[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 09. 2022   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Viac ako tridsiatka obetí obchodovania s ľuďmi už dostalo novú šancu
P:3, 18. 10. 2019 08:23, DOM

Bratislava 18. októbra (TK KBS) Slovensko sa dlhodobo považuje za krajinu pôvodu obchodovania s ľuďmi; slovenskí občania sú obeťami obchodovania vo Veľkej Británií, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách západnej Európy. V posledných rokoch sa však Slovensko stáva aj cieľovou krajinou. Pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18. október) chce Slovenská katolícka charita upriamiť pozornosť na úspešné momenty boja proti obchodovaniu s ľuďmi a pomoci obetiam.

Každý rok poskytuje charita pomoc viac ako 30 obetiam

„V programe podpory a ochrany sú obete, ktoré sa vracajú späť veľmi traumatizované, zatiaľ čo iní sa s negatívnou skúsenosťou vyrovnajú lepšie. Niektorí z nich sa vracajú späť do svojich rodín, dokonca im nevadí, že do obchodovania bola nejakým spôsobom zapojená ich vlastná rodina," povedala Anna Bartošová z projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi.

V prípade Borisa, mladého muža 8 rokov núteného vykonávať prácu pre istý rodinný klan zo Slovenska vo Veľkej Británii, bolo určitým zadosťučinením odsúdenie dvoch páchateľov v marci 2019, ktorí dostali nepodmienečný trest odňatia slobody v trvaní od 3,5 - 6 ,5 roka. 8 rokov života mu to síce nevráti, no tento muž si po návrate s  pomocou charity dokázal svoj život nanovo usporiadať.

Prípad naverbovania 14 dievčat z Trebišova a okolia

Dve klientky rómskeho pôvodu vystupujú v prípade nútených sobášov a sexuálneho vykorisťovania na Slovensku a v Škótsku v rokoch 2011 – 2017. Vďaka medzinárodnému vyšetrovaciemu tímu sa podarilo tento gang odhaliť a páchateľov – troch Slovákov postaviť pred súd. „Páchatelia sa zameriavajú na mladé ženy z rómskej komunity, ktorých zraniteľnosť vyplýva z negramotnosti či nedostatočného vzdelania alebo je daná v dôsledku ľahkej duševnej poruchy. Obchodníci ich lákajú pod falošným prísľubom lepšej životnej úrovne alebo do romantického vzťahu,“ dodáva Bartošová.

Obchodovanie s ľuďmi je fenomén, ktorý sa vyskytuje ako jeden z dôsledkov dlhodobo pretrvávajúcich a neefektívne riešených problémov chudobných regiónov Slovenska. Aj preto charita spustila tento rok kampaň “Nenechaj sa zotročiť” zvlášť zameranú na zraniteľných členov rómskej komunity. V online priestore mala pieseň „Dávaj si pozor bráško za prvý mesiac vyše 100 000 zhliadnutí. V offline kampani sa vzdelávalo vyše 350 osôb a v Jarovniciach sa pilotne podarilo vyškoliť 21 členov miestnej komunity.

„Dôležité bolo priniesť ľuďom z ohrozených skupín obyvateľstva svedectvo tých, ktorí peklom sami prešli, ale dokázali sa aj po rokoch zotročenia vrátiť do normálneho života a reintegrovať sa. To bol podľa mňa pre všetkých zúčastnených asi najlepší príklad a zároveň aj najviac odstrašujúci,“ zhodnotil tieto aktivity jeden z lektorov Ivan Scholtz.

Hlavnou náplňou projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi je tzv. reintegrácia obetí obchodovania naspäť do spoločnosti, v rámci ktorej majú klienti komplexnú starostlivosť ako je zabezpečenie bezpečného ubytovania, zdravotnú starostlivosť vrátane psychologickej pomoci a psychoterapie, sociálne a právne poradenstvo, duchovnú pomoc, rekvalifikačné kurzy a pomoc pri hľadaní zamestnania.

Neodmysliteľnou súčasťou pri identifikovaní obetí je Národná linka pomoci obetiam obchodovaniu s ľuďmi 0800 800 818, ktorá je prevádzkovaná vďaka podpore MVSR.

TK KBS informovala Monika Molnárová

( TK KBS, mmo; ml ) 20191018017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Pápež František v Kazachstane

Pápež František v Kanade

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23