TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu opäť tzv. misijnú nedeľu
P:3, 15. 10. 2019 12:10, DOMBratislava 15. októbra (TK KBS) Katolícka cirkev slávi v predposlednú októbrovú nedeľu Svetový deň modlitieb za misie. Po prvýkrát sa slávil v rámci cirkvi na svete v roku 1926. Tohto roku budeme sláviť Svetový deň misií už po 94-krát. Na Slovensku je známy pod názvom Misijná nedeľa. Slávi sa v každej katolíckej farnosti vo svete, ako deň modlitieb. Tento rok to bude 20. októbra. Tradične je tento deň spojený s finančnou zbierkou na podporu misií, z ktorého sú financované projekty na pomoc núdznym a ohlasovanie evanjelia na všetkých kontinentoch. Na Slovensku sa budeme v tento deň modliť a finančne podporovať misie v Rwande.

Tohtoročná misijná nedeľa je o to výnimočnejšia, že pápež František počas celého októbra 2019 pozýva všetkých pokrstených kresťanov na slávenie Mimoriadneho misijného mesiaca.

Komu vďačíme za to, že sa tento deň slávi v Cirkvi? V roku 1926 Najvyššia rada Pápežských misijných diel predložila vtedajšiemu pápežovi Piovi XI. návrh sláviť v celej cirkvi každý rok predposlednú októbrovú nedeľu ako deň misií, počas ktorého si kresťania pripomenú a oživia misijný záväzok vyplývajúci z krstu a podporia aj finančným darom rozvoj misijnej činnosti vo svete. Pápež bol týmto návrhom nadšený: „Táto myšlienka je dar z neba“. Odvtedy sa Svetový deň misií stal nástrojom pre napĺňanie základného poslania cirkvi – systematické ohlasovanie evanjelia celému stvoreniu.

Svätý Otec František pri príležitosti Misijnej nedele vydal posolstvo, ktorého hlavnou myšlienkou je "Pokrstení a poslaní: Kristova Cirkev na misiách vo svete".

Na plagáte k tohtoročnej misijnej nedeli sa nachádzajú dvaja chlapci Joseph a Silvan z Centra svätého Antona v meste Nyanza, ktoré vedie slovenský misionár v Rwande Vlastimil Chovanec RCJ.

„Centrum sa zameriava na starostlivosť o deti – poskytuje im stravu, ubytovanie, lekársku starostlivosť, vzdelávanie a ošatenie. Centrum prijíma a vzdeláva deti z ulice, ktoré často utekajú pred chudobou z domu a usádzajú sa v meste, kde sú vystavené riziku upadnutia do drogovej závislosti a kriminálnej činnosti,“ vysvetľuje misionár Vlastimil Chovanec. Naľavo je Joseph, má 6 rokov  a od 3 rokov žil na ulici, spal v kanáloch a pri ceste. Napravo je Silván, ktorý  má 10 rokov. Extrémna chudoba ho prinútila žiť na ulici, aby si tam vyžobral jedlo. Obaja nesú vodu k domčeku, kde teraz bývajú. Vodu používajú na umývanie, na čistenie podlahy a na vypratie šatstva, ktoré si perú v sobotu za asistencie vychovávateľky.

Pomôcky na slávenie Misijnej nedele je možné nájsť na stránke Pápežských misijných diel.

( TK KBS, pmd; ml ) 20191015023   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020