TK KBS

Dnes je piatok 10. 04. 2020   Meniny má Igor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Haľko prosil so študentmi zo Svoradova o dary Ducha Svätého
P:3, 05. 10. 2019 08:22, DOMBratislava 5. októbra (TK KBS) „Nikto nemôže povedať: Ježiš je Pán!, iba ak v Duchu Svätom,“ zaznelo počas príhovoru bratislavského pomocného biskupa Mons. Jozefa Haľka mladým ľuďom zo Študentského domova Svoradov na svätej omši Veni Sancte v utorok 1. októbra 2019. Biskup Haľko ju celebroval s internátnym kaplánom Tomášom Kramplom v Kostole sv. Jána z Mathy pri príležitosti začiatku nového akademického roka.

Študentom v homílii zaprial tri veci: zaželal ich srdciam, aby v období veľkého (študijného) nasadenia nezabúdali dať Ježiša na prvé miesto, lebo iba tak bude všetko ostatné na pravom mieste; aby nabrali všetko to intelektuálne dobré, čo im bude akademické prostredie ponúkať a do tretice: aby zažili priateľské spoločenstvo tých, ktorí vyznávajú rovnaké základné hodnoty. Po svätej omši nasledovalo agapé v dome Quo Vadis, kde sa mladí mohli porozprávať s biskupom osobne.

ŠD Svoradov od svojho založenia v roku 1922 až po rok 1945 bol najdôležitejším miestom formovania slovenskej katolíckej inteligencie. Bol vybudovaný ako prvý moderný internát na území Bratislavy na mieste pôvodného sirotinca sv. Alžbety a vďaka iniciatíve kňaza Eugena Filkorna bol odpoveďou Cirkvi na potrebu ubytovania katolíckych študentov po založení Univerzity Komenského v roku 1919.

Názov Svoradov sa odvíja od sv. Svorada, keďže garantom výstavby a správy internátu sa stal spolok Kolégia sv. Svorada, ktorý bol na tento účel založený biskupom Pavlom Jantauschom. K osobitným aspektom Svoradova patrila nielen intelektuálna a duchovná formácia, ale aj veľmi silný sociálny rozmer ubytovania, vďaka ktorému boli chudobní študenti dotovaní a najchudobnejší vôbec neplatili za ubytovanie a stravu.

V čase II. svetovej vojny na pôde internátu pôsobil jezuita Tomislav Kolakovič, ktorý založil spoločenstvo Rodina podieľajúce sa na formácii študentov a ich príprave na život Cirkvi v totalite. Tomislav Kolakovič svojím pôsobením a dielom ovplyvnil celé ďalšie generácie intelektuálov, ktorí svoju vieru prežívali v neľahkom období druhej polovice 20. storočia.

V povojnovom období internát i mnohí študenti zažili perzekúcie pre svoje duchovné, politické a národné zmýšľanie. Internát bol poštátnený a čokoľvek odporujúce oficiálnej ideológii bolo potláčané. Po novembrovej revolúcii v roku 1989 bol študentský domov v reštitúcii vrátený Katolíckej cirkvi, ktorá ho do roku 2015 ponechala v bezplatnom prenájme Slovenskej technickej univerzite. Od roku 2016 študentský domov Svoradov spravuje Cirkev.

Viac informácií je možné nájsť na stránke svoradov.abuba.sk.

TK KBS informovala Patrícia Fogašová ( TK KBS, pfo;ml ) 20191005002   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 714 x[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020