TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Hospici - dome pokoja a zmieru v Nitre sa modlili za zosnulých
P:3, 04. 11. 2019 11:08, DOMBratislava 4. novembra (TK KBS) Pamiatku desiatok zosnulých, ktorí počas uplynulých dvanástich mesiacov ukončili svoju pozemskú púť v Hospici – dome pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre, si pozostalí príbuzní a známi spoločne uctili 3. novembra 2019 počas výročnej spomienky zorganizovanej pracovníkmi a dobrovoľníkmi Hospicu.

Za účasti riaditeľky hospicu Leony Šothovej a zdravotného a dobrovoľníckeho personálu celebroval páter Andrzej Drogoś, SDS v Kaplnke sv. Bernadetky svätú omšu za duše zosnulých, ale aj za pracovníkov hospicu, ktorí sa svojou službou snažia o to, aby posledné chvíle pacientov v tomto zariadení boli čo najdôstojnejšie. Vo svojej homílii povzbudil prítomných pozostalých vo viere, vyzval ich k modlitbám za zosnulých blízkych a vyjadril kresťanskú nádej vo večný život, vďaka ktorej bol aj odchod zosnulých do večnosti menej bolestný aj pre ich najbližších.

Práve kresťanská viera a nádej pomáha k ľahšiemu prežívaniu zármutku aj pozostalým, na čo sa zameriava aj duchovná podpora zabezpečovaná v hospici. V závere sv. omše sa preto pátrovi Andrzejovi Drogośovi, SDS poďakovali za jeho duchovnú službu, ale aj za službu ďalších členov komunity salvatoriánov v Nitre, ktorú počas celého roka poskytujú klientom hospicu, a ich príbuzným. Po skončení sv. omše mali účastníci spomienky možnosť zotrvať pri občerstvení a pri vzájomných rozhovoroch, ale hlavne spomínať na zosnulých, či na nie ľahké chvíle prežité pri ich posledných chvíľach v hospici, ktoré však vďaka starostlivému personálu a dobrovoľníkom mohli prežívať ľahšie.

Hospicová starostlivosť zabezpečuje pre nevyliečiteľne chorých a zomierajúcich pacientov najmä zmierňovanie príznakov choroby a bolesti, poskytovanie psychickej pohody a dôstojný odchod do večnosti. Zabezpečuje aj psychickú, sociálnu, emocionálnu a duchovnú podporu pacientom, ale aj ich blízkym vo finálnom štádiu ochorenia, pri úmrtí a v období smútku. O to sa snažia aj v zariadení Diecéznej charity v Hospici – dome pokoja a zmieru v Nitre a pravidelné výročné spomienkové stretnutia v dušičkovom období sú jednou z foriem, ako prejaviť službu a pomoc pozostalým aj po odchode ich príbuzných do večnosti.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, rp; rp ) 20191104025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020