[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 04. 2024   Meniny má Valér      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež apeloval za Irak a bol svedkom britsko-argentínskeho zmierenia
P:3, 30. 10. 2019 15:35, ZAH

Vatikán 30. októbra (RV) Duch Svätý je protagonistom misie a evanjelizácie, otvára srdcia pohanov a oslobodzuje ich. O tomto dnes hovoril pápež František v katechéze pri generálnej audiencii, keď v rámci cyklu o Skutkoch apoštolov priblížil druhú misijnú cestu apoštola Pavla. Svätý Otec vyslovil výzvu na pokoj v Iraku, kde pri protivládnych protestoch prišlo o život vyše 250 ľudí a bol tiež svedkom vrátenia sošky Madony z Luján, ukoristenej britskými vojakmi v roku 1982 v bitke o Falklandské ostrovy.

Pútnici čakajúci na Vatikánskom námestí na Svätého Otca si dnes pod zamračeným nebom užili aj trochu dažďa. Nechýbali medzi nimi ani slovenskí veriaci z rôznych kútov vlasti. Okrem škôl, rehoľných, farských či diecéznych skupín z rôznych krajín dnes bolo na audiencii aj 500 členov Talianskeho zväzu nevidiacich a slabozrakých i vyše 100-členná skupina novomanželov z juhotalianskej diecézy Cerignola – Ascoli Satriano.

Príchod kresťanskej viery do Európy

V katechéze Svätý Otec komentoval druhú Pavlovu misijnú cestu, konkrétne jeho pôsobenie v Macedónsku, kam ho spolu so Sílasom viedol Duch Svätý. Katechéze dal názov: „«Prejdi do Macedónska a pomôž nám!» (Sk 16,9) Kresťanská viera prichádza do Európy“. Na úvod zaznel úryvok zo Skutkov apoštolov: «Pavol mal v noci videnie. Stál pred ním akýsi Macedónčan a prosil ho: „Prejdi do Macedónska a pomôž nám!“ Hneď ako mal toto videnie, usilovali sme sa odísť do Macedónska, presvedčení, že nás Boh volá hlásať im evanjelium» (Sk 16,9-10).

Pápež vysvetlil, že práve Duch Svätý je protagonistom evanjelizácie a každej misie. Na príkladoch obrátení ženy menom Lýdia, žalárnika väzenia i mladej otrokyne, Svätý Otec ukázal, ako moc Kristovho evanjelia oslobodzuje ľudské srdce a prináša mu radosť: „Uprostred noci tohto anonymného žalárnika žiari Kristovo svetlo a víťazí nad temnotami: putá srdca padajú a  v ňom i v jeho rodinných príslušníkoch sa rodí radosť, ktorú nikdy nepoznal. Takto Duch Svätý koná misiu: od počiatku, od Turíc i naďalej, je to on, kto je protagonistom misie.“

Prosme Boha o otvorené srdce a smelú vieru, vyzval veriacich pápež František: „Vyprosujme si dnes aj my od Ducha Svätého otvorené srdce, vnímavé na Boha a pohostinné voči bratom, ako bolo to Lýdiino, smelú vieru, akou bola tá Pavlova a Sílasova, a aj otvorenosť srdca, akú mal žalárnik, ktorý sa nechal dotknúť Duchom Svätým.“

PLNÉ ZNENEI katechézy je TU

- -

Pápež apeloval za pokoj v Iraku

Svätý Otec dnes osobitne apeloval za pokoj v Iraku, kde v tomto mesiaci pri protivládnych protestoch prišlo o život viac než 250 ľudí a množstvo obyvateľov je ranených:

„Drahí brata a sestry, moje myšlienky smerujú do milovaného Iraku, kde protestné manifestácie, ku ktorým došlo v tomto mesiaci, priniesli veľký počet mŕtvych a ranených. Vyjadrujem sústrasť v súvislosti s obeťami a svoju blízkosť ich rodinám i raneným a zároveň pozývam autority, aby načúvali volaniu obyvateľstva, ktoré žiada dôstojný a pokojný život. Vyzývam všetkých Iračanov, s podporou medzinárodnej komunity, aby kráčali cestou dialógu a zmierenia a hľadali spravodlivé riešenia na výzvy a problémy krajiny. Modlím sa, aby tento trýznený ľud mohol nájsť pokoj a stabilitu po mnohých rokoch vojny a násilia, kde si tak veľa vytrpel.“

Iračania už od začiatku októbra protestujú proti korupcii vlády a veľkej nezamestnanosti v krajine. Správa OSN hovorí o porušovaní ľudských práv, keď dochádza k zabíjaniu neozbrojených protestujúcich a k ďalším prejavom neprimeraného použitia sily poriadkovými jednotkami. Dokument Pomocnej misie OSN v Iraku tiež vyjadruje obavy z obmedzovania informácií o demonštráciách a hlási prípady svojvoľného zatýkania, zastrašovania a perzekvovania občanov.

Vojenskí ordinári Británie a Argentíny v geste zmierenia

Pri generálnej audiencii britský vojenský ordinár Mons. Paul James Mason za prítomnosti pápeža Františka vrátil kópiu sošky Panny Márie z Luján, uctievanej v Argentíne, svojmu argentínskemu kolegovi Mons. Santiagovi Oliverovi. Sošku vzali britskí vojaci počas vojny o Falklandské ostrovy v roku 1982. V minulom roku, po voľbe nového vojenského ordinára v Británii, o ňu požiadal argentínsky vojenský ordinár.

Ide o gesto zmierenia po konflikte, ktorý si v roku 1982 vyžiadal 900 mŕtvych. Argentínsky vojenský ordinár na oplátku venoval svojmu britskému kolegovi ďalšiu kópiu sošky. Terakotová soška Panny Márie z Luján je zaodetá v bielo-modrom plášti.

Povzbudenie k modlitbe ruženca

Svätý Otec dnes opätovne pripomenul mariánsky charakter mesiaca október. Prítomné mladomanžeské páry, skupinu chorých v prvých radoch i všetkých mladých ľudí vyzval k pravidelnej modlitbe ruženca.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20191030023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]