TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charitatívna komunita z Lecce: Byť s Kristom a s bratmi v ich ťažkostiach
P:3, 26. 09. 2019 22:10, ZAHVatikán 26. septembra (RV) Zotrvávať s Kristom a s bratmi v ťažkostiach – k tomuto povzbudil pápež František členov talianskeho spoločenstva s názvom Emmanuel, zameraného najmä na sociálnu a charitatívnu službu. Prijal ich na osobitnej audiencii vo štvrtok 26. septembra.

Komunita z juhotalianskeho Lecce, ktorá sa venuje službe núdznym a marginalizovaným osobám, si budúci rok pripomenie 40. výročie svojho vzniku. Medzi 400 účastníkmi audiencie bol aj jej zakladateľ, jezuitský páter Mario Marafioti.

Mesto Lecce sa nachádza v juhovýchodnom cípe Talianska a je známe ako kultúrny skvost regiónu Apúlia. Práve tu v roku 1980 skupina mužov a žien otvorila domov pre osoby v núdzi, čo predstavuje počiatky komunity Emmanuel. Dnes sa komunita za pomoci početných dobrovoľníkov stará o 500 osôb a hlavnú pozornosť venuje mladistvým. Jej činnosť je rozdelená do šiestich sektorov: rodina, postihnutí, závislosti, sociálna spolupráca a podnikanie, migrácie a diakonia.

Ako pripomenul pápež, „komunita sa zrodila v deň Vianoc a vyjadruje vieru stelesnenú v službe“. „Pán klope na dvere s tvárou krehkých ľudí, bratov a sestier žijúcich v chudobe, opustenosti či otroctve“, povedal Svätý Otec a členom komunity naznačil „majstrovskú cestu“, ktorou sa majú uberať:

„Chcel by som vás utvrdiť na majstrovskej ceste, ktorou je dvojité zotrvávanie: zotrvávať s Kristom a zotrvávať s bratmi v ťažkostiach. Toto je kľúč. Je to cesta, ktorá je naznačená v samotnom mene komunity: Emmanuel. Boh nám ukazuje túto cestu: On, ktorý je láska, je Boh-s-nami. A to nie ako nejaká idea, či ešte horšie ako akási ideológia, ale ako život, Ježišov život. On je Emmanuel, Boh-s-nami, ktorý vydával svedectvo o láske Otca, zdieľajúc s nami až do krajnosti naše človečenstvo.

Z tohto zdroja čerpáme živú vodu, aby sme šli vpred a aby sme si nenechali ukradnúť radosť, nádej a odvahu darovať sa; aby sme boli spolu bez vzájomného zraňovania; aby sme i po sklamaniach a neúspechoch opätovne rozhodili siete; aby sme aj naďalej pracovali s radosťou, aj keď je to ťažké a pociťujeme únavu; aby sme zostali verní prvotnému duchu povolania a misie.“

Komunita Emmanuel z Lecce sa plánuje v budúcom roku venovať hlbšiemu čítaniu apoštolskej exhortácie Evangelii gaudium, čo Svätý Otec ocenil.( TK KBS, RV zk; pz ) 20190926051   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020