[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 28. 10. 2020   Meniny má Dobromila       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aj Bratislavská arcidiecézna charita podporila zbierku "Dni nezábudiek
P:3, 09. 10. 2019 10:21, DOMBratislava 9. októbra (TK KBS) Bratislavská arcidiecézna charita (BACH) sa v prvý októbrový týždeň zapojila v hlavnom meste do celonárodnej zbierky Dni nezábudiek, ktorú na Slovensku roky zastrešuje Liga za duševné zdravie. Zbierku hodnotí BACH pozitívne a zo srdca ďakuje všetkým darcom, ktorí zbierku aj tento rok podporili.

Podporiť Ligu za duševné zdravie mohli Slováci v uliciach miest od 2. do 6. októbra 2019 kúpou malého modrého kvietka, nezábudky, symbolu krehkosti duše. V Bratislave sa na troch miestach (pred Lidlom na Račianskej aj na Galvaniho ulici, a tiež pred Billou na Bajkalskej ulici) zapojila aj Bratislavská arcidiecézna charita. Zamestnanci aj klienti BACH vyzbierali od okoloidúcich od 2. do 3. októbra spolu 630, 66 eur.

Bratislavskej arcidiecéznej charite je akcia aj osveta na podporu ľudí s duševnými ochoreniami veľmi blízka. Sociálne pracovníčky a psychologičky sa denne v zariadení Samária (Domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko) venujú ľuďom, ktorí trpia duševnými ochoreniami. Denná kapacita Samárie je 15 klientov. Klienti najčastejšie trpia schizofréniou a príbuznými ochoreniami, ako sú napríklad depresia či halucinácie. „Liga za duševné zdravie je celoplošná pomoc, podpora a integrácia všetkých ľudí. Tých, ktorí pomáhajú, aj ľudí, ktorí trpia podobnými duševnými ochoreniami, tak ako ľudia, ktorí navštevujú naše zariadenie Samária. Naši klienti mohli počas Dní nezábudiek nadobúdať a rozvíjať komunikačné zručnosti. Boli v spoločenstve viacerých ľudí, a tak sa viac integrujú, vrátane toho, že aj oni ako dobrovoľníci, mohli pomáhať. A to nielen sebe, ale aj druhým. Peniaze, ktoré v pokladničke počas Dní nezábudiek vyzbierali, nie sú len pre nich, ale aj pre ďalších ľudí, ktorí môžu mať ochorenie dokonca vo väčšom rozsahu ako majú oni. Ide teda aj o prepojenie a súdržnosť,“ vysvetľuje Sláva Kročková, vedúca zariadenia a sociálna pracovníčka Samárie.

Bratislavská arcidiecézna charita spolupracuje s Ligou za duševné zdravie aj v iných oblastiach. Pred pár týždňami sa charita, spolu s ďalšími podobnými zariadeniami, zúčastnila športového turnaja. Tiež to prinieslo veľmi pozitívny úžitok, klienti neboli len v zariadení Samária, ale aj v spoločenstve ďalších ľudí, ktorí navštevujú iné podobné zariadenia. Navyše si klienti Samárie rozvíjali aj fyzickú stránku tela, čo je tiež nesmierne potrebné.

TK KBS informovala Mária Hvozdíková( TK KBS, mhv, ml; pz ) 20191009012   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]