TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Stovky ľudí si v katedrále svätej Alžbety uctili svätca z Libanonu
P:3, 23. 10. 2019 14:02, DOMKošice 23. októbra (TK KBS) Dvadsiateho druhého októbra je deň liturgickej spomienky na svätého Jána Pavla II., ktorého relikvie sú prítomné v košickej katedrále sv. Alžbety. Pri večernej svätej omši, ktorá sa konala v tento deň, si stovky veriacich uctili nielen jeho relikvie, ale aj svätého Šarbela. Toho si na mieste uctievajú každý mesiac dvadsiatydruhý deň.

"Je to pre nás veľký dar a povzbudenie, že na slávenie Eucharistie prišiel náš pomocný otec biskup Mons. Marek Forgáč, ktorý predsedal Eucharistickému sláveniu spolu s viacerými kňazmi, aj z iných diecéz Slovenska, ktorí priputovali do Košíc spolu so svojimi veriacimi," informoval TK KBS Roman Haško. V homílii biskup pripomenul svätca dňa, ktorého si mnohí pamätáme aj z osobných stretnutí a povzbudil veriacich, ktorí priniesli nie malé ťažkosti Bohu, aby ich na príhovor svätého Šarbela vypočul.

Sláveniu Eucharistie predchádzala modlitba posvätného ruženca a modlitby k sv. Šarbelovi. Na záver stretnutia boli požehnané náboženské predmety, prítomní sa pomodlili modlitbu za milosti na príhovor sv. Šarbela, mohli si uctiť relikvie oboch svätcov a prijať pomazanie olejom sv. Šarbela. Mnohí pútnici prišli z Košíc a okolia, avšak boli medzi nami pútnici aj zo Spišskej diecézy - z farnosti Hôrka pri Poprade, Vydrník, pútnici z Popradu, Trnavy, Piešťan, Bratislavy, ale aj zo zahraničia, z Ukrajiny, Moravy, západného Poľska, a mnohí iní.

"Pútnici, ktorí navštívili našu katedrálu odchádzali povzbudení a naplnení radosťou a túžbou po ďalšom takomto stretnutí, ktoré sa uskutoční o mesiac - 22. novembra, keď budeme môcť už o 16,30 slávnostne privítať relikvie sv. Vincenta de Paul, ktorý putuje po Slovensku," dodal kaplán Roman Haško.

Sv. Šarbel (Charbel) Machlúf sa narodil 8. mája 1828 v mestečku Békaa Kafra na severe Libanonu. Pochádzal zo skromnej rodiny, v útlom veku mu zomrel otec. Kňazom a mníchom sa stal aj napriek protestom príbuzných. Svoj život zasvätil modlitbe a práci. Po niekoľkých rokoch v kláštore mu predstavení dovolili odísť do pustovne sv. Petra a Pavla, kde žil v cele s rozmermi šesť metrov štvorcových. Patrón Libanonu zomrel 24. decembra 1898 v povesti svätca. Po smrti ostalo jeho telo dlhý časť nedotknuté a  menu sv. Šarbela boli pripísané početné zázraky. Za blahoslaveného ho šesťdesiatsedem rokov po jeho smrti vyhlásil v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne pápež Pavol VI. a o ďalších dvanásť rokov za svätého ( v roku 1977).

TK KBS informoval Roman Haško( TK KBS, rha; ml ) 20191023023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020