[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 27. 11. 2021   Meniny má Milan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  Top témy
Všetky
Synoda 2021-23
Pápež František na Slovensku
SDM 2023 Lisabon
Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V košickej katedrále svätej Alžbety sa stretlo 150 manželských párov
P:3, 14. 10. 2019 11:48, DOM

Košice 14. októbra (TK KBS) "Dnes svedčíte veľmi silno a všetkým nám ukazujete, že nie iba vlastnými silami, ale jedine s Božou pomocou sa dá žiť manželský život. S jeho požehnaním je možné založiť si rodinu, vychovať deti a bok po boku prežívať i zrelšie roky a tešiť sa z vnúčat či pravnúčat. Vy nám ukazujete, že láska, dôvera a vernosť je možná, že je možné obetovať sa, a že je to dobré a správne. Úloha otca a mamy sa nedá ničím iným nahradiť,"zaznelo v homílii košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera počas Eucharistickej slávnosti pre jubilujúcich manželov.

Obnoviť túžbu po vernosti - také bolo heslo Jubilejného roka Troch  košických mučeníkov, ktorý bol vyhlásený v Košickej arcidiecéze. Jedným z dobiehajúcich podujatí roka bolo aj stretnutie jubilujúcich manželských párov arcidiecézy. V nedeľu 13. októbra sa tak v košickej katedrále sv. Alžbety stretli manželia, ktorí si v tomto roku pripomínajú 40., 50., 60. a 65. výročie manželstva. Prišli zo všetkých kútov arcidiecézy a stretlo sa tu nakoniec vyše 150 manželských párov.

Všetci takto oslávili roky spoločne stráveného života, obnovili si manželské sľuby a aj spomínanú túžbu po vernosti. Slávnostnú svätú omšu pre manželov slúžil arcibiskup Mons. Bernard Bober, pomocný biskup Marek Forgáč a emeritný arcibiskup Alojz Tkáč. Po slávnosti nasledovalo osobitné biskupské požehnanie a odovzdanie pamätného listu so symbolickým srdiečkom. Spoločná ďakovná svätá omša za jubilujúcich manželov sa uskutoční aj na budúci  rok.

 

V homílii arcibiskup Bober okrem iného vyzdvihol príklad, ktorý dlhoroční manželia predstavujú pre svoje okolie a tiež aj skutočnosť, že výročie uzavretia manželstva je hodné osláv: „Teraz, v zrelších rokoch, máte pred sebou novú úlohu. Rozprávať o Bohu, o rodine a manželstve vašim vnukom a pravnukom. Váš život už hovorí za vás, ale nebojte sa túto vašu skúsenosť a životnú múdrosť odovzdať mladším. Venujte sa im ako sa len dá! Lebo veľa mladých dnes svedčí o tom, že to boli práve ich starí rodičia, cez ktorých našli cestu k viere.

Pápež František to mladým nedávno povedal takto: Počúvajte starších, aj keď niekedy dlho rozprávajú. Iba tak nájdete korene, z ktorých pochádzate aj vy. To sú slová veľmi trefné a pripomínajú nám našich starých rodičov, ktorí nám zvykli opakovať tri veci, keď odchádzali z tohto sveta: Starajte sa o svojich rodičov, držte rodinu pokope a vždy sa držte Pána Boha", pripomenul pápežové slová  na záver svojho príhovoru košický arcibiskup Bernard Bober.

Zdroj: Jaroslav Fabian (text a fotografia)

( TK KBS, jfa; ml ) 20191014030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]