[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 11. 05. 2021   Meniny má Blažena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jeden Slovák zložil sľuby v saleziánskom sekulárnom inštitúte v Ríme
P:3, 21. 10. 2019 13:15, DOMBratislava 21. októbra (TK KBS) Doživotné sľuby v sekulárnom inštitúte Dobrovoľníci s donom Boscom (CDB) zložil v Ríme jeden Slovák. Začiatky Dobrovoľníkov dona Bosca na Slovensku siahajú do roku 2002, vtedy sa prvý záujemca začal pripravovať na začlenenie sa do sekulárneho inštitútu CDB.

Sekulárny inštitút v hlavnom saleziánskom dome oslávil štvrťstoročie svojho oficiálneho založenia. Členovia CDB žijú ako zasvätení laici vo svete. Oživuje ich duch dona Bosca a jeho pastoračná láska. Usilujú sa svedčiť o Kristovi zapojení do sveta práce a rôznych oblastí ľudskej činnosti. Členovia inštitútu sa venujú prednostne mládeži, ľudovým vrstvám a misiám.

Už don Bosco pri písaní Stanov Spoločnosti sv. Františka Saleského – saleziánov sa zaoberal myšlienkou „externého“ saleziána. Pred definitívnym schválením Stanov však túto formu musel vynechať, pretože vtedy to bola podmienka Svätej stolice. Túto ideu opäť oživila 20. generálna kapitula saleziánov, čo vytvorilo živnú pôdu na vznik Dobrovoľníkov s donom Boscom. Postupne vo viacerých krajinách sveta nezávisle od seba, bez toho, aby o sebe vedeli, začali sa objavovať jednotlivci i spoločenstvá mužov s túžbou zasvätiť sa sekulárne v saleziánskej rodine.

Don EgídioViganò – hlavný predstavený saleziánov to považoval za prejav Ducha Svätého, a preto ich pozval na spoločné stretnutie do Ríma. V nasledujúcom roku sa uskutočnilo ďalšie stretnutie, na ktorom Sekulárny inštitút dobrovoľníkov s donom Boscom oficiálne vznikol. Bolo to v septembri 1994 na Sviatok mena Panny Márie. Na tomto stretnutí sa zúčastnil už aj zástupca z Českej republiky.

Sekulárny inštitút CDB má dnes približne 80 členov vo viac ako 20 krajinách. 

Zdroj: www.saleziani.sk

( tk KBS, rp; ml ) 20191021035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]