TK KBS

Dnes je streda 30. 09. 2020   Meniny má Jarolím       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

  COVID-19
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Šestotisíc manifestujúcich prišlo na pochod proti asistovanej reprodukcii
P:3, 08. 10. 2019 18:47, ZAHFrancúzsko 8. októbra (TK KBS) V nedeľu 6. októbra 2019 sa v Paríži zišlo okolo 600 tisíc osôb demonštrovať proti povoleniu umelého oplodnenia pre dvojice žien a osamelé ženy (t.j. proti lekársky asistovanej reprodukcii, tzv. PMA= procréation médicalement assistée). Policajná prefektúra odhadla počet účastníkov na 42 tisíc, nezávislý kabinet Occurence blízky poslankyni Auróre Berger zo strany „Republika v chode“ založenej Macronom odhadol počet účastníkov na 74,5 tisíc.

Pre veľký príliv účastníkov bolo potrebné otvoriť alternatívny koridor od stanice Montparnasse. Mnoho účastníkov zostalo v priľahlých uliciach. Organizátori, ktorí spojili na pochode dvadsaťjeden veľkých francúzskych asociácií, to tentoraz vyhrali.

Manifestujúci niesli transparenty: „ Ozajstný otec, nie vzorky“, „Medicína má liečiť“, „Sloboda. Rovnosť. Otcovstvo“. Hoci si Francúzi nerobia ilúzie, aký bude výsledok zákona „Asistovaná reprodukcia pre všetkých“, dôrazne protestujú proti obrovskej zmene, ktorou by malo byť zákonné povolenie neprítomnosti otcov v spoločnosti. Táto mobilizácia je len začiatok. Ďalšie manifestácie sa plánujú na 1. december, 19. január, 8. marec, 17. máj a 14. jún.

V poslednej chvíli sa Do bioetických projektov sa v dostala aj tzv. GPA – (Gestation pour autrui = surogátne alebo náhradné materstvo, t.j. prenájom maternice), napriek predošlým sľubom vlády. Nič udivujúce, pretože prenájom maternice a asistovaná reprodukcia (umelé oplodnenie) blízko súvisia. Na otázku, či je « ľudstvo ohrozené súčasným bioetickým projektom» odpovedá Christian Flavigny, pedopsychiater a psychoanalytik: "Áno, určite. Tak ako pokrok v priemysle nivočí planétu, sú tu tie isté dôvody ». Nie pokrok samotný, ale « nepremyslené využívanie objavo."

Predseda francúzskeho episkopátu: Návrh zákona mení plodenie na výrobu

Francúzski biskupi podporili prejavy nesúhlasu s návrhom novely zákona o bioetike, ktorý chce sprístupniť umelé oplodnenie lesbickým párom a samotným matkám. Šestotisíc Francúzov v nedeľu manifestovalo proti novým normám, o ktorých bude Národné zhromaždenie hlasovať 15. októbra. Zákon u umelom oplodnení presadzuje strana Emanuela Macrona napriek nesúhlasu viac než troch štvrtín francúzskej verejnosti a výhradám formulovaným Francúzskou lekárskou akadémiou. Rovnako ako akademici, demonštranti v Paríži pripomínali, že pre zdravý rozvoj dieťaťa potrebujú otca.

"Manifestácia je prejavom slobody občana. My biskupi sme upozornili na závažnosť toho, o čom sa má rozhodovať. Dôrazne povzbudzujeme občanov, aby sa vo veci tohto zákona vyjadrili," povedal pre agentúru SIR predseda francúzskeho episkopátu, arcibiskup Éric de Moulins-Beaufort v komentári k parížskej demonštrácii. "Žiadame poslancov a senátorov, aby dobre zvážili, o čom budú rozhodovať. Hoci chápeme hlboké utrpenie toho, kto nemôže mať deti, musíme zopakovať, že nie je možné tíšiť túto bolesť tým, že plodenie sa zmení na výrobu. Či chceme alebo nie, návrh toho zákona vedie tým smerom," dodáva arcibiskup, ktorý pred nástupom do kňazskej formácie vyštudoval politológiu a ekonómiu.

Demonšrantov podporil aj parížsky arcibiskup Michele Aupetit. Pripomenul, že dejiny nezmení stádo oviec, aleb skôr tí, ktorí sa postavia na odpor. Na druhej strane biskup Dominique Rey, ktorý sa na akcii osobne zúčastnil, zdôranil, že demonštranti nie sú kontestátori. Naopak, podporujú život a rodiny proti tým, ktorí popierajú základy ľudstva.

Demonštranti predstavovali široké spektrum francúzskej spoločnosti. Nechýbali predstavitelia politickej opozície z pravého i ľavého spektra. Množstvo účastníkov donútilo organizátorov k rozdeleniu manifestácie do dvoch sprievodov a voľbe dvoch alternatívnych trás. Podľa organizátorov je nedeľný pochod iba začiatkom. Ak sa prezidet Macron chce konfrontovať so spoločnosťou napriek jej vôli a bude naďalej presadzovať in vitro bez otca, sú pripravení zvolať ďalšie, ešte rozsiahlejšie manifestácie.

V uliciach francúzskeho hlavného mesta sa protestovalo aj proti surogátnemu materstvu. Hoci diskutovaná novela zákona o ňom priamo nehovorí, obecne sa má za to, že ide len o vec času. Po lesbických pároch sa prihlásia o právo na dieťa aj homosexuáli. Je to jediný proces, pripomína starosta z Maisons-Laffite. "Najskôr boli na programe občianske zväzky, potom manželstvo pre všetkých, dnes in vitro bez otca a zajtra to bude surogátne materstva," komentuje Jacques Myard.

Zdroje: généthique.org, lamanifpourtous.fr, Spracovala: Anna Kováčová / radiovaticana.cz( TK KBS, ge, la, ako; ml ) 20191008030   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020