TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zvolen a Sielnica dejiskom XXIV. prehliadky Gorazdove organové dni
P:3, 27. 09. 2019 07:05, DOMZvolen/Sielnica 27. septembra (TK KBS) V dňoch 26. až 28 septembra sa vo Zvolene a v Sielnici zúčastňujú mladí organisti na Celoslovenskej prehliadke neprofesionálnych organistov. Nesúťažná prehliadka sa etablovala ako pevná, pritom špecificky pedagogicko-umelecky zameraná aktivita širokospektrálnych Svätogorazdovských dní na Slovensku.

Od začiatku ju realizovalo Národné osvetové centrum v Bratislave v spolupráci s Podpolianskym osvetovým strediskom vo Zvolene, ku ktorým sa neskôr pridala aj najstaršia národná, kultúrna a vedecká ustanovizeň Slovákov Matica slovenská i ďalšie subjekty. Maticu slovenskú na podujatí tradične reprezentuje terajší predseda jej Prezídia Miroslav Holečko, spoluautor projektu Gorazdových organových dní.

Mladí organisti z Rajca, Nitrianskeho Rudna, Prievidze, Drienova, Cemiaty, Zalužíc a Banskej Belej absolvujú program, ktorého vyvrcholením bude prehliadka ich interpretačného umenia. Súčasťou programu budú odborné semináre pre organistov a ich pedagógov, zamerané na náuku o organe vo vyučovaní ZUŠ, na zásady organovej interpretácie v liturgii, registráciu v organovej hudbe, ktoré sa uskutočnia vo Zvolene.

Nosná časť programu, v kostole v Rímskokatolíckom kostole v Sielnici, bude venovaná praktickým zručnostiam, teda registráciám a interpretácii za odborného vedenia pedagógov a profesionálnych organistov – Kataríny Tuhárskaj z Banskej Štiavnice; Petra Sochuľáka z Konzervatória J. L. Bellu Banskej Bystrice, Milana Hrica zo Zvolena a Mariána Gregora zo Sielnice.

Verejnosti sa organisti predstavia na spoločnom koncerte 27. septembra o 17:30 v priestoroch Kostola Ducha Svätého v Sielnici. Slávnostným príhovorom ho otvorí Miroslav Holečko, predseda Spoločnosti svätého Gorazda. Meno laureáta prehliadky bude známe v sobotu 28. septembra na rozborovom seminári a vyhodnotení XXIV. Gorazdových organových dní.

Organizátormi tohoročnej prehliadky sú Banskobystrický samosprávny kraj, Podpolianske osvetové stredisko vo Zvolene, Hudobný odbor Matice slovenskej Martin, Spoločnosť svätého Gorazda Bratislava, Rada KBS pre vedu, vzdelanie a kultúru, Cyrilometodská spoločnosť Bratislava, Mesto Zvolen, Rímsko-katolícky farský úrad Sielnica.

XXIV. GOD tvoria súčasť jubilejných XXX. svätogorazdovských dní a Dekády svätého Gorazda na Slovensku 2016 – 2025, nad ktorými jedenástykrát prevzal záštitu bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Organizátori podujatím vytvárajú priestor na stretnutia, výmenu skúseností organistov, chcú prispieť ku skvalitneniu ich interpretačného umenia a zároveň si uctiť dielo prvého po mene známeho slovenského veľkňaza, pedagóga, diplomata, vzdelanca európskeho formátu – svätého Gorazda.

TK KBS informoval Miroslav Holečko( TK KBS, mho; ml ) 20190927022   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020