TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci z Rožňavskej diecézy spolu po druhýkrát putovali do Szentkútu
P:3, 15. 10. 2019 11:05, DOMSzentkút 15. októbra (TK KBS) Szentkút - maďarské národné pútnické miesto bolo cieľom historicky druhej púte veriacich maďarskej národnosti z Rožňavskej diecézy. Z rôznych kútov diecézy tam vyrazili spolu so svojimi duchovnými otcami v sobotu 12. októbra 2019. Púť viedol Gabriel Rákai, biskupský vikár pre maďarsky hovoriacich veriacich.

Po príchode na toto pútnické miesto mali všetci účastníci možnosť pristúpiť ku sviatosti zmierenia a modliť sa ruženec svetla. Po modlitbe nasledovala prednáška farára v Turni nad Bodvou Mons. Richarda Vojtu o Eucharistii. Bola bezprostrednou prípravou na blížiaci sa Medzinárodný Eucharistický Kongres v Budapešti, ktorý sa uskutoční v roku 2020. Po prednáške nasledovala svätá omša, ktorú za účasti viacerých kňazov celebroval vikár Rákai.

V homílii poukázal na Matku Božiu, Pannu Máriu, ako na ženu, ktorá sa stala súčasťou veľkého Božieho diela. Túto myšlienku premostil s dielom ľudskej ruky – využil mozaiky Ivana Rupníka, ktoré zdobia poľný oltár v areáli tohto pútnického miesta. Všetkých účastníkov púte pozval dôverovať Panne Márii a skrze ňu samotnému Bohu, a tak sa stať súčasťou Božieho diela spásy a vykúpenia.

V spoločných modlitbách veriacich odznela okrem iného aj prosba za celú Rožňavskú diecézu, za biskupa Mons. Stanislava Stolárika, za kňazov, ako aj za celý veriaci ľud. Slávenie svätej omše, na ktorej sa zúčastnilo viac než 700 pútnikov, sa ukončilo Eucharistickým sprievodom a požehnaním.

Počas obednej prestávky mali pútnici možnosť porozprávať sa, zaspievať si a pomodliť sa v kostole pred milostivou sochou Panny Márie. Mohli sa tiež poprechádzať po krásnej aleji, kde sa nachádzajú zastavenia krížovej cesty či nabrať si vodu zo studne, ktorá sa nachádza v strede areálu. Na záver púte sa spoločne pomodlili Loretánske litánie a zaspievali si Mariánsku antifónu.

"Na cestu domov sme dostali Eucharistické požehnanie, ako aj osobitné požehnanie pre pútnikov, či požehnanie všetkých náboženských predmetov, ktoré si veriaci brali do svojich domovov. Naplnení duchovným zážitkom a posilnení do ďalších všedných dní sa veriaci v desiatich autobusoch pobrali späť domov, do svojich farností. S vďačnosťou v srdci sa už teraz tešíme na ďalšie takéto stretnutie a na spoločnú púť aj v budúcom roku," informoval Patrik Balász.( TK KBS, pba; ml ) 20191015018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020