeho smrť priamo v internačnom kláštore je tak „ikonou“ všetkých tých rehoľníkov a rehoľníčok Česko-Slovenska, ktorí v období komunistického režimu trpeli v sústreďovacích táboroch a na nútených prácach pre nezlomnú vernosť zasvätenému životu. A v neposlednom rade, dňa 28. 9. 2020 si pripomenieme 110. výročie narodenia Pia Krivého OP, duchovného syna P. Mikuláša, ktorý podnietil a podporil jeho povolanie dominikána. Pri tejto príležitosti si chceme spomenúť aj na túto významnú osobnosť a modliť sa za nové povolania pre dominikánsku rehoľu na Slovensku v duchu odkazu životného svedectva pátrov Mikuláša Lexmanna, Pia Krivého a ďalších slovenských dominikánov.

Rok Mikuláša Lexmanna OP bude pokračovať 19. januára 2020 v Košiciach, kde odhalia pamätnú tabuľu pri príležitosti tajnej akcie pátra Mikuláša Lexmanna OP, ktorou zachránil ľudí prenasledovaných počas 2. svetovej vojny. Pamätnú tabuľu požehná košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober.
TK KBS informoval Juraj Lexmann( TK KBS, jle; ml; pz ) 20191111020   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020