TK KBS

Dnes je pondelok 06. 04. 2020   Meniny má Irena       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred pochodom za život sa konala svätá omša v bratislavskej Inchebe
P:3, 22. 09. 2019 11:30, DOMBratislava 22. septembra (TK KBS) Národnému pochodu za život dnes predchádzala slávnostná svätá omša. V Incheba Expo Aréne v Bratislave ju za účasti stoviek ľudí, viacerých biskupov, kňazov, diakonov a zasvätených celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska. Koncelebrovali trnavský arcibiskup Ján Orosch a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober, ktorý sa prítomným prihovoril aj v homílii. Nedeľnou svätou omšou pokračoval program Národného pochodu za život, ktorý dnes vyvrcholí na Námestí Slobody v Bratislave.

Všetkých prítomných, ako aj tých, ktorí boli s miestom slávenia "duchovne spojení" prostredníctvom TV LUX a Rádia LUMEN, pozdravil arcibiskup Zvolenský. "Ďakujem Pánovi, že máme túto krásnu príležitosť, aby sme slávili svätú omšu v dnešnú nedeľu, kedy sa koná aj Národný pochod za život," uviedol. Osobitne privítal tých, ktorí do hlavného mesta cestovali od skorých ranných hodín z rôznych častí Slovenska. "Vydali ste sa na cestu sem do Bratislavy. Ďakujem vám. Tešíme sa, že ste prišli. Ďakujem Bohu za každého z vás," povedal. "Ale rád by som aj výslovne vyjadril to, že naše kráčanie, náš pochod za život, Národný pochod za život, pre vás, ktorí ste tu prítomní, je v podstate záležitosťou, ktorú robíte veľmi často. Lebo vždy je to pochod za život, keď sa vydáme na cestu napríklad do Božieho chrámu na svätú omšu či už cez týždeň alebo v nedeľu. To je ten prvý, najdôležitejší a nevyhnutný pochod za život. Naša duchovná cesta, ale aj telesná cesta, ale aj predovšetkým duchovná cesta k Bohu."

"Sme nie v sakrálnom priestore, a predsa sa usilujeme svätiť túto nedeľu spoločne tu v Bratislave a mne sa tak chce všetkým vám, ktorí ste tu zhromaždení s nami, povedať jedno také povzbudivé, nie reklamné: Slovensko do toho," povedal v úvode homílie arcibiskup Bober. Zdôraznil, že svetoví lídri dnes "toľko hovoria" o mieri a pokoji, a pritom si nechcú "nahlas priznať", že "najväčším nepriateľom pokoja v západných spoločnostiach je zabíjanie nenarodených detí". Deti sa aj dnes podľa jeho slov nechávajú zabíjať zo strachu pred stratou pohodlia či strachu pred nedostatkom prírodných zdrojov. Dodal, že na to, aby sme si "tie vraždy" mohli ospravedlniť, používame niekoľko argumentov, "ktoré točíme dookola, len aby sme nemuseli počuť pravdu."

Za "prvú lož" označil tvrdenie, že nenarodené dieťa ešte vlastne nie je dieťaťom. "My však vieme, že už pri počatí, dostáva od Boha každé jedno embryo nesmrteľnú ľudskú dušu," povedal arcibiskup Bober. "Preto trváme na tom, že ľudský život musí byť chránený už od počatia - a bez kompromisov," uviedol. Druhé klamstvo podľa neho tvrdí, že potrat nemá pre ženu žiadne následky. "No v skutočnosti každý potrat spôsobuje veľké rany na tele - dokonca na dvoch telách - a ešte väčšie rany na duši," povedal. "Tretie klamstvo šírené o potrate spočíva v slogane: Moje telo - moje brucho patrí mne! Je to dokonalý sebaklam. (...) Naše telo je chrámom Ducha Svätého a aj embryo v tele matky patrí Bohu. Aj embryo, človek v zárodku, má právo na život."

Kazateľ zároveň v homílii upozornil, že pri potratoch sa málo hovorí o "mužovi, ktorý spolu so ženou dieťa splodil". "Jedno poradenské centrum pre ženy v Nemecku prišlo k záveru, že až 90 % žien, ktoré boli na potrat, aby si dieťa boli nechali, keby ich pri rozhodovaní otec dieťaťa nenechal v štichu - keby ich nenútil k potratu, resp. keby ich emocionálne nevydieral. Veľa mužov sa v týchto prípadoch zachovalo zbabelo a nezodpovedne a tak sa ťažko previnili," povedal arcibiskup Bober. "Boh je pôvodcom a darcom života. On život daruje aj vtedy, keď muž a žena nechtiach splodia dieťa. Ako Božie deti musíme urobiť všetko preto, aby sme aj takýto na prvý pohľad nechcený ľudský život zachránili a podporovali," uviedol kazateľ na svätej omši.

Arcibiskup Bober v homíli poďakoval všetkým, ktorí sa angažujú v prospech nenarodených detí a vzdelávajú či vplývajú na ženy a mužov, ktorí sa "rozhodujú a falošne si namýšľajú, že azda by pre nich bolo lepšie ukončiť život počatého dieťaťa". "Ďakujem vám všetkým, že sa modlite za ich obrátenie a za ich správne rozhodnutia, že sa modlite aj za nenarodených a za ich rodičov, ktorí v konečnom dôsledku veľmi trpia. A nakoniec vás všetkých prosím, aby ste nevzdávali tento boj za život. Stojíte na správnej strane, bojujete za dobrú vec. (...) Vždy keď budete počuť tieto klamstvá o človeku a Bohu, nahlas zaujmite postoj, rozhodne a s odvahou! Pochodujme dnes v zmysle hesla dnešného pochodu: Za najmenších z nás," uviedol.

"Ak poznáte niekoho kto trpí na následky vykonaného potratu, sprostredkujte mu pomoc. Cesta k uzdraveniu je zdlĺhavá, každý dotknutý však potrebuje jednoznačne Božiu pomoc, jeho odpoustenie a milosrdenstvo. Iba tak možno zranenej duši vrátiť pokoj. Budujme v spoločnosti atmosféru, v ktorej sa deti budú vnímať nie ako ťarcha, ale ako Boží dar a budú prijímané s vďačnosťou a radosťou! Pamätajte si: Kto slúži životu, slúži Bohu! Chráňme život od počatia až po prirodzenú smrť a vyzdvihujme rodinu muža a ženy. Deti si nezaslúžia, aby sme z nich robili pokusných králikov len preto, že my, dnešní namyslení ľudia, si chceme dokazovať, že deti sa dajú vychovávať aj v iných zväzkoch ako iba v tradičnej rodine," uviedol arcibiskup Bober.

PLNÉ ZNENIE homílie je TU

Hlavným iniciátorom a organizátorom pochodu je Konferencia biskupov Slovenska a nezisková organizácia Kanet. Spolupracujú ďalšie cirkvi, spoločenstvá, pro-life organizácie a ďalšie organizácie, ktoré sa stotožňujú s potrebou chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.Prvý Národný pochod za život bol v roku 2013 v Košiciach, druhý v roku 2015 v Bratislave. Boli v tom čase najväčšími verejnými zhromaždeniami uskutočnenými od roku 1989. Celkovo ich navštívilo viac ako 150 tisíc ľudí. Od prijatia potratovej legislatívy bolo na Slovensku usmrtených umelým potratom 1 500 000 detí.( TK KBS, ml; ml ) 20190922003   |   Upozorniť na chybu v správe | Prečítaná 923 x

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020