[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 04. 2024   Meniny má Marek      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podnety Vatikánu v OSN k vyriešeniu roky trvajúceho konfliktu v Sýrii
P:3, 25. 09. 2019 20:46, ZAH

New York 25. septembra (RV) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin, ktorý sa v týchto dňoch zúčastňuje na 74. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku ako vedúci delegácie Svätej stolice, sa v utorok 24. septembra vyjadril k otázke hľadania stabilného vyriešenia 8 rokov trvajúceho konfliktu v Sýrii.

Svätý Otec František sa spolu s diplomatmi  Svätej stolice intenzívne angažuje za mier v Sýrii už viacero rokov. Kardinál Parolin v OSN pripomenul aj pápežov list z júla 2019, adresovaný prezidentovi Bašárovi al-Asadovi. Pri utorkovom stretnutí na úrovni ministrov kardinál Parolin na pôde OSN zdôraznil tri dôležité body ohľadom iniciatív s cieľom nájsť trvalé politické riešenie.

Prvý bod sa týka zrušenia sankcií: „Uvalené sankcie spôsobujú tiež ťažké bremeno civilnému obyvateľstvu. V skutočnosti charitatívne organizácie pôsobiace v tejto oblasti opakovane zdôrazňujú škodlivý účinok týchto sankcií na civilistov a žiadali ich zrušenie.“

V druhom bode ide o problém návratu utečencov a uzmierenia:  „Svätá stolica vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby im poskytlo oporu a povzbudenie k dobrovoľnému a bezpečnému návratu, a rovnako aj vnútorne vysídlené osoby.“

Tretí bod hovorí o pozitívnej úlohe kresťanov a iných náboženských menšín: „Kresťania a náboženské menšiny vždy zohrávali špecifickú úlohu v sociálnej štruktúre Blízkeho východu. Ich prítomnosť musí byť podporovaná a povzbudzovaná ako príspevok k sociálnej súdržnosti, ako aj k nevyhnutnému procesu uzmierenia.“

Spolu s uistením o pokračovaní úsilia Svätej stolice a Katolíckej cirkvi pri hľadaní trvalého vyriešenia súčasnej konfliktnej situácie v Sýrii a pri poskytovaní humanitárnej podpory kardinál Parolin upozornil najmä na ohrozenie mladých ľudí:

„Nie je tu v stávke len stabilita Blízkeho východu, ale aj samotná budúcnosť mladých ľudí, z ktorých mnohí sa narodili a vyrastajú mimo vlastnej krajiny, a ktorí sú často zbavení príležitostí na vzdelávanie a chýba im to nevyhnutné pre život. Príliš často sa stávajú ľahkou obeťou kriminality a radikalizácie. Toto je otázka dôstojnosti a civilizovanosti.“



( TK KBS, RV mh, jb; ml ) 20190925044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]