TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Farnosť Hniezdne slávi jubilejný rok, získať je možné úplne odpustky
P:3, 31. 10. 2019 11:20, DOMHniezdne 31. októbra (TK KBS) Apoštolská penitenciária udelila dekrét o získaní úplných odpustkov počas jubilejného roka starobylej farnosti Hniezdne. So žiadosťou o udelenie tohto duchovného daru sa na Apoštolskú penitenciáriu obrátil farár farnosti Hniezdne Peter Olekšák, aby farníci a pútnici tohto chrámu mohli získať vytúžené ovocie posvätenia počas jubilejného roka farnosti. Odpustky je možno získať pre seba. Podmienkou je svätá spoveď, sväté prijímanie, modlitba na úmysly Svätého Otca, modlitby a predsavzatie viac nehrešiť. Tento dekrét bol podpísaný kardinálom Maurusom Piacenzom hlavným pápežským penitenciárom v sídle Apoštolskej penitenciárie v septembri tohto roku.

Hniezdne, publikacia

Začiatku jubilejného roka, ktorý prebieha od 16. septembra 2019 do 16. septembra 2020, vo farnosti predchádalo množstvo aktivít. Bola vydaná a uvedená publikácia o farskom kostole sv. Bartolomeja v Hniezdnom z pera prof. Petra Olekšáka, duchovná a modlitebná príprava pred začatím jubilejného roka farnosti a tiež slávnostný koncert a požehnanie obnoveného organu vo farskom kostole. Okrem iného počas celého jubilejného roka prebieha v interiéri kostola výstava z plenérov textov a fotografií o farnosti a kostole svätého Bartolomeja v Hniezdnom. Samotný jubilejný rok sa začal vo farskom kostole svätého Bartolomeja otvorením svätej brány generálnym vikárom spišskej diecézy Mons. Antonom Tyrolom, biskupským legátom spišského biskupa.

Hniezdne, publikacia

Starobylý farský kostol sv. Bartolomeja zdobí až deväť historicky vzácnych oltárov, kedysi spravovaných hniezdňanskými cechmi. Medzi najcennejšie patrí Oltár Panny Márie (spravovaný cechom tesárov). Ide o barokový oltár zo začiatku 18. storočia. V strede stĺpovej architektúry sa nachádza obraz Panny Márie (s dieťaťom a sv. Jozefom) a sv. Alžbety (so sv. Jánom Krstiteľom a sv. Zachariášom). V minulosti najmenšie kráľovské uhorské mesto s nemeckými, poľskými a slovenskými usadlíkmi, dnes obec Hniezdne sa nachádza v Spišskej diecéze, v staroľubovnianskom dekanáte. Do tejto farnosti náležia filiálky Forbasy a Kamienka. Farárom farnosti je profesor Peter Olekšák, emeritný prorektor Katolíckej univerzity. 


TK KBS informoval Radoslav Babjarčík( TK KBS, rba; ml ) 20191031041   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020