TK KBS

Dnes je streda 15. 07. 2020   Meniny má Henrich       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež pripomenul odkaz Pedra Arrupeho: Slúžiť viere a spravodlivosti
P:3, 08. 11. 2019 11:48, ZAHVatikán 8. novembra (RV) Pápež František prijal vo štvrtok 7. novembra na osobitnej audiencii členov jezuitského Sekretariátu pre sociálnu spravodlivosť a ekológiu. Vyzval ich aj naďalej pokračovať v službe tým, ktorí sú „ukrižovanými dnešnej doby“.

Svätého Otca v mene všetkých pozdravil generálny predstavený rehole páter Arturo Sosa. Na audiencii bolo prítomných vyše 200 jezuitov a ich laických spolupracovníkov zo 62 krajín sa vo Večnom meste stretlo na výročnom kongrese pri 50. výročí Sekretariátu pre sociálnu spravodlivosť a ekológiu Spoločnosti Ježišovej.

Vznik Sekretariátu pre sociálnu spravodlivosť a ekológiu sa spája s osobnosťou vtedajšieho generálneho predstaveného jezuitov pátra Pedra Arrupeho. Pôvodom Španiel a pôvodnou profesiou lekár, veľkú časť života prežil ako misionár v Japonsku. V rámci Rímskej diecézy bola v tomto roku oficiálne začatá diecézna fáza procesu blahorečenia. Pápež František, ktorý ho mal možnosť poznať osobne, pripomenul jeho odkaz týmito slovami:    

„Páter Pedro bol vždy presvedčený, že služba viery a podporovanie spravodlivosti sa nemôžu od seba oddeľovať, že sú vzájomne spojené. Pre neho všetky ministériá Spoločnosti Ježišovej mali reagovať, každé svojím spôsobom, na výzvu ohlasovať vieru a podporovať spravodlivosť. To, čo dovtedy bolo angažovanosťou pre niektorých jezuitov, sa malo zmeniť na starostlivosť všetkých.“

V dlhom a intenzívnom príhovore Chudobní sú tým miestom, kde sa osobne stretávame s Pánom, pokračoval pápež František. A sám Ježiš nás volá k jeho nasledovaniu uprostred chudobných.

Situáciami ľudského utrpenia a nespravodlivosti je dnešný svet preplnený, skonštatoval Svätý Otec a označil to svojim známym prirovnaním tretej svetovej vojny, ktorá sa bojuje po kúskoch. V posledných storočiach sme tiež svedkami agresie voči životnému prostrediu, ktorej najťažšie dôsledky si odnášajú chudobní. Svätý Otec ich nazval „ukrižovanými dnešnej doby“.

V tejto súvislosti pápež František hovoril o potrebe „ozajstnej kultúrnej revolúcie, transformácie nášho kolektívneho pohľadu, našich postojov“. Jezuiti pracujúci v sociálnom apoštoláte sa nemajú zameriavať len na riešenie jednotlivých problémov, ale predovšetkým na vytváranie procesov pomáhajúc ľuďom, aby boli schopní vytvárať svoju budúcnosť:

„Sociálny apoštolát je tu na vyriešenie problémov? Áno, ale predovšetkým na rozbiehanie procesov a povzbudzovanie nádeje. Procesov, ktoré pomôžu rásť jednotlivcom i komunitám, ktoré ich privedú k vedomiu ich práv, k rozvíjaniu svojich schopností a k vytváraniu svojej vlastnej budúcnosti.“

Na záver pápež pripomenul duchovný odkaz pátra Arrupeho jezuitom, ktorí v tej dobe vytvárali „prielom“ v rámci sociálneho apoštolátu: „Žiadal ich o jednu vec: aby sa neprestali modliť. To bol jeho testament.“( TK KBS, RV jb; ml ) 20191108028   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020