TK KBS

Dnes je streda 27. 05. 2020   Meniny má Iveta       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veliteľ vatikánskeho žandárstva odstúpil D. Giani po mediálnom úniku
P:3, 15. 10. 2019 08:40, ZAHVatikán 15. októbra (RV) Veliteľ vatikánskeho Žandárskeho zboru preventívne odstúpil z úradu po tom, ako došlo k úniku dôverného služobného materiálu Žandárskeho zboru do médií, ktorého páchateľ ešte nie je známy. Svätý Otec demisiu veliteľa Domenica Gianiho prijal ako gesto zodpovednosti a poďakoval mu za dlhoročnú službu na poste veliteľa.

V talianskej tlači došlo dňa 2. októbra k zverejneniu fotokópie služobného rozkazu vatikánskeho Žandárskeho zboru s podpisom veliteľa Domenica Gianiho. Materiál sa týkal uplatnenia niektorých administratívnych obmedzení uvalených na zamestnancov Svätej stolice. Toto publikovanie bolo „vážnym poškodením jednak cti zainteresovaných osôb, ako aj samotného verejného obrazu Žandárskeho zboru“, uvádza sa v komunikáte Tlačového strediska Svätej stolice. V jeho texte ďalej čítame:

„Na zaistenie adekvátneho pokoja pre prebiehajúce vyšetrovanie koordinované promótorom spravodlivosti a vykonávané členmi Zboru, keďže páchateľ vonkajšieho rozšírenia služobného rozkazu rezervovaného len pre príslušníkov Žandárskeho zboru a Pápežskej švajčiarskej gardy zatiaľ nie je známy, veliteľ Domenico Giani, hoci nenesie osobnú zodpovednosť za samotnú udalosť, ponúkol svoje odstúpenie do rúk Svätého Otca, v duchu lásky a vernosti Cirkvi a Petrovmu nástupcovi.
Pri prijatí rezignácie Svätý Otec s veliteľom Gianim viedol dlhší rozhovor a vyslovil ocenenie pre jeho gesto ako vyjadrenie slobody a inštitucionálnej citlivosti, ktorá slúži na česť dotyčného i jeho služby preukazovanej s pokorou a svedomitosťou Petrovmu úradu a Svätej stolici.

Pápež František tiež pripomenul dvadsaťročnú nespochybniteľnú vernosť a oddanosť Domenica Gianiho a zdôraznil, že vďaka svojmu znamenitému osobnému svedectvu vydávanému na rozličných miestach sveta, veliteľ Giani dokázal vytvoriť a zaistiť okolo Svätého Otca trvalú atmosféru nenútenosti a bezpečia.

Pri rozlúčke Svätý Otec Domenicovi Gianimu tiež poďakoval za vysokú kompetenciu preukázanú pri vykonávaní početných citlivých úloh, aj na medzinárodnej úrovni, a za nespochybniteľnú profesionálnu úroveň, na ktorú priviedol Žandársky zbor.“

*

Na vysvetlenie kontextu kauzy úniku interného materiálu vatikánskeho Žandárskeho zboru dodajme, že Tlačové stredisko Svätej stolice o existencii vyšetrovania vo veci ekonomického charakteru vo Vatikáne informovalo ešte pred inkriminovaným únikom do médií. Dňa 1. októbra oficiálne oznámilo stručnou správou o úradných úkonoch zaistenia dokumentov a elektronických zariadení, vykonaných toho dňa s autorizáciou promótora spravodlivosti (prokurátora) Vatikánskeho mestského štátu Gian Piera Milanu.

Správa upresňovala, že spomenuté zásahy boli vykonané na oddelení Prvej sekcie Štátneho sekretariátu a na Kontrolnom úrade finančných informácií (AIF) a že boli vykonané na základe predchádzajúcich trestných oznámení ohľadom finančných operácií, podaných zo strany Inštitútu pre náboženské diela (IOR – tzv. „Vatikánska banka“) a zo strany generálneho revízora.

Na druhý deň sa v talianskom denníku L´Espresso objavil článok podpísaný Emilianom Fittipaldim ako senzačné odhalenie vyšetrovania údajných páchateľov s plnými menami a fotografiami štyroch mužov a jednej ženy na fotokópii interného dokumentu vatikánskeho Žandárskeho zboru. Zverejnenie vyvolalo vo Vatikáne veľké rozhorčenie nad neetickým počínaním poškodzujúcim dobré meno spomenutých piatich pracovníkov Vatikánu, vydávajúc ich za potenciálnych zločincov. Edičný riaditeľ Andrea Tornielli na to kriticky poukázal aj v editoriáli pre portál Vatican News.

V sobotu 12. októbra vatikánsky hovorca Matteo Bruni potvrdil, že na výslovnú žiadosť Svätého Otca Františka bolo na úrovni Vatikánu začaté vyšetrovanie činu neoprávneného poskytnutia interného materiálu bezpečnostných zložiek Svätej stolice, čo je závažný zločin, podľa slov pápeža Františka „porovnateľný so smrteľným hriechom, pretože poškodzuje dôstojnosť osôb a princíp prezumpcie neviny“.

Bývalý veliteľ vatikánskeho Žandárskeho zboru Domenico Giani, ktorého demisiu dňa 14. októbra pápež František akceptoval, po svojom odstúpení poskytol vatikánskym médiám rozhovor, v ktorom vysvetľuje dôvod svojho rozhodnutia ponúknuť rezignáciu do rúk pápeža napriek tomu, že v danej záležitosti nemal „nijakú subjektívnu zodpovednosť“. Domenico Giani hovorí:

„Nedávne udalosti spôsobili Svätému Otcovi vážnu bolesť, čo ma hlboko zasiahlo. Uplynulo 15 dní od uverejnenia dokumentu, ktorý bol rozoslaný len na interný účel, výlučne pre členov Žandárstva a Švajčiarskej gardy. Ako sa uvádza v komuniké Tlačového strediska z 1. októbra, prebieha vyšetrovanie a na zainteresované osoby bolo aplikované administratívne opatrenie.

Publikovanie tohto dokumentu, ktorý uverejnili niekoľké tlačové médiá, celkom iste pošliapalo dôstojnosť týchto ľudí. Aj ja ako veliteľ som sa hanbil za to, čo sa stalo a za utrpenie spôsobené týmto ľuďom.

Z tohto dôvodu, keďže som vždy hovoril a svedčil, že som pripravený obetovať môj život na obranu života pápeža, v rovnakom duchu som urobil rozhodnutie zrieknuť sa svojej funkcie, aby som nijakým spôsobom nepoškodil obraz a činnosť Svätého Otca. A týmto som prevzal tú „objektívnu zodpovednosť“, ktorú len veliteľ môže cítiť.“

*

V pondelok 14. októbra sa zriekol svojej funkcie šéf vatikánskej bezpečnosti, veliteľ Žandárskeho zboru – Corpo della Gendarmeria Domenico Giani. Pri svojom odchode z funkcie poskytol vatikánskym médiám rozhovor, v ktorom objasnil dôvody tohto vážneho rozhodnutia a podelil sa s osobnými pocitmi z doterajšej služby trom pápežom.

Už 57-ročný Domenico Giani, rodák z toskánskeho Arezza, vyštudoval pedagogiku na Univerzite v Siene. Najprv pracoval pre taliansku finančnú políciu a pre taliansku informačnú a bezpečnostnú službu. Vo vatikánskom bezpečnostnom zbore pracoval 20 rokov, z toho 13 ako hlavný veliteľ: od 3. júna 2006 do 14. októbra 2019.

Šéf pápežovej ochranky doposiaľ z pochopiteľných dôvodov neposkytoval rozhovory novinárom. Odchod z funkcie je preto príležitosťou nazrieť do jeho vnútorného sveta a postojov. Rozhovor s doterajším veliteľom Domenicom Gianim pre Vatikánsky rozhlas – Vatican News pripravil redaktor Alessandro Gisotti.

- Po 20 rokoch služby pápežovi a Svätej stolici v čele žandárskeho zboru odchádzate v chúlostivom okamihu a iste i nie ľahkom pre Vás. S akými pocitmi prežívate túto chvíľu?

Prežívam tento náročný moment s vnútorným pokojom, ktorým, ako vedia tí, čo ma poznajú, sa vyznačoval môj životný štýl aj zoči-voči bolestným udalostiam. Venoval som 38 rokov svojho života službe inštitúciám, najskôr v Taliansku a potom 20 rokov vo Vatikáne, Rímskemu pápežovi. V týchto rokoch som vložil všetku svoju energiu do zabezpečenia služby, ktorá mi bola zverená. Snažil som sa to urobiť so sebazaprením a profesionalitou, ale tak, ako nám to pripomenulo nedeľné evanjelium spred dvoch týždňov, cítim sa pokojne ako „neužitočný sluha“, ktorý svoj malý diel vykonal až do konca.

- V komunikáte vydanom Tlačovým strediskom sa zdôrazňuje, že ste odstúpili, hoci ste v tej záležitosti nemali „nijakú osobnú zodpovednosť“...

Nedávne udalosti spôsobili Svätému Otcovi vážnu bolesť, čo ma hlboko zasiahlo. Uplynulo 15 dní od uverejnenia dokumentu, ktorý bol rozoslaný len na interný účel, výlučne pre členov Žandárstva a Švajčiarskej gardy. Ako sa uvádza v komuniké Tlačového strediska z 1. októbra, prebieha vyšetrovanie a na zainteresované osoby bolo aplikované administratívne opatrenie.

Publikovanie tohto dokumentu, ktorý uverejnili niekoľké tlačové médiá, celkom iste pošliapalo dôstojnosť týchto ľudí. Aj ja ako veliteľ som sa hanbil za to, čo sa stalo a za utrpenie spôsobené týmto ľuďom.
Z tohto dôvodu, keďže som vždy hovoril a svedčil, že som pripravený obetovať môj život na obranu života pápeža, v rovnakom duchu som urobil rozhodnutie zrieknuť sa svojej funkcie, aby som nijakým spôsobom nepoškodil obraz a činnosť Svätého Otca. A týmto som prevzal tú „objektívnu zodpovednosť“, ktorú len veliteľ môže cítiť.

- Svätý Otec zdôraznil, že ako rezignácia tak i služba vykonaná v týchto rokoch „Vám robia česť“. Čo to pre Vás znamená?

V priebehu rozhovorov, ktoré som v týchto dňoch mal so Svätým Otcom, som si zakaždým uvedomoval jeho otcovský prístup, ktorým sa vyznačoval osobitný vzťah, ktorý som s ním mal, od začiatku pontifikátu, a verím, že môžem povedať, že to bolo viditeľné všetkým. Vždy som vnímal pri týchto stretnutiach ľudské utrpenie Svätého Otca v zdieľanom rozhodnutí.

Pápež však na druhej strane poznal aj niekoľko osobných ťažkostí, ktoré som už mesiace v sebe v sebe nosil, a tiež túžbu venovať viac času mojej rodine, mojej manželke a mojim deťom. Som preto hlboko vďačný Svätému Otcovi, pretože jeho potvrdenie mojej lojality, cti a vernosti, s ktorými som vykonával svoju službu, mi pomáha postaviť sa s vyrovnanosťou k budúcnosti a k novým úlohám, ktoré v rámci mojich kompetencií budem môcť prevziať po tejto mimoriadnej skúsenosti.

- Za 20 rokov v Žandárstve ste slúžili trom pápežom. Pre médiá ste pápežovým „strážnym anjelom“ vďaka Vašej úlohe pri ochrane osoby Svätého Otca. Čo si osobne odnášate z tejto jedinečnej skúsenosti?

Mal som tú česť slúžiť trom pápežom. Predovšetkým si pamätám s veľkým dojatím na svätého Jána Pavla II., ktorý ma povolal k službe vo Vatikáne a ktorého som sprevádzal až do posledného úseku jeho života. Tešil som sa a naďalej sa teším uznaniu a náklonnosti Benedikta XVI., po boku ktorého som sa zaoberal veľmi chúlostivými otázkami, pričom sa mi vždy dostalo jeho uznania a dôvery.

Pontifikát pápeža Františka pre jeho štýl poznačený blízkosťou ľuďom a spontánnosťou v gestách, bol ďalšou veľkou výzvou s významnými a osobitnými momentmi: spomínam si obzvlášť jeho púť na Lampedúzu, apoštolskú cestu do Brazílie na SDM a tú do Stredoafrickej republiky. Ak zavriem oči, prebiehajú predo mnou nekonečné scény z takmer 70 medzinárodných apoštolských ciest, ktoré som sledoval, z nespočetných pastoračných návštev v Ríme a v Taliansku a mnohých súkromných momentov s tromi pápežmi.
Popri tom by som rád pripomenul, že pod mojím velením Žandárstvo rozvinulo celý rad charitatívnych a pomáhajúcich aktivít pre tých najposlednejších, ako nás o to žiada evanjelium.

- Čo zanechávate ako odkaz svojim ľuďom, Žandárskemu zboru, ktorý ste viedli v týchto neľahkých rokoch?

Pri príležitosti poslednej slávnosti Zboru som sa sústredil na niektoré vlastnosti, ktorými by sa mali vyznačovať naši ľudia: disciplína, poslušnosť, bratskosť, dobročinná láska a ľudskosť. K tomuto chcem pridať jednotu vo vernosti, napriek niektorým fyziologickým situáciám, ktoré mi spôsobili pochopiteľnú nevôľu. Žandársky zbor, ako som to aj podčiarkol v týchto dňoch Svätému Otcovi, je zdravý a dobre pripravený. Vždy som sa usiloval, spolu s mojimi spolupracovníkmi, formovať osoby, aby mohli byť dobrými žandármi, a - s cennou pomocou kaplánov – aj dobrými kresťanmi.

Som si istý, že ten, kto nastúpi do tejto delikátnej služby, nájde úrodnú pôdu, rovnako ako som to dostal ja od už nebohého veliteľa Cibina, ktorého si uchovávam v úctivej spomienke. Ešte poslednú myšlienku, ktorá je plná mojej vďačnosti a mojej lásky, chcem venovať mojej manželke Chiare a mojim deťom Lucovi a Laure. Boli mi oporou životom plným spokojnosti, ale aj veľkými obetami a zriekaniami. Božia prozreteľnosť, na ktorú sa vždy odvolávam, aj napriek momentu osobnej neistoty, ktorý prežívam, nám ukáže cestu, ktorá je určite tou Pánovou.

-
Aktualizované 15. októbra 2019( TK KBS, RV jb, mk; ml ) 20191015014   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020