TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tridsať rokov od pádu železnej opony si pripomenuli pri Bráne Slobody
P:3, 15. 10. 2019 23:00, DOMBratislava 16. októbra (TK KBS) Tridsať rokov od pádu železnej opony, ktoré oslávime v novembri, si pripomenula Konferencia biskupov Slovenska s Konferenciou európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa) pri Bráne slobody v Bratislave Devíne. Slávnosť zorganizovali v nedeľu 13. októbra 2019. Uctili si tým pamiatku vyše štyroch stoviek mužov a žien usmrtených na hraniciach ČSSR pri pokuse o útek za „Železnú oponu“ v rokoch 1945 – 1989, ako aj násilne vyhnaných z vlasti.

Program sa začal kladením vencov pri Bráne slobody. Hostí sprevádzali predseda Justice and Peace Europa biskup Treanor Noel a Ingeborg Gabriel z Rakúska. Zástupcovia KBS, Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa), predstavitelia Konfederácie politických väzňov Slovenska a Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR si potom pri pamätníku, ktorý strážila čestná stráž, vypočuli príhovory predsedu Konfederácie politických väzňov Petra Sandtnera a historika z Ústavu pamäti národa Františka Neupauera. Spomienku ukončilo požehnanie predsedu Rady Justitia et Pax Slovensko Mons. Petra Rusnáka.

Z Devína pokračovali hostia a zástupcovia cirkvi a spoločenského života symbolickou plavbou z Devína do Hainburgu a späť do Bratislavy. Počas plavby sa zapojili do modlitbovej pobožnosti, ktorú na lodi pripravilo eRko, Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. “Nachádzame sa na mieste, kde dlhé roky bola železná opona - hranica, ktorá rozdeľovala ľudí na vtedajší slobodný a neslobodný svet. Kvôli slobode sa mnohí ľudia rozhodli prekročiť svoje vnútorné hranice a chceli prekročiť aj hranicu riek Dunaja a Moravy aby tak umožnili ďalej žiť hodnotám, ktoré považovali za dôležité. Viac ako 400 ľudí tu prišlo o život, mnohí ďalší stratili slobodu a občianske práva tak ako bl. Titus Zeman, salezián," povedal hlavný zodpovedný Maroš Čaučík.

Zámerom organizátorov bolo dať účastníkom možnosť prežiť symbolickú akciu cez príbeh Titusa Zemana, nového slovenského blahoslaveného, ktorý riskoval a stratil slobodu kvôli uchovaniu hodnôt, v jeho prípade záchrane mladých duchovných povolaní.

"Na akcii boli prítomné aj deti. Nová generácia, ktorá môže žiť svoje životy a praktizovať náboženskú vieru slobodne. Sú tu však nové výzvy pre solidaritu i život viery. Ktoré hodnoty považujeme za dôležité a chceme ich odovzdať ďalším generáciám? Pre ktoré sme my ochotní prekročiť svoje hranice, ako ich prekračoval Titus Zeman? Toto vyjadrili účastníci prostredníctvom červených lístočkov zavesených na rám obrazu s pospletaným ostnatým drôtom – symbolom železnej opony. Následne účastníci pietnej akcie dostali od detí kvet ruže, ktorú každý hodil do vody na pamiatku obetí nespravodlivého režimu. Na záver zazneli prosby a spoločná modlitba Otče náš prednesená v jazykoch 19 delegácií Justice and Peace z celej Európy," uviedla Katarína Hulmannová.

Bratislava, spomienka

“Naše stretnutie sme mali lodi, ktorá je tiež symbolom Cirkvi. Počas našej symbolickej akcie sme istým spôsobom nemali pevnú pôdu pod nohami.Boh je však stále s nami, on je našou silou a našou nádejou. Prijmime jeho požehnanie pre naše životy a pre všetky naše diela," zaznelo na podujatí, ktoré hudobne sprevádzala rodina Hudáková zo Žiliny. Organizačne ho pripravila Rada Iustitia et Pax (spravodlivosť a pokoj), ktorá je poradným orgánom Konferencie biskupov Slovenska. Podujatie bolo súčasťou programu valného zhromaždenia Konferencie európskych komisií pre spravodlivosť a pokoj (Justitia et Pax Europa), ktoré sa konalo v dňoch 11. - 14. októbra 2019 v Bratislave. Zúčastnili sa na ňom viacerí biskupi Slovenska.( TK KBS, khu; ml ) 20191015030   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020