TK KBS

Dnes je utorok 22. 10. 2019   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

  Top témy
Všetky
Synoda o Amazónii

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Asia Bibi nie je jediná. „Rúhanie“ sa trestá, kresťanské dievčatá unášajú
P:3, 08. 10. 2019 10:31, ZAHPakistan 8. októbra (TK KBS) ACN – Aid to the Church in Need - Pomoc trpiacej Cirkvi (u nás známa skôr ako Kirche in Not) upozorňuje na situáciu kresťanov v Pakistane. Diskriminácia v krajine, v ktorej žije 97 percent moslimov, je na hranici systematického utláčania, tvrdí ACN. Dodáva, že hoci Asia Bibi, ktorá bola odsúdená v roku 2010 za rúhanie a nakoniec oslobodená aj za pomoci Slovákov, situácia kresťanov nie je ideálna.

Biskup Samson Shukardin spravuje diecézu v Hyderabade, ktorá je jednou zo siedmich pakistanských diecéz. Je domovom pre 60-tisíc kresťanov, polovica z nich žije ešte v pôvodnom, kmeňovom usporiadaní. Diecéza spravuje 56 škôl, kde sa vzdeláva viac ako 13-tisíc študentov. „Kresťania a iné menšiny v Pakistane sú konfrontované s mnohými provokáciami zo strany fundamentalistických náboženských skupín,“ hovorí Shukardin.

„Takýchto prípadov je tu množstvo, ale nevzbudzujú rovnaký záujem spoločnosti. Stále je to veľký problém v krajine. Za posledných 20 rokov tu došlo k viac ako 1 500 prípadom, keď jednotlivci boli obvinení moslimskými menšinovými skupinami z rúhania,“ hovorí Shukardin. Napriek tomu tvrdí, že kresťania sú miestnej vláde veľmi zaviazaní.

Podľa Shukardina je problematický najmä radikálny islam a jeho menšinoví predstavitelia. Tí sú, paradoxne, v konflikte aj s väčšinovou moslimskou populáciou. Moslimovia sú zväčša veľmi dobrí ľudia. Tou nepríjemnou vecou je zákon o rúhaní sa a potom sú to ešte únosy a vynútené manželstvá.

Moslimovia totiž veria, že ak niekoho obrátia na islam, získajú večný život. Ak sa im to nepodarí, radikáli sa uchýlia k únosu. Tie sú spolu s vynútenými manźelstvami bežnou záležitosťou najmä na vidieku, kde ľudia majú len malé alebo žiadne vzdelanie.

Pred časom nás zarmútila správa arcibiskupa Sebastiana Shawa z diecézy Lahore. Prostredníctvom kancelárie ACN informoval, že v jeho kraji nebezpečne vzrástol počet násilných konverzií na islam. Ale čo je ešte horšie, radikálni islamisti sa v tomto prípade zameriavajú na mladé dievčatá, ktoré často majú len štrnásť rokov. Unesú ich a pod zámienkou, že neprestúpili na moslimskú vieru, im ubližujú. Ide predovšetkým o kresťanské a hinduistické dievčatá.

„Únos je zločin a my k nemu musíme pristupovať ako k zločinu,“ upozorňuje arcibiskup Shaw. Po zlej skúsenosti s políciou išiel arcibiskup priamo za vládnymi predstaviteľmi, aby tento problém riešili. „Vláda sa našej žiadosti chopila a spolu s moslimskou radou usporiadala stretnutie so mnou a s lídrami moslimských a hinduistických komunít.“ Dobrou správou je, že tieto zločiny odsudzujú aj samotní moslimovia – radikálni fanatici totiž nekonajú v súlade s ich vierou.

“Podobné zločiny sú v mnohých častiach sveta na dennom poriadku. Až 300 miliónov kresťanov žije na území, kde sú pre svoju vieru znevýhodňovaní. Mnohým hrozí prepustenie z práce či nedostupné vzdelanie pre ich deti. Viacerým však hrozí aj ublíženie na zdraví či priamo smrť. Taká je realita sveta, v ktorom žijeme,” upozorňuje riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.

Napriek tomu netreba strácať nádej. Nestráca ju ani arcibiskup Shaw: „Veríme, že situácia sa obráti k lepšiemu. Vyše 60 percent kresťanov tvoria u nás mladí ľudia. Pomáhame im dosiahnuť kvalitné vzdelanie a stať sa profesionálmi.“

Vzdelanie je kľúčové aj podľa biskupa Shukardina. No aj tu má Pakistan stále veľké rezervy. Napríklad v štátnych školách sa používajú učebnice, ktoré kresťanov vykresľujú veľmi negatívne. „Menšiny sú považované za nevercov, a preto sú vykreslené v učebniciach negatívnym spôsobom, čo len napomáha vznik predsudkov voči menšinám,“ upozorňuje Shukardin.

Mnohé menšiny dávajú svojim deťom moslimské mená, aby neboli hneď vnímané ako kresťania a nestali sa prípadným terčom diskriminácie na základných a stredných školách alebo na univerzitnej pôde. Neraz menšinoví študenti naozaj čelia ponižovaniu na verejných školách.

Situáciu v Pakistane sledujú aj medzinárodné a národné organizácie. Napríklad v správe Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu v USA sa hovorí: V roku 2018 sa podmienky na slobodu vierovyznania v Pakistane zhoršili napriek tomu, že pakistanská vláda podnikla viaceré pozitívne kroky v boji s nábožensky motivovaným násilím.

V stave, keď sa na oficiálne zložky môžu kresťania spoľahnúť len čiastočne, je o to dôležitejšia pomoc organizácií ako ACN. V Pakistane sme od roku 2018 podporili vyše 90 projektov v celkovej hodnote 1 113 586 eur.

“Slovensko sa uznesením parlamentu nedávno prihlásilo k ochrane náboženskej slobody. Nestáva sa často, aby za uznesenie hlasovali predstavitelia všetkých politických strán. Pridajme sa teda ako krajina, ale najmä jednotlivo, každý z nás, k zástupu tých, ktorým sloboda nie je ľahostajná,” vyzýva riaditeľ kancelárie ACN Slovensko, Miroslav Dzurech.( TK KBS, acn, dha; ml ) 20191008013   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 193 x

[naspäť]

TV Lux [audio] | Rádio Lumen | FF Rádio | Rádio Mária | Rádio Vatikán | SSV | Katolícke noviny | Výveska | Do kostola

Mobilná verzia webu


(c) TK KBS 2003 - 2019