[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 22. 10. 2020   Meniny má Sergej       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

  COVID-19
Núdzový stav
COVID-19

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský požehnal umelecké dielo u Milosrdných bratov
P:3, 02. 10. 2019 11:05, DOMBratislava 2. októbra (TK KBS) Tesne po sviatku svätých archanjelov – Michala, Gabriela a Rafaela a deň pred sviatkom anjelov strážnych v liturgickom kalendári pribudol vo vstupnej hale na 1. podlaží Nemocnice Milosrdných bratov v Bratislave Anjel strážny. Ide o umelecké dielo výtvarníčky a umeleckej sklárky Gordany Glass, ktoré požehnal bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský. Dielo je v životnej veľkosti. Iniciovala ho samotná umelkyňa, ktorá ho tvorila pol roka.

„Otec arcibiskup prišiel medzi nás, aby nám posvätil umelecké dielo – obraz, ktorý predstavuje anjela. Sme tu zhromaždení aj kvôli sviatku svätých archanjelov Michala, Gabriela a Rafaela," povedal pri slávnosti prior bratislavskej komunity Milosrdných bratov brat Richard Jombík OH. Svätý Michal archanjel je totiž patrón Rakúskej provincie Hospitálskej rehole sv. Jána z Boha, ktorej súčasťou je aj slovenská komunita milosrdných bratov a sv. archanjel Rafael je patrónom celej rehole.

„Idea vo mne zrela už dlhšie, impulz prišiel aj od vedenia nemocnice i priora rehole, na našom stretnutí vzniklo semienko, ktoré sme rozvinuli. To, že sa tu pri ňom ľudia zastavujú, je niečo, čo sme chceli dosiahnuť. K spokojnosti mi však bude úplne stačiť, ak ľudia pri tomto diele budú mať pocit, že prišli na správne miesto, na ktorom im tu niekto podá pomocnú ruku. Ten anjel hovorí za všetko. Najdôležitejšie je to, čo robíte, robiť srdcom. Mám aj osobnú skúsenosť s milosrdnými bratmi, keď som prišla požiadať o pomoc, vážim si, ako som bola prijatá,“ uviedla umelkyňa Gordana Glass.

Bratislava, Milosrdni bratia, umelecke dielo

„Zobrazenie anjela je vždy zobrazením, ktoré vnímajú všetci ľudia bez rozdielu náboženského presvedčenia. Reprezentuje niekoľko skutočností. Anjel zobrazuje skutočnosť duchovného sveta, to, že ten duchovný svet - nevládzeme sa ho zmocniť, je tam niečo tajomné. Duchovný svet má istý tajomný rozmer. Tretia veľmi silná skutočnosť, na ktorú anjel poukazuje je to, že tajomný duchovný svet má v sebe aj osobný rozmer. Čiže môžu tam jestvovať osobné vzťahy," povedal arcibiskup Zvolenský.

Pokračoval, že v "Katolíckej cirkvi máme presvedčenie o anjeloch, ktorí nás ochraňujú, o anjeloch strážcoch. Požehnanie, ktoré bude nasledovať, bude vlastne prosbou o to, že si prajeme, aby toto zobrazenie prinášalo veľký duchovný úžitok. Cez požehnanie budeme prosiť o to, nech by každý, kto sem príde do nemocnice a istým spôsobom sa pozrie na toto zobrazenie, aby premýšľal, že jestvuje duchovný svet, že duchovný svet je aj osobný a na pozadí duchovného sveta je nejaká osoba, ktorá je láskavá a praje mi dobre. A zasa vo viere budeme prosiť o to, aby sa takýmito krokmi dalo priblížiť k  Bohu, ktorý je plný lásky, ako nám ho zjavuje Sväté písmo Starého a Nového zákona," dodal.

Bratislava, Milosrdni bratia, umelecke dielo

Riaditeľ nemocnice Michal Tinák po akte požehnania prítomným pripomenul, že dielo Anjela strážneho je darom pre nemocnicu. „Prijímame ho s obrovskou úctou. Je vytvorený s láskou pre všetkých, ktorí sú nám zverení, ide o to, aby sme tú lásku, ktorú tu anjel po požehnaní na tomto mieste bude šíriť ďalej, aj my šírili svojimi osobnosťami, umom, rozumom, rukami, nasadením, aby odkaz lásky a charizmy rehole bol šírený ďalej.“ Počas požehnania diela boli na podujatí prítomní aj spolupracovníci, personál nemocnice a rehole – lekári i zdravotníci a ďalší pracovníci.

Bratislava, Milosrdni bratia, umelecke dielo

Dielo získala nemocnica ako sponzorský dar, ktorý podporil Milan Sopko. „Pani Gordana Glass tvorí úžasné veci a veľmi rád som prispel, aby dielo robilo radosť ľudom, ktorý sa pohybujú v tomto zariadení,“ uviedol. Na podujatí sa zúčastnil aj Viktor Očkay z Ministerstva zdravotníctva SR. „ Anjel môže prinášať ľuďom, ktorí tu pracujú a liečia sa tu, radosť a duchovný rozmer, aby liečenie prebiehalo čo najlepšie a najrýchlejšie. Pre mňa je dielo symbolom toho, že ľudia môžu veriť, že sa uzdravia čo možno najrýchlejšie," uviedol. Po slávnosti ešte nasledoval guláš – obed, ktorý osobitne k sviatku patróna rehoľnej provincie pripravilo vedenie rehole a nemocnice a osobne ho podávali riaditeľ nemocnice Michal Tinák a prior brat Richard Jombík OH.

TK KBS informovala Andrea Eliášová( TK KBS, ae; ml ) 20191002025   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť]