[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 04. 02. 2023   Meniny má Veronika      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kard. João de Aviz a arcibiskup Carballo píšu list rehoľníkom k synode
P:3, 18. 10. 2019 10:41, ZAH

Vatikán 18. októbra (TK KBS) Prefekt Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života kardinál João Braz de Aviz a jeho tajomník, arcibiskup Jose Rodriguez  Carballo, OFM napísali zasväteným osobám, žijúcich a pôsobiacich panamazónskom regióne list, ktorý prinášame v plnom znení.

- -

Rehoľníčkam a rehoľníkom v krajinách panamerického regiónu (Bolívia, Brazília, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Peru, Venezuela, Surinam, Francúzska Guiana)

Drahé sestry, drahí bratia, srdečne vás pozdravujeme v Kristovom pokoji.

Začalo Mimoriadne zhromaždenie biskupskej synody (október 2019) na tému: Amazónia – nové kroky pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu. V tomto kontexte cítime potrebu vyjadriť vám svoju blízkosť a vážime si, kým ste a čím sa delíte (totiž že ste súčasťou zasväteného života) v prospech ľudských skupín v týchto regiónoch, ktoré sú veľmi bohaté a v mnohých aspektoch aj mimoriadne náročné. Vy ste živými svedkami milosrdného Boha (ale aj každý rehoľný inštitút podľa vlastnej charizmy), ste začlenení do života ľudí, mnoho ráz žijete uprostred odriekaní, často v anonymite, necúvnete v prípade konfliktov a ani mučeníctva, pretože ste verní ľudstvu a evanjeliu.

Povzbudzujeme vás, aby ste túto synodu zmenili na kairós (na Božiu spásu, ktorá sa deje „dnes“) pre zasvätený život, ktorý sa angažuje v Amazónii, čo má dosah na celú Cirkev:

– postavte Ježiša Krista do stredu vášho poslania, stotožniac sa s plánom Božieho kráľovstva, ktorý nám prináša spásu; nech vaša misionárska túžba nie je ničím iným, iba viesť zástupy k stretnutiu s Ježišom Kristom, aby v ňom mali život (porov. dokument Aparecida 2);

– srdcom chráňte osoby, ktorým slúžite (podľa krásneho vyjadrenia, ktoré ste použili počas vášho stretnutia v Tabatìnga, Brazília, 20. – 24. apríl 2018) a ich boje s cieľom zachrániť ich etnickú, kultúrnu, náboženskú a duchovnú identitu; predovšetkým majte podiel na naliehavej starostlivosti o „spoločný domov“ s jeho ohromnou biodiverzitou. Tento je totiž neoceniteľným darom pre život, ktorý má byť dôstojný a rovnaký pre všetky Božie deti na celej planéte;

– usilujte sa obnoviť životodarné vzťahy medzi osobami, mužmi a ženami, medzi komunitami a stvorením z pohľadu integrálnej ekológie; za každú cenu sa usilujte aj o ducha rodiny: hlboké spoločenstvo, solidaritu, odpustenie, bratstvo; to je najrýdzejšie ovocie Svätého Ducha prítomného v múdrosti domorodých národov o ktorý sa usiluje evanjelizácia ako svoj základný cieľ;

– stotožniť sa s prorockou totožnosťou, ktorá je typickým javom zasväteného života, usilujúceho sa o nádej v prospech Cirkvi, ktorej tvár je amazónska, sviatočná a pohostinná, napriek paralyzujúcim predzvestiam a obavám; živiť spiritualitu, ekleziológiu a poslanie, ktoré ohlasujú autentickú vieru v Emanuela – Boha, ktorý je s nami.

Jeho Svätosť pápež František, nám zvolaním tejto synody pripomína, že „sme povolaní stať sa nástrojmi Boha Otca, aby naša planéta bola taká, o akej sníval pri jej stvorení, a zodpovedala jeho projektu pokoja, krásy a plnosti” (Laudato Si’, 53).

Zverujeme vás do ochrany Panny Márie, milujúcej matky a zároveň vás prosíme, aby ste svojimi modlitbami sprevádzali práce generálneho synodálneho zhromaždenia vzývajúc naň svetlo Ducha Svätého.

Vatikán, 4. október 2019, sviatok svätého Františka z Assisi

+ João Braz de Aviz

Prefekt

+ Jose Rodriguez Carballo, O.F.M.

Arcibiskup tajomník

Zdroj: zasvatenyzivot.sk / Preložil: Štefan Turanský, SDB

( TK KBS, zz; ml ) 20191018025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]