[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 05. 07. 2025   Meniny má Cyril a Metod      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež Lev XIV.
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity

Film "Ruža v zime" o karmelitánke Edite Steinovej už putuje Európou
P:3, 24. 10. 2019 07:50, ZAH

Rím 24. októbra (TS ČBK) Ruža v zime - tak znie titul nového filmu o význame katolíckej mysliteľky židovského pôvodu, karmelitánky Edity Steinovej, zavraždenej vo vyhladzovacom tábore v Osvienčime a svätorečenej sv. Jánom Pavlom II. v roku 1998. Podľa vlastného scenára ju zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, ktorý sa pre film o nemeckej mystičke rozhodol po telefonáte s Johnom Debnym, skladateľom hudby k filmu Mela Gibsona Umučenie Krista.

V Spojených štátoch amerických sa film "Ruža v zime" objavil vlani, teraz putuje Európou - od Európskeho parlamentu po nedávnu taliansku premiéru na festivale v Parme. Talianske vydavateľstvo Schole vydalo aj filmový scenár s príhovorom nemeckého filozofa Friedricha-Wilhelma von Herrmanna a zasväteným úvodom Francesca Alfieriho OFM. Tento posledne menovaný taliansky františkán vyučuje filozofiu na Pápežskej lateránskej univerzite a univerzite v juhotalianskom meste Bari a zostavil bibliografiu Edity Steinovej. Práve prostredníctvom jeho sa režisér Sinclair zoznámil s neterou Edity Steinovej (dcérou jej sestry Erny) Susanne Batzdorff-Bibersteinovou, s ktorou prácu na filme konzultoval.

Podľa Sinclaira sa maďarskej režisérke Marte Meszárosovej v už existujúcom filme o Edite Steinovej (Siedma komnata, 1994) dostatočne nepodarilo odkryť ľudský a vnútorný zápas protagonistky, ktorá sa musela vyrovnávať s existenciálnou drámou a vedomím príslušnosti k židovskému národu. Cieľom nového filmu totiž má byť byť rekonštrukcia tejto Editinej ľudskej púti, pričom scénarista sa opiera výlučne o jej spisy, ktoré ustavične konfrontuje s kolínskym Karmelom a neterou Susanne.

Pri tvorbe scenára Joshua Sinclair analyzoval celú písomnosť židovsko-nemeckej filozofky (zhodou okolností nájdenú iným františkánom, Hermanom van Bredom, v troskách kláštora v Echtu. Tento belgický filozof zachránil aj celé dielo Editinho učiteľa Edmunda Husserla pred zničením nacistami). Dotýka sa tiež niektorých životných etáp, z ktorých sa ukazuje aj ľudská stránka ženy, ktorú neskôr Ján Pavol II. vyhlásil za spolupatrónku Európy - od štúdijných rokov ovo Vratislavi pred dobrovoľníckou prácou v Červenom kríži a spoluprácu s Husserlom až po prechod ku katolíckej viere a vstup do kolínskeho Karmelu.

"Chcel by som, aby sme pochopili Editu ako Židku, a Editu ako karmelitánku," vysvetľuje Sinclair. "Prajem si totiž, aby film napomohol k vyriešeniu nezhôd medzi obomi komunitami a aby sme prostredníctvom Editinho príbehu konečne pochopili, že antisemitizmus je pre kresťana neprijateľný. Nie je možné porozumieť Pánovi, bez toho, aby sme plne uznali jeho korene v dejinách vyvoleného Božieho ľudu."

Toto posolstvo scénarista a režisér Sinclair zveril vynikajúcemu hereckému obsadeniu - Editu Steinovú stvárňuje bosenská herečka Zana Marjanovič, ktorá ako malá prežila vojnu v Sarajeve, potom tam vystupuje nemecká herečka Anja Kruse, izraelsko-americká herečka Natalie Portmanová či rakúsky herec a scénarista Karl Markovics. Na filmovej hudbe spolupracoval taliansky skladateľ Ennio Morricone. Výťažok z projekcie čiastočne poputuje na konto dobročinnej nadácie, nesúcej meno Edity Steinovej, ktorá sa venuje ženám a deťom a lieči ich prostredníctvom združenia Lekári bez hraníc.

-

Snímka: Ilustračná

( TK KBS, RV, tscbk, tmy; ml ) 20191024012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]