TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Organizátori pochodu vítajú návrh na lepšiu informovanosť matiek
P:3, 31. 10. 2019 10:10, DOMBratislava 31. októbra (TK KBS) Národná rada SR posunula do druhého čítania novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá okrem iného zavádza pravidlo, aby matka pred potratom videla na ultrazvuku svoje dieťa a počula tlkot jeho srdca. Návrhom sa má tiež zakázať reklama na potraty. Organizátori Národného pochodu za život to vítajú a berú to ako schválenie lepšej informovanosti matiek pred potratom.

„Stala sa veľká vec. V tomto volebnom období bolo už sedem pokusov zlepšiť ochranu života nenarodených detí, no na naše obrovské sklamanie žiaden dosiaľ nebol úspešný. S nevôľou sme prijali najmä informáciu, že na septembrovej schôdzi NR SR, len tri dni po päťdesiattisícovom zhromaždení občanov na Národnom pochode za život, neprešiel ani jeden zo štyroch návrhov. Teraz sme sa konečne posunuli o kúsok dopredu k priznaniu ľudskej dôstojnosti nenarodeným deťom a ich lepšej ochrane,“ povedal Patrik Daniška, hovorca Národného pochodu za život. „Spomínam si, ako silno som prežívala, keď som videla ultrazvukové zábery mojich nenarodených detí. Hýbali sa, bolo na nich jasne vidieť, že sú to ľudia ako my, len v skorom štádiu vývoja. Veľmi si prajem, aby svoje dieťa mohla vidieť každá mama, zvlášť tá, ktorá uvažuje o potrate a tento obrázok ju môže povzbudiť, aby vyhľadala pomoc u organizácií, ktoré ju ponúkajú,” dodala Annamária Cerovská, hovorkyňa Národného pochodu za život.

„Ako odborník s dlhoročnou praxou viem, že zobrazenie dieťaťa ultrazvukom pomáha matkám lepšie pochopiť, že pod srdcom nosia nového človeka, svoje vlastné dieťa. Moderná medicína nám aj takto môže pomôcť zachrániť život nenarodeného dieťaťa,“ povedal gynekológ Ivan Wallenfels. Gynekológ sa vyjadril aj k polemike, či je ultrazvukové vyšetrenie bezpečné pre dieťa. „Ultrazvukové vyšetrenie je štandardnou a bezpečnou procedúrou, ktoré matka a jej nenarodené dieťa absolvuje niekoľkokrát počas tehotenstva. V praxi používame aj tzv. dopplerovské vyšetrenie, ktoré umožňuje zachytiť tlkot srdca dieťaťa. Toto vyšetrenie je využívané špecialistami aj v prvom trimestri na diagnostiku niektorých vývojových vád. Podľa Medzinárodnej spoločnosti pre ultrazvuk v pôrodníctve a gynekológii (ISUOG) je v klinicky odôvodnených prípadoch použitie dopplerovského vyšetrenia v prvom trimestri v poriadku. Ak takéto vyšetrenie môže prispieť k záchrane života pred umelým potratom, je jeho použitie jednoznačne odôvodnené. Zvlášť ak toto vyšetrenie trvá len niekoľko sekúnd,“ uviedol Wallenfels.

„Ultrazvuk je pre dieťa rozhodne menej nebezpečný, ako umelý potrat. Apelujeme na všetkých poslancov, aby aj týmto zákonom zlepšili informovanosť matiek pred potratom a odhlasovali aj v druhom a treťom čítaní predložený návrh,“ dodal Marek Michalčík, hlavný koordinátor Národného pochodu za život. „Ako matka si dovoľujem požiadať pani prezidentku, aby návrh poskytujúci kvalitnejšie informácie matkám pred potratom nevetovala a aj vďaka nemu pomohla zlepšiť ochranu matiek a ich nenarodených detí. Vždy existuje lepšie riešenie ako potrat. Nenarodené deti a ich matky si zaslúžia viac,“ uzavrela Cerovská.

Zo 128 hlasujúcich poslancov zákon v prvom čítaní podporilo 78, proti bolo 13 a zdržalo sa 37. Prehľad hlasovania poslancov je tu: https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=43284

Hlavným iniciátorom a organizátorom Národného pochodu za život boli Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Spolupracovali ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožnili s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť. Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave a tretí v septembri 2019 opäť v Bratislave.

TK KBS informoval Patrik Daniška( TK KBS, pda; ml ) 20191031037   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020