[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 08. 05. 2024   Meniny má Ingrida      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tohtoročný október vyhlásil pápež za Mimoriadny misijný mesiac
P:3, 26. 09. 2019 11:55, DOM

Bratislava 26. septembra (TK KBS) Svätý Otec František vyhlásil tohtoročný október za mimoriadny misijný mesiac. Podnetom je storočnica encykliky pápeža Benedikta XV. Maximum illud o činnosti misionárov vo svete. Pápež František pripomína výzvu Benedikta XV. spred sto rokov, ktorá nestráca na aktuálnosti ani dnes, že Cirkev a jej misie potrebujú mužov a ženy, ktorí „vynikajú horlivosťou a svätosťou“.

PODNETY k sláveniu je možné nájsť na stránke Pápežských misijných diel.

Svätý Otec vydal posolstvo k misijnej nedeli, ktoré nazval Pokrstení a poslaní. „Je to hlavná myšlienka celého mesiaca. Krstom sme poslaní do tohoto sveta. Krst je veľký dar. Poklad, ktorý nám bol daný nielen pre to, aby sme ho chránili, ale aj dávali iným,“ povedal národný riaditeľ Pápežských misijných diel Ivan Kňaze, podľa ktorého základným východiskom je dokument Evangelium gaudiium. „Radosťou môžeme oslovovať iných pre Ježiša Krista a privádzať ich k viere. K tomuto sme poslaní krstom. Každý pokrstený má teda byť misionárom všade, kde sme,“ upozornil. Podľa neho poslanie „Choďte do celého sveta znamená, že nie každý môže ísť do ďalekého sveta, ale tým svetom je pre nás naša rodina, práca, škola, obec, farnosť. Tam môžeme oslovovať iných radosťou pre Krista. To je základná myšlienka mimoriadneho misijného mesiaca,“ dodal.

Od vydania spomínanej encykliky uplynulo sto rokov. V nej pápež Benedikta XV. zdôrazňuje, že pre misie sú potrební svätí ľudia. „Viera sa posilňuje, že je daná,“ upozorňuje Ivan Kňaze. Práve výročie bolo dôvodom za vyhlásenie mimoriadneho mesiaca. „Druhým dôvodom bol fakt, že Svätý Otec František vníma potrebu misie a to nielen v misijných krajinách, ale aj v krajinách, kde je kresťanstvo tradičné. V týchto krajinách cirkev nenachádza spôsoby ako oslovovať mladú generáciu. Je to Európa a Severná Amerika. Pápež pochádza z misijnej krajiny. Preto jeho vnímanie, čo je misia, je iné, ako európske,“ povedal národný riaditeľ PMD s tým, že v misijnom mesiaci ide o to, aby sme sa v Európe zaktivizovali pre misiu a Evanjelizáciu, pre oslovovanie ľudí pre vieru. To sa týka celej Európy, aj Slovenska. „Kňazi, rodičia i starí rodičia vnímajú, že mladú generáciu nedokáže cirkev osloviť. Slovensko je silné tradíciou. Viera bola u nás skrátka spojená so silnou tradíciou. To je pozitívne. Slávenie Vianoc, sviatosti birmovania, prvého svätého prijímania, je spojené s tradíciou a rodinnými oslavami. To sa týka aj svadby. Je však potrebné, aby cirkev ponúkla nový pohľad. Manželstvo a sviatosť je dôležitá, ale nie je nevyhnutná veľká oslava. Tradícia na sídliskách už neexistuje. Nemajú tam tradíciu nedeľnej svätej omše, čo na dedinách bolo tradičné,“ zdôraznil Ivan Kňaze. Podľa neho treba, aby sa aj Slovensko zaktivizovalo. „Pripravujeme stretnutie pre kňazov, kde by sa navzájom inšpirovali, ako z frustrácie prejsť k misii. Veľa vecí nás znechucuje. Človek má tendenciu vyplakávať, ale je dôležité, aby to bol udzravujúci plač, z ktorého človek vyjde a bude s ľuďmi. Je dôležité byť s ľuďmi. Osobný vzťah je dôležitý pre kňazov i laikov. To v ľuďoch zostane. Keby nebolo kresťanstvo, mnohí ľudia by sa nepoznali. Nevznikli by nové manželstvá. Evanjelizácia je najistejší priestor reálnych vzťahov,“ vyhlásil.

Cieľom Mimoriadneho misijného mesiaca je podľa Ivana Kňazeho v prvom rade modlitba. „Prvý október je sviatok svätej Terezky Ježiškova, ktorá nikdy nebola na misiách, ale modlila sa celý život a mnohým pomohla. Čiže v prvom rade je to modlitba, pretože nie každý môže podnikať aktivity,“ povedal. Druhým cieľom je premýšľanie o tom, čo je dôležité v mojom okolí. Nasleduje aktivizácia v tom prostredí, kde som. A štvrtou formou je pomoc misiám.

Dá sa povedať, že Slovensko patrí medzi najbohatšie krajiny sveta. Deväťdesiat percent ľudí na svete sa má horšie ako my. „Môžeme pomôcť v rámci cirkvi tým, ktorí sa majú v misijných krajinách horšie. Zároveň Slovensko môže pomôcť modlitbou a aktivizáciou kňazov a zapojením laikov vo farnostiach. V nemecky hovoriacich krajinách bol prijatý misijný manifest, v ktorom sa ľudia môžu na rok zaviazať k nejakým službám vo farnosti. Môže ísť o praktické veci, ako je spevokol, upratovanie kostola, pomoc biednym,“ vymenováva možnosti Ivan Kňaze.

Na webe PMD záujemcovia nájdu modlitbu Svätého Otca Františka za misie. „Modlíme sa tiež misijný ruženec, ktorý je charakteristický piatimi farbami symbolizujúcimi päť kontinentov. Pripravujeme Krížovú cestu mučeníkov misií a svedkov viery. V nej sú zahrnutí štyria Slováci. Danica Olexová, Emília Bihárová, sestra Veronika a kňaz Ján Hermanovský,“ hovorí riaditeľ PMD.

Počas misijnej nedele prebieha finančná zbierka vo všetkých diecézach sveta, aj v tých najchudobnejších. „Je to najvyššia forma solidarity. Peniaze posielajú do spoločného fondu aj chudobné krajiny a následne sa to prerozdeľuje medzi najchudobnejších. Každý sa teda učí štedrosti. Minulý rok sa napríklad v Etiópii vyzbieralo 10 000 eur. U nás sa vyzbieralo 608 tisíc a my sme následne v Etiópii podporili viaceré projekty,“ konštatuje Ivan Kňaze.

Peniaze vyzbierané na misijnú nedeľu sa využívajú na podporu diecéz, katechétov a projekty, ktoré diecézy financujú. Je to napríklad výstavba kostolov, školenia katechétov. Cez Misijné dielo detí Slovensko podporuje v Rwande dielo svätého Antona. Prvýkrát bolo podporené Pápežské misijné dielo detí v Indii.

Cez dielo svätého Petra zas podporujú Slováci bohoslovcov vo svete. „Na Slovensku majú veriaci adoptovaných viac ako 300 bohoslovcov. Na misijnú nedeľu príde na Slovensko rektor seminára z Beninu, ktorý podporujeme. Okrem toho finančne pomáhame seminárom v Burkina Faso, Pobreží Slonoviny a dva v Kamerune. v Benine podporujeme všetkých bohoslovcov, v ostatných prvákov,“ hovorí Ivan Kňaze.

Jeden rok pre jedného bohoslovca stojí 600 eur. „Máme pani, ktorá podporuje finančne desať bohoslovcov. V Pruskom sa pravidelne spoločenstvo modlí za nové duchovné povolania. Zatiaľ však Boh nikoho z obce nepovolal. Ale toto spoločenstvo si adoptovalo bohoslavca v Benine, za ktorého sa modlí a finančne ho aj podporuje,“ dodal Ivan Kňaze.

( TK KBS, rp; ml ) 20190926028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]