[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 26. 09. 2021   Meniny má Edita       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat
Rady pri ochorení

  Top témy
Všetky
Pápež František na Slovensku
Duchovná príprava

www.navstevapapeza.sk

Rok Amoris Laetitia
Rok sv. Jozefa
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Haľko prosil so študentmi zo Svoradova o dary Ducha Svätého
P:3, 05. 10. 2019 08:22, DOM

Bratislava 5. októbra (TK KBS) „Nikto nemôže povedať: Ježiš je Pán!, iba ak v Duchu Svätom,“ zaznelo počas príhovoru bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka mladým ľuďom zo Študentského domova Svoradov na svätej omši Veni Sancte v utorok 1. októbra 2019. Biskup Haľko ju celebroval s internátnym kaplánom Tomášom Kramplom v Kostole sv. Jána z Mathy pri príležitosti začiatku nového akademického roka.

Študentom v homílii zaprial tri veci: zaželal ich srdciam, aby v období veľkého (študijného) nasadenia nezabúdali dať Ježiša na prvé miesto, lebo iba tak bude všetko ostatné na pravom mieste; aby nabrali všetko to intelektuálne dobré, čo im bude akademické prostredie ponúkať a do tretice: aby zažili priateľské spoločenstvo tých, ktorí vyznávajú rovnaké základné hodnoty. Po svätej omši nasledovalo agapé v dome Quo Vadis, kde sa mladí mohli porozprávať s biskupom osobne.

ŠD Svoradov od svojho založenia v roku 1922 až po rok 1945 bol najdôležitejším miestom formovania slovenskej katolíckej inteligencie. Bol vybudovaný ako prvý moderný internát na území Bratislavy na mieste pôvodného sirotinca sv. Alžbety a vďaka iniciatíve kňaza Eugena Filkorna bol odpoveďou Cirkvi na potrebu ubytovania katolíckych študentov po založení Univerzity Komenského v roku 1919.

Názov Svoradov sa odvíja od sv. Svorada, keďže garantom výstavby a správy internátu sa stal spolok Kolégia sv. Svorada, ktorý bol na tento účel založený biskupom Pavlom Jantauschom. K osobitným aspektom Svoradova patrila nielen intelektuálna a duchovná formácia, ale aj veľmi silný sociálny rozmer ubytovania, vďaka ktorému boli chudobní študenti dotovaní a najchudobnejší vôbec neplatili za ubytovanie a stravu.

V čase II. svetovej vojny na pôde internátu pôsobil jezuita Tomislav Kolakovič, ktorý založil spoločenstvo Rodina podieľajúce sa na formácii študentov a ich príprave na život Cirkvi v totalite. Tomislav Kolakovič svojím pôsobením a dielom ovplyvnil celé ďalšie generácie intelektuálov, ktorí svoju vieru prežívali v neľahkom období druhej polovice 20. storočia.

V povojnovom období internát i mnohí študenti zažili perzekúcie pre svoje duchovné, politické a národné zmýšľanie. Internát bol poštátnený a čokoľvek odporujúce oficiálnej ideológii bolo potláčané. Po novembrovej revolúcii v roku 1989 bol študentský domov v reštitúcii vrátený Katolíckej cirkvi, ktorá ho do roku 2015 ponechala v bezplatnom prenájme Slovenskej technickej univerzite. Od roku 2016 študentský domov Svoradov spravuje Cirkev.

Viac informácií je možné nájsť na stránke svoradov.abuba.sk.

TK KBS informovala Patrícia Fogašová 

( TK KBS, pfo;ml ) 20191005002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]