[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 26. 10. 2020   Meniny má Demeter       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Chystanú synodu o Amazónii na sviatok svätého Františka zasvätili Bohu
P:3, 05. 10. 2019 09:25, ZAHVatikán 5. októbra (RV) Na sviatok sv. Františka Assiského v piatok 4. októbra sa vo Vatikánskych záhradách konalo za účasti Svätého Otca Františka modlitbové podujatie v rámci tzv. „Času stvorenstva“, symbolického mesiaca osobitne zameraného na úctu k Božiemu stvoreniu a na zodpovednú starostlivosť oň.

Pri tejto príležitosti účastníci špeciálnej biskupskej synody, ktorá sa začne o dva dni, zasvätili celé podujatie Bohu na príhovor sv. Františka z Assisi. Ako symbol zasadili vo Vatikánskych záhradách symbolický dub prinesený z Assisi do pôdy prinesenej z Amazónie a z ďalších miest.

Úvodnú modlitbu predniesol páter Julio Bunader OFM, generálny vikár rehole františkánov. Kardinál Peter Turkson, ktorý je prefektom Dikastéria pre integrálny ľudský rozvoj, vystúpil s reflexiou v duchu encykliky Laudato si´. Prihovoril sa aj generálny relátor Synody pre Amazóniu, brazílsky kardinál Cládio Hummes OFM, zástupkyňa Konfederácie rehoľníčok Latinskej Ameriky a Karibiku a ďalší.

Modlitbu zasvätenia predniesol mexický laik Mauricio López Oropeza, ktorý je výkonným sekretárom Celoamazonskej cirkevnej siete REPAM. Po chválach Božieho diela stvorenia a vykúpenia sa obrátil na Vzkrieseného Pána týmito slovami:

„Cez život chudobný, ale radikálne odovzdaný tebe, inšpirovaný sv. Františkom z Assisi, prosíme ťa, aby si nás viedol pravdou, aby sme našli nové cesty pre Cirkev a pre integrálnu ekológiu v Amazónii. Zasväcujeme sa ti na tejto synode, aby sme rozpoznávali tvoj úchvatný sen pre dobro toľkých synov a dcér, ktorí tam žijú. Kiež môžu spoznať teba, ktorý si Vzkriesený a vstávaš z mŕtvych v nádejach a každodenných zápasoch ich života, v ich múdrosti a v ich túžbe po Kráľovstve, skrze Pána Ježiša.“       
Súčasťou slávnosti boli aj spevy a tance členov pôvodných kmeňov Amazónie, ktorí sa budú v najbližších troch týždňoch zúčastňovať na synode ako audítori. Ich počet je celkovo 17, deväť žien a osem mužov.

Stromček, ktorý je odrodou duba rozšírenou v Stredomorí, sadil spolu so Svätým Otcom aj predstaviteľ synody kardinál Hummes a dvaja zástupcovia amazonských pôvodných obyvateľov. Pôdu pochádzajúcu z Amazónie, z Indie a z Assisi priniesli niekoľkí bratia františkáni. Svätý Otec stromček zavlažil vodou a po doznení Spevu stvorenstva, ktorý pochádza od sv. Františka, uzavrel stretnutie modlitbou Otče náš.

Živá pripomienka synody o Amazónii dostala miesto uprostred trávnika v hornej časti Vatikánskych záhrad. Neďaleko stojí slovenská lipa, ktorú 17. decembra 1994 zasadil prezident Michal Kováč.

Pri príležitosti „Času stvorenstva“, ktorý sa slávil od 1. septembra do 4. októbra vydal Svätý Otec František aj osobitné posolstvo.( TK KBS, RV jb; ml ) 20191005006   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]