[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V sobotu sa bude hlasovať o Záverečnom dokumente Synody o Amazónii
P:3, 25. 10. 2019 19:05, ZAH

Vatikán 25. októbra (RV) Synoda biskupov na tému: „Amazónia: Nové cesty pre Cirkev a pre celostnú ekológiu“ sa pomaly dostáva do svojho záveru. V piatok 25. októbra popoludní bol v pléne čítaný text Záverečného dokumentu, o ktorom budú synodálni otcovia hlasovať v sobotu popoludní. Synoda, ktorú vo Vatikáne otvorila svätá omša v nedeľu 6. októbra, bude ukončená opäť Eucharistickým slávením v nedeľu 27. októbra. Predsedať mu bude pápež František.

Text Záverečného dokumentu, o ktorom sa bude zajtra hlasovať, je plodom prác a diskusií účastníkov synody. Zostavila ho trinásťčlenná komisia na čele s jej predsedom Cláudiom Hummesom OFM, emeritným arcibiskupom São Paula, ktorý je generálnym relátorom synody. Text bol aj predmetom diskusií 12 jazykových skupín. Ich pripomienky doň zapracovali generálny relátor a osobitní sekretári s pomocou expertov.

Zástupca domorodcov z Peru: Na synode nás zjednocuje Kristus

Vo štvrtok na pravidelnom novinárskom brífingu vystúpil prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Beniamino Stella, Brazílsky arcibiskup Belém do Pará Mons. Alberto Taveira Corrêa, ďalej katolícky kňaz domorodého etnika Zapotékov z Mexika Eleazar López Hernández, rehoľná sestra Mariluce dos Santos Mesquita pochádzajúca z  etnika Barassana v Brazílii a Delio Siticonatzi Camaiteri, člen etnika Ashaninca v Peru.

Posledne menovaný hosť z Peru v odpovedi novinárom okrem iného povedal:

„Vidím vás tak trochu nepokojných, ako by ste neboli schopní pochopiť to, čo Amazónia potrebuje. Máme našu víziu vesmíru, náš spôsob pohľadu na svet, ktorý nás obklopuje. Príroda nás ešte väčšmi približuje k Bohu. Približuje nás, aby sme hľadeli na Božiu tvár v našej kultúre, v našom živote. My ako domorodci žijeme v harmónii so všetkým, čo žije. Vidím, že vám nie je jasná predstava, akú máte o nás domorodcoch. Vidím vás v obavách, s pochybnosťami zoči-voči tejto skutočnosti, o ktorú sa snažíme ako domorodci. Nezatvrdzujte si srdcia, musíte obmäkčiť svoje srdce. Toto je Ježišovo pozvanie. Pozýva nás, aby sme žili zjednotení. Veríme v jediného Boha. Musíme zostať zjednotení. Po tomto túžime my domorodci. Máme naše ríty, no tento rítus sa musí začleniť do centra, ktorým je Ježiš Kristus. Nie je viac o čom diskutovať na túto tému. Centrom, ktoré nás zjednocuje pri tejto synode, je Ježiš Kristus.“

Kardinál Stella: Celibát je krásou, o ktorú sa treba starať

Prefekt Kongregácie pre klerikov kardinál Beniamino Stella hovoril na tému celibátu: „Celibát je veľkou krásou života kňaza, o ktorý sa však treba starať, pretože je pokladom, ktorý uchovávame v hlinených nádobách“. „Cirkev je jedinou inštitúciou, ktorá hlása trvalý záväzok: pre kňazov, pre zasvätený život i manželstvo“. „Dar celibátu dnes predstavuje pre mladých i pre kňazov jednu veľkú osobnú výzvu“.

Troma pomôckami pre život v celibáte sú podľa kardinála Stellu „modlitba, disciplína a osobný záväzok“. „Mladým musíme hovoriť a prezentovať im požiadavky latinského kňazstva ako veľký záväzok a veľkú krásu“. Toto povolanie „potrebuje rovnováhu zdravej mysle a transparentnej afektivity“. „To, čo Synoda bude môcť povedať o nových cestách služby, necháme na rozlišovanie synodálnych otcov a na záverečné rozlíšenie Svätého Otca“.

Prefekt Kongregácie pre klerikov odpovedal aj na otázku ohľadom návrhu o novom amazonskom ríte. „Je prirodzené, že zo Synody vychádza táto iniciatíva – národy Amazónie  cítia potrebu, aby mohli komunikovať prostredníctvom svojho jazyka, symbolov a ich miestnej obradovosti. Amazónia je mnohoetnickou skutočnosťou, pozostávajúcou zo stoviek etník a stoviek jazykov. V tejto záležitosti je isté očakávanie a aj konkrétna potreba: uvidíme, čo povie Synoda“.

Vo Večnom meste prebieha popri Synode množstvo sprievodných programov na viacerých miestach – zväčša ide o výstavy na tému amazonských etník, prezentácie filmových dokumentov, modlitebné a diskusné stretnutia v rozličných jazykoch. Témou je zväčša porušovanie práv domorodcov Amazónie.

( TK KBS, RV zk; ml ) 20191025027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]