TK KBS

Dnes je piatok 10. 04. 2020   Meniny má Igor       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Rádio LUMEN oslávilo svojho patróna s poslucháčmi na Lumentúre
P:3, 01. 10. 2019 16:29, DOMSedliská 1. októbra (TK KBS) Už 32. lumentúra spojila s katolíckym rádiom poslucháčov na východe Slovenska. Výstupom na hrad Čičva spolu oslávili aj nebeského patróna rozhlasovej stanice, sv. Michala archanjela.

V liturgickom kalendári sa tento rok sviatok svätého Michala, Gabriela a Rafaela neslávil, pretože bola dvadsiata šiesta nedeľa v cezročnom období. Na nedeľu sa pripravovali v rádiu aj modlitbou deviatnika na facebookovom profile či niektorí pracovníci vyrazili na tridsiatudruhú Lumentúru na hrad Čičva nad obcou Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Modlitbu k svätému Michalovi Archanjelovi sa modlia v Rádiu LUMEN každý deň, večer pred modlitbou posvätného ruženca.

Už v piatok sa zamestnanci katolíckej rozhlasovej stanice z Banskej Bystrice, z Bratislavy a z Košíc stretli v rozhlasovej kaplnke svätého Michala archanjela na pravidelnej rozhlasovej duchovnej obnove. Tú viedol dekan Peter Staroštík a spomenul aj svätého Vincenta: „Vzbudzovať svojou láskou, svojou dobrotivosťou, svojou vľúdnosťou, láskavosťou, svojím milosrdenstvom vzbudzovať lásku v tých druhých ľuďoch. To je veľká výzva, veľká úloha. To je to kresťanské. To, čo myslím si, že je odpoveďou na otázku, ktorú dnes Ježiš položil nielen učeníkom, ale aj každému jednému z nás. Za koho ma pokladáte?“

O svätom Michalovi archanjelovi sa vo vysielaní zmienil aj profesor František Trstenský: „Je mocným bojovníkom, ochrancom v boji proti diablovi, proti satanovi. Boh ho ustanovil aby zachraňoval duše veriacich práve z moci zlého ducha, osobitne v hodine smrti. V starom zákone svätý Michal ochraňoval Boží ľud. Tak sme to čítali v knihe proroka Daniela. No a napokon sprevádza duše ľudí zo sveta potom pred Božiu tvár, pred Boží súd," vysvetľuje častý hosť v Rádiu LUMEN.

Lumentúra bola opäť dobrou príležitosťou na stretnutie s poslucháčmi. Tieto aktivity oceňuje aj riaditeľ neziskovej organizácie PRE LUMEN n.o., Radovan Pavlík: "Moderátori majú možnosť vidieť z tváre do tváre ľudí, pre ktorých vysielame. Bez nich (bez tých ľudí) by sme tu neboli a pre nich je tu celá naša námaha." 

Približne dvesto poslucháčov zo širokého i z blízkeho okolia mohlo spoznať priestor pod hradom a historické súvislosti spojené s týmto miestom. Výstup na hrad netrval dlho, o to bohatší bol program na čistinke pod hradom. Každý lumenturista dostal na vrchole odmenu - porciu svätomichalského guľáša. Znamenitú pochúťku pripravili v spolupráci s obcou Sedliská členovia Jednoty dôchodcov v obci. 

Turistika na hrad Čičva oslovila aj riaditeľa košického štúdia Rádia LUMEN: "To prijatie v Sedliskách prekonalo moje očakávania. Prihovoril som sa im vo východniarskom nárečí a ľudia potom veľmi pekne reagovali na naše vysielanie. Ak vám niekto povie, že začína s vami deň, tak to je veľké povzbudenie pre tvorcov programu," dodáva Jaroslav Fabian. 

Rádio LUMEN už teraz chystá ďalšie Lumentúry na rok 2020. Aj na základe dobrých skúseností z tohto roka sa plánujú orientovať rovnomerne na tri oblasti našej krajiny - jedna lumentúra na západe, jedna na strednom a jedna na východnom Slovensku.

TK KBS informoval Ivo Novák( TK KBS, ino; ml ) 20191001031   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 287 x[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020