TK KBS

Dnes je sobota 26. 09. 2020   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Trnavskej univerzite inaugurujú nového rektora a dekanov troch fakúlt
P:3, 08. 11. 2019 10:36, DOMTrnava 8. novembra (TK KBS) Trinásty november sa na Trnavskej univerzite v Trnave spája so slávnostným otvorením jej historickej predchodkyne v roku 1635. Práve v tento symbolický dátum inaugurujú nového rektora profesora Reného Bílika spolu s troma dekanmi. V historickej sále Marianum sa budúcu stredu 13. novembra 2019 uskutoční slávnostná inaugurácia nového rektora Trnavskej univerzity v Trnave profesora Reného Bílika, ktorý pracuje v tejto funkcii od 22. augusta.

Súčasne budú inaugurovaní aj dekani troch z piatich trnavských fakúlt, ktorí sa ujali svojich funkcií od 1. novembra. Ako dekanka právnickej fakulty pokračuje profesorka Andrea Olšovská; novou dekankou pedagogickej fakulty bude najbližšie štyri roky docentka Viera Peterková. Novým dekanom teologickej fakulty, ktorá sídli v Bratislave, sa stal profesor Juraj Dolinský.

Slávnostná inaugurácia sa koná vhistorickej sále Marianum, kde medzi pozvanými hosťami nebudú chýbať ani rektori domácich či zahraničných univerzít. S príhovorom v mene Slovenskej rektorskej konferencie vystúpi jej prezident Rudolf Kropil. Profesor László Borhy, rektor budapeštianskej Univerzity Loránda Eötvösa, ktorá nadväzuje na tradíciu Trnavskej univerzity po jej presťahovaní do Budína vroku 1777 apatrí medzi najvýznamnejšie vysoké školy vMaďarsku, vystúpi v mene zahraničných akademických reprezentácií.

Trnavčania si inauguráciou pripomenú aj tridsiate výročie Nežnej revolúcie. Slávnostnému zhromaždeniu sa prihovorí čestný doktor Trnavskej univerzity, politik, občiansky aktivista adisident František Mikloško, ktorý ako vtedajší predseda Slovenskej národnej rady stál pri zákone o obnovení Trnavskej univerzity v Trnave v roku 1992. Na záver inaugurácie si účastníci pripomenú prvého rektora profesora Antona Hajduka položením venca pri jeho pamätníku.

-

Trnavská univerzita v Trnave

Historická TU je jedna z najstarších univerzít na Slovensku. Trnavská univerzita bola založená v roku 1635 kardinálom Petrom Pázmaňom. V súčasnosti je šiestym rektorom obnovenej TU odborník na slovenský jazyk a literatúru profesor René Bílik.

Trnavská univerzita nedávno uzavrela memorandum o spolupráci s ďalšími ôsmimi univerzitami na Slovensku, ktorého cieľom je založiť Konzorcium slovenských univerzít združujúce univerzity okolo geografického stredu Európy. Zúčastnené univerzity reprezentujú 50-tisíc študentov a 4-tisíc tvorivých zamestnancov.

Výsledky vo vede a výskume dokumentuje viac ako 8 000 vedeckých publikácií týchto vysokých škôl evidovaných za ostatných 5 rokov v databáze Web of Science. Splnením kritérií ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR je Trnavská univerzita oprávnená používať označenie „výskumná univerzita“.

-
Kontakt pre médiá: Júlia Kubicová, Oddelenie pre marketing a PR (julia.kubicova@truni.sk, 0911 966 921)( TK KBS, jku; ml ) 20191108023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020