[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež potvrdil podnet podnet Pavla VI. pre Cirkev Latinskej Ameriky
P:3, 05. 10. 2019 10:25, ZAH

Vatikán 5. októbra (RV) Kľúčový význam podnetov pápeža sv. Pavla VI. z Evangelii nuntiandi pre vývoj pastoračného a evanjelizačného smerovania Cirkvi v Latinskej Amerike opätovne potvrdil pápež František. S osobným svedectvom sa podelil pri štvrtkovom stretnutí s účastníkmi kongresu organizovaného Pápežským výborom pre historické vedy v rámci 40. výročia Tretej generálnej konferencie latinskoamerického biskupského zboru CELAM v mexickej Pueble.

Svätý Otec vo štvrtok 3. októbra prijal vo Vatikáne tri desiatky účastníkov spomenutého kongresu pod vedením pátra Bernarda Arduru OPraem. Pápež František si zaspomínal, ako v čase, keď bol provinciálom argentínskych jezuitov, pozorne a s veľkým záujmom sledoval proces prípravy kontinentálnej konferencie biskupov v Pueble. Z osobnej skúsenosti zvlášť zdôraznil nasledujúce tri skutočnosti:

„Prvou z nich je rozhodnutie sv. Jána Pavla II. uskutočniť svoju prvú apoštolskú cestu práve do Mexika a predniesť otvárací príhovor konferencie, ktorý s jasnosťou naznačil cesty pre jej vývoj. Bolo to ako inaugurácia jeho rozsiahleho pútnického a plodného misionárskeho pontifikátu.“ 

V ďalšom bode pápež František zvlášť zdôraznil zásadný význam apoštolskej exhortácie sv. Pavla VI. Evangelii nuntiandi  nielen pre samotnú prípravu konferencie v Pueble v roku 1979, ale aj pre celý ďalší vývoj, ktorého výsledkom bol aj Dokument z Aparecidy (2007), na ktorého redakcii kardinál Jorge Bergoglio osobne pracoval, a napokon jeho vlastná apoštolská exhortácia Evangelii gaudium (2013).

O apoštolskej exhortácii Pavla VI. z r. 1975 pobádajúcej Cirkev k ohlasovaniu evanjelia ľuďom dnešnej doby sa pápež František vyjadril týmito slovami:

„Evangelii nuntiandi je najlepší pokoncilový pastorálny dokument, ktorý má dodnes svoju platnosť. Poviem vám niečo osobné: keď som bol nútený zostať v Ríme, z dôvodov, ktoré nezáviseli od mojej vôle, poprosil som, aby mi priniesli niekoľko kníh, len zopár, nie viac než sedem, a medzi nimi bol text Evangelii nuntiandi, prvý ktorý som mal a mám ho popodčiarkovaný, Redemptoris Mater sv. Jána Pavla II. so všetkými papiermi, ktoré som si zobral na dávanie duchovných obnov, a dokument z Puebly, celý pozvýrazňovaný rozličnými farbami. To len na ilustráciu toho, ako som to všetko v tej chvíli zblízka sledoval.

Už nemálo krát som zopakoval, že pre mňa je Evangelii nuntiandi rozhodujúcim dokumentom, ako veľké bohatstvo na pokoncilovej ceste Cirkvi. – Ba dokonca Evangelii gaudium je elegantným plagiátom Evangelii nuntiandi a dokumentu z Aparecidy. – Viete, že odtiaľ vychádzam. Idúc v jeho stope a spoločne s Dokumentom z Aparecidy, prišla apoštolská exhortácia Evangelii gaudium.“

„Treťou dôležitou skutočnosťou je to, že prorocké intuície a rozhodnutia z Konferencie v Medellíne boli východiskovým bodom k tomu, aby sa v Pueble urobil ďalší krok vpred na ceste latinskoamerickej Cirkvi k jej zrelosti.“     

Rada biskupských konferencií Latinskej Ameriky CELAM (Consejo Episcopal Latinoamericano) bola založená v roku 1955 a združuje 22 biskupských konferencií kontinentu. Jej druhá generálna konferencia sa konala v kolumbijskom Medellíne (1968), tretia v mexickej Pueble (1979), štvrtá v dominikánskom Santo Domingo (1992) a piata a doteraz posledná v brazílskej Aparecide (2007).

( TK KBS, RV jb; ml ) 20191005009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]