TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave chystajú cez víkend prvé arcidiecézne stretnutie miništrantov
P:3, 19. 09. 2019 16:22, DOMTrnava 19. septembra (TK KBS) Už túto sobotu sa v Trnave uskutoční prvé arcidiecézne stretnutie miništrantov. O jeho programe a pastorácii miništrantov sme sa rozprávali s koordinátorom príprav, trnavským školským dekanom a riaditeľom Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha v Trnave Ľubošom Hašanom.

- Prečo sa Trnavská arcidiecéza rozhodla zorganizovať diecézne stretnutie miništrantov?
Starostlivosť o miništrantov je prioritou každého kňaza vo farnosti. Z pracovných stretnutí školských dekanov vzišla myšlienka zorganizovať stretnutie, ktoré by spájalo všetkých miništrantov Trnavskej arcidiecézy pri podpore ich krásneho a nenahraditeľného miništrantského poslania – slúžiť Pánu Bohu, podporovať ich živú vieru, vytvárať nové a posilňovať existujúce spoločné priateľstvá a miništrantské spoločenstvá. Robíme tak v nádeji, že sa v ich službe pri oltári zrodia nové kňazské povolania.

- Aký program je pre chlapcov pripravený?
Začíname svätou omšou v katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Trnave, kde hlavným celebrantom bude arcibiskup Ján Orosch. Po svätej omši nasleduje prednáška, ktorá je zameraná na poslanie, význam a posolstvo miništranta v súčasnej dobe. Následne prejdeme do budovy Arcibiskupského gymnázia biskupa P. Jantauscha, kde sú pre miništrantov pripravené workshopy, ktoré otestujú vedomosti, športovú zdatnosť a tímového ducha miništrantov. Počas stretnutia je možnosť pristúpiť k sviatosti zmierenia. Zakončenie stretnutia sa uskutoční v kaplnke bl. Titusa Zemana pri spoločnej modlitbe korunky Božieho milosrdenstva a odovzdania formačnej literatúry – životopisu sv. Dominika Savia.

- Ako sa dnes uskutočňuje starostlivosť o miništrantov v diecéze a prečo je dôležitá?
Starostlivosť o miništrantov je uskutočňovaná cez duchovných otcov farností, ktorí podporujú stretnutia miništrantov vo farnostiach a v niektorých dekanátoch aj realizujú spoločné dekanátne stretnutia. Otec arcibiskup vymenoval arcidiecézneho koordinátora miništrantov, ktorý bude koordinovať aktivity zamerané na starostlivosť o miništrantov, ako aj nadväzovať a ďalej rozvíjať existujúce súčasné aktivity.

- Aké plány sú s pastoráciou miništrantov do budúcnosti? Čo nové môžeme očakávať?
Koordinátor predstaví program na stretnutí miništrantov, ktorý bude zahŕňať nasledovné body: pravidelné stretnutia miništrantov Trnavskej arcidiecézy, formačné stretnutia miništrantov - duchovné obnovy, miništrantské športové turnaje, turistické výstupy, miništrantské púte a aktívnu účasť na sociálnych sieťach prostredníctvom vlastnej domény zoskupujúcej miništrantov Trnavskej arcidiecézy.

Zdroj: Anton Ziolkovský (hovorca Arcibiskupského úradu)( TK KBS, abutt, az; ml ) 20190919042   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020