[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 10. 2021   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Synoda 2021-23
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave diskutovali o kvalite pri poskytovaní dlhodobej starostlivosti
P:3, 24. 10. 2019 11:01, DOM

Bratislava 24. októbra (TK KBS) Q-Europe – najnovšie trendy manažmentu kvality pri poskytovaní dlhodobej starostlivosti - je názov medzinárodnej konferencie, ktorá sa konala v stredu 23. októbra 2019 sa na pôde Teologickej fakulty Trnavskej Univerzity so sídlom v Bratislave. Jej cieľom bolo oboznámiť sa so skúsenosťami implementácie štandardov kvality v zariadeniach pre dlhodobo chorých a seniorov a takisto identifikovať problémy, s ktorými sa klienti a tiež zamestnanci týchto zariadení stretávajú najčastejšie.

Po úvodnom príhovore prof. Márie Šmidovej sa ako prvý hosť predstavila Romana Bélová zo Slezskej diakonie, ktorá účastníkov oboznámila s publikáciou Q- Europe - Príručka manažmentu kvality. Táto príručka vznikala za spolupráce domácich i zahraničných odborníkov z praxe v oblasti poskytovania dlhodobej starostlivosti a zahŕňa tiež názorné videá a prípadové štúdie. Jej cieľom je priniesť vhodný nástroj pre vzdelávanie zamestnancov v oblasti poskytovania dlhodobej starostlivosti a taktiež ponúknuť pomôcku pre vedúcich pracovníkov ako zvyšovať kvalitu poskytovaných služieb a aké kritériá použiť pri ich meraní.

Prof. Eva Grey poukázala na nedostatočnú legislatívu v oblasti poskytovania dlhodobej starostlivosti, predovšetkým na fakt, že sociálna azdravotná starostlivosť na Slovensku nie sú dostatočne prepojené, zčoho vyplývajú praktické konsekvencie, s ktorými sa stretajú klienti v týchto zariadeniach. O výsledky výskumu zameraného na implementáciu štandardov kvality v zariadeniach poskytujúcich dlhodobú starostlivosť sa podelil doc. Jozef Žuffa. Duchovný pohľad na otázku kvality života u starých a chorých ľudí vo svojom príspevku ponúkol Krzysztof Trębski OSCam. Svoju skúsenosť na poli sociálnej práce prezentoval aj prof. Vojtech Tkáč. Posledným účastníkom konferencie bol Boris Hrdý, so svojim príspevkom o poskytovaní dlhodobej starostlivosti v prostredí Slovenskej katolíckej charity. Konferenciu ukončila panelová diskusia medzi účastníkmi, ktorá bola spojená s prezentáciou činnosti niektorých zariadení poskytujúcim dlhodobú starostlivosť.

"Myšlienkou, ktorá zaznela viackrát počas tejto konferencie bola skutočnosť, že súčasná populácia starne a v ďalších rokoch sa nepredpokladá opačný trend. Je teda celkom nevyhnutné, aby sa vytvoril oveľa väčší tlak na tých, ktorí rozhodujú o tom, kam putujú financie daňových poplatníkov a aby sa viac podporovali zariadenia pre poskytovanie dlhodobej starostlivosti. Zároveň je potrebné legislatívne afinančne upraviť status sociálnych pracovníkov a to tak, aby sa toto zamestnanie stalo viac atraktívnym a spoločnosťou uznávaným. Konferencia je súčasťou projektu Q-Europe – quality managment systems and impact measuring in providing LTC," informovala Helena Lukianová.( TK KBS, hlu; ml ) 20191024021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]