TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

ÚPN pripomenie 30. výročie Nežnej revolúcie zaujímavými podujatiami
P:3, 07. 11. 2019 14:45, DOMBratislava 7. novembra (TK KBS) „November 1989 je míľnik, ktorý priniesol zásadnú zmenu do života občanov. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí politická pluralita, možnosť v praxi uplatňovať základné ľudské práva a náboženské slobody, slobodu cestovania či podnikania. Udalosti z Novembra 1989 v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky v januári 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr,“ uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy pri predstavovaní podujatí, ktoré ústav pripravil k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Nechýbajú medzi nimi diskusie, výstavy, prednášky na školách, medzinárodná konferencia akaţdoročný Festival slobody, ktorý prostredníctvom hraných adokumentárnych filmov, či divadelného predstavenia desaťročia po páde komunistickej totality pripomenie, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Deviaty ročník multiţánrového medzinárodného podujatia sa bude konať od 11. do 17. novembra 2019 v Bratislave. Počas troch úvodných dní sa v kine Lumière uskutoční medzinárodná filmová prehliadka určená v dopoludňajších hodinách študentom stredných škôl a vo večerných hodinách širokej verejnosti, vo štvrtok 14. novembra 2019 si návštevníci budú môcť v divadle Malá scéna STU pozrieť divadelné predstavenie Audiencia, ktoré napísal disident a porevolučný prezident Václav Havel.

Atmosféru prelomových udalostí roku 1989 pripomenie koncert s názvom Protestsongy. Hlas slobody v Strednej Európe, na ktorom vystúpia kapely Svatopluk (ČR) s piesňami Sváťu Karáska, Mateusz Nagórski (PL) s piesňami Jacka Kaczmarskiego, zdruţenie FG-4 (HU) s piesňami kapely Illés a skupina Jednofázové kvasenie (SR) s piesňami Slnovratu. Koncert v budove Slovenského rozhlasu je voľne prístupný pre verejnosť, jeho záznam odvysiela aj Rádio Devín. Program Festivalu slobody doplnia viaceré výstavy: Sametová/Nežná pripravená v spolupráci s Českým centrom v Bratislave (Primaciálny plác, Nádvorie sv. Juraja), Železná opona v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi pripravená v spolupráci s Istracentrom a tieţ Pocta slobode na hrade Devín. Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 11. novembra 2019, kde je vstup len na pozvánky. V rámci Festivalu slobody v Tvojom meste sa ÚPN podieľa na programe festivalov v Bardejove, Brezne, Martine, Spišskej Belej, Šintave a v Nitre.

V dňoch 12. a 13. novembra 2019 sa v priestoroch historickej budovy NR SR pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej uskutoční medzinárodná vedecká konferencia pod názvom Annus mirabilis – rok 1989 a Slovensko. Od totality k demokracii. Na podujatí vystúpi viac ako 30 slovenských aj zahraničných odborníkov medzi inými profesori Mark Kramer z Harvardovej univerzity a James Krapfl z McGillovej univerzity, zástupca riaditeľa Ruského štátneho archívu súčasných dejín v Moskve profesor Michail Prozumenščikov, či prof. Etienne Boisserie z Francúzska. Podvečerný program konferencie vyplnia diskusie okrúhleho stola za účasti expertov a aktérov historických udalostí ako Ján Budaj, Ladislav Snopko či Vladimír Ondruš.

Spomienkové podujatia pripomenú vo štvrtok 14. novembra 2019 o 13.00 h. pri budove Univerzity Komenského v Bratislave pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989 a v nedeľu 17. novembra 2019 pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obete Ţeleznej opony. Sériu vernisáţí tematických výstav pre verejnosť odštartuje v stredu 13. novembra 2019 otvorenie výstavy Prvé dotyky so slobodou vo Verejnej kniţnici Jána Bocatia v Košiciach. Nasledujúci deň sa v priestoroch Bratislavského hradu uskutoční vernisáţ výstavy N89. Cesta k slobode, ktorá pribliţuje priebeh a dôsledky udalostí Neţnej revolúcie na Slovensku. Výstava je spoločným dielom ÚPN, SNM a Klubu 89. V priebehu novembra si záujemcovia môţu v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera a v bratislavskom Kine Lumière pozrieť výstavu Vtedy na Východe, vtedy na Západe, ktorá pribliţuje dianie v dvoch najväčších slovenských mestách. Udalosti v Trnave a ďalších mestách západného Slovenska sprostredkuje putovná exteriérová výstava November 89, ktorú pripravil ÚPN v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Hodnoty slobody, ktoré mnohí vnímajú prostredníctvom slobody pohybu, a rozdelenú Európu v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenie symbolické uzavretie štátnej hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Podujatie vyvrcholí spomienkou na obete Ţeleznej opony a pochod Ahoj, Európa!

Mladšej generácii udalosti Neţnej revolúcie priblíţi aj viac ako 40 prednášok a besied na školách a v kniţniciach po celom Slovensku. ÚPN ich realizuje v spolupráci so samosprávnymi krajmi, orgánmi miestnej samosprávy a školami.

Pre širokú verejnosť je určený dokumentačno-vzdelávací projekt interaktívnej mapy pamätníkov, pamätných tabúľ a pamätných miest, ktoré pripomínajú obete a perzekúcie komunistickej totality. Mapa je nielen dokumentáciou pietnych miest, ale aj edukačným nástrojom vhodným pre učiteľov vlastivedy a dejepisu, či rodičov, ktorí ju budú môcť vyuţiť pri plánovaní a počas exkurzií a výletov. Projekt realizuje ÚPN v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. Pamätné miesta bude ÚPN postupne dopĺňať.

Veľkému záujmu verejnosti sa kaţdoročne tešia dni otvorených dverí v Archíve ÚPN. V dňoch od 19. do 21. novembra 2019 sa návštevníci budú môcť zoznámiť s dosiaľ neznámymi dokumentmi straníckych orgánov a bezpečnostných zloţiek, ale aj novozískanými fotografiami zachytávajúcimi udalosti Nežnej revolúcie. Počas novembra a decembra budú pre záujemcov k dispozícii aj publikačné výstupy ústavu: tematické číslo časopisu Pamäť národa, obrázková kniha o páde komunistického reţimu, či publikácia pre študentov stredných škôl vydaná v spolupráci s denníkom SME. Viac informácií o Neţnej revolúcii a uvedených podujatiach je možné nájsť na webových stránkach www.17november1989.sk a www.festivalslobody.sk.

TK KBS informoval Jerguš Sivoš( TK KBS, jsi; ml ) 20191107025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020