[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

UPeCe ponúka sériu prednášok profesora Glasu o bioetike 21. storočia
P:3, 09. 10. 2019 11:26, DOM

Bratislava 9. októbra (TK KBS/Rádio LUMEN) Bratislavské univerzitné pastoračné centrum ponúklo sériu troch prednášok profesora Jozefa Glasu o bioetike dvadsiateho prvého storočia. V prvej prednáške sa predseda etickej komisie ministerstva zdravotníctva zamýšľal nad tým, do akej miery je etický výskum a získavanie ľudských orgánov zo zvieracích chimér.

Bioetik profesor Jozef Glasa sa v bratislavskom univerzitnom pastoračnom centre spolu so študentmi zamýšľal nad vedeckými výskumami, ktoré do zvieracích embryí vkladajú ľudské bunky a vytvárajú takzvané chiméry. „Takže napríklad na úrovni zvieracieho embrya boli vytvorené embryá prasacie, ktoré obsahujú ľudské bunky. To vytvára otázky, ktoré sa pýtajú, čo to znamená, že v nejakom zvierati sú ľudské bunky? A keď ich je tam zopár, čo to znamená? Keď ich je tam veľa, čo to znamená?“

Vedci podľa profesora Jozefa Glasu takto hľadajú napríklad možnosti, že by na zvieratách mohli v budúcnosti vyrásť ľudské orgány, ktoré by sa potom využili napríklad pri transplantácii. „Vyriešil by sa nedostatok orgánov. Dnes nikto nevie, či to bude za pár rokov, za pár desaťročí. Je to tak zložitá vec, ale na druhej strane sú tam určité možnosti zneužitia, že ktoré možno ani nedokážeme celkom domyslieť," uviedol prof. Glasa.

Prednášky o bioetike v UPECE majú na starosti študenti z prolife tímu. Študentka medicíny Andrea Bachanová, ktorá diskusiu moderovala, vysvetľuje, že dnešná doba prináša mnohé bioetické otázky, na ktoré sa zabúda. „Napríklad aj ja sama osobne, že študujem medicínu a netušila som, ako to presne funguje v bioetike a v genetike. No a pán profesor Glasa má o tom celkom veľký prehľad a vie to podať takou prijateľnou formou, že nie je to úplne také, že by to nepochopil laik.“

Ďalšia prednáška profesora Glasu v bratislavskom UPECEbude štvrtého novembra na tému geneticky modifikovaní ľudia. A december zasa prinesie tému o eutanázii.

Zdroj: Rádio LUMEN / Pavol Hudák

( TK KBS, rl, phu, ml; pz ) 20191009015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]