[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 30. 09. 2022   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Ján Orosch pred začiatkom novény: Oživme malé spoločenstvá
P:3, 11. 11. 2019 09:21, DOM

Trnava 11. novembra (TK KBS) V dňoch 13. – 21. novembra 2019 sa uskutoční 75. ročník Trnavskej novény. Pred jej začiatkom sme sa o tejto výnimočnej duchovnej udalosti rozprávali s trnavským arcibiskupom Mons. Jánom Oroschom.

- Pán arcibiskup, aká je história Trnavskej novény?

Jej počiatky hľadajme v roku 1585, kedy budúci biskup Forgáč študuje v Ríme, kde si zamiloval obraz Panny Márie, ktorý pochádzal zo Sýrie. Chcel ho mať fyzicky stále pri sebe, tak sa obrátil na jedného umelca, aby vyhotovil jeho kópiu. Neskôr túto kópiu obrazu doniesol do kostola sv. Mikuláša. V súčasnosti je milostivý mariánsky obraz umiestnený v kaplnke sv. Kríža v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave. Prítomnosť tohto obrazu je spojená s viacerými zázrakmi. V roku 1663 došlo k nevysvetliteľnej udalosti, keď obraz vyronil krvavé slzy a Turci sa odvrátili od mesta. Neskôr, počas morovej epidémie, veriaci vykonali viackrát procesiu s obrazom Panny Márie. Podľa rozprávania vieme, že takto sa morová epidémia v Trnave definitívne skončila.

 

- Čo môže takáto duchovná slávnosť priniesť dnešnému človeku?

Dnes je populárne putovať a mnohí ľudia sa vracajú k starobylým tradíciám. Tešíme sa z mladých ľudí, ktorí sa vydajú na púť napríklad do Compostely. Mnohých púte povzbudzujú ku zmene života. Panna Mária bola pre celé generácie našich predkov pomocníčkou a orodovníčkou. Chvalabohu, z roka na rok rastie počet ľudí, ktorí na Trnavskú novénu prichádzajú. Veľmi tomu pomáhajú TV LUX a Rádio Lumen. Božia Matka, jej poslanie a blízkosť Božieho Syna, to všetko nám má stále čo povedať.

 

- Aká je hlavná téma tohoročnej novény?

Tohoročná novéna má tému malých spoločenstiev. Keď som bol ako biskup prvý krát na návšteve „ad limina apostolorum“ v Ríme, prekvapilo ma, že Svätý Otec Benedikt XVI. nás vtedy povzbudzoval k starostlivosti o malé spoločenstvá veriacich. Predpokladal som, že bude klásť väčší dôraz na intelektuálnu formáciu. Ale on ešte ako profesor na univerzite hovoril, že malé spoločenstvá sú budúcnosťou Cirkvi. Nejde tu o niečo mimoriadne, lebo každá farnosť a rodina majú byť skutočným spoločenstvom. Malé spoločenstvá v rámci farnosti treba oživiť.

 

- Vieme, že počas novény Trnavu navštívi kardinál Burke. Aký je program jeho návštevy?

Som veľmi rád, že tento 75. jubilejný ročník obnovenia Trnavskej novény navštívi emeritný prefekt Apoštolskej signatúry v Ríme, kardinál Raymond Leo Burke. Pri svojej poslednej návšteve Slovenska navštívil aj Trnavu a baziliku sv. Mikuláša a vyjadril túžbu prísť sem znova. Otec kardinál sa stretne s kňazmi, zúčastní sa prezentácie dvoch kníh a verejne bude slúžiť dve sväté omše: jednu riadnu v nedeľu 17. 11. s procesiou a druhú mimoriadnu z misála sv. Jána XXIII. v sobotu, 16. 11.

 

- Pán arcibiskup, čo by ste odkázali čitateľom na záver krátko pred začiatkom Trnavskej novény?

Je dojímavé, že počet veriacich narastá. Modlím sa, aby sme využili priestor na sviatosť zmierenia, sväté omše, pobožnosti, prijali Sviatosť Oltárnu a uctili si milostivý obraz Trnavskej Panny Márie. Všetkých veriacich, nielen z Trnavy a Trnavskej arcidiecézy, ale z celého Slovenska, srdečne pozývam na toto krásne duchovné podujatie.

 

Zdroj: Anton Ziolkovský (hovorca Arcibiskupského úradu)

( TK KBS, az, ml; pz ) 20191111017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23