TK KBS

Dnes je pondelok 30. 03. 2020   Meniny má Vieroslava       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Vladimír Fekete prišiel cez víkend do kostola v Petrovej Vsi
P:3, 16. 09. 2019 10:46, DOMPetrova Ves 16. septembra (TK KBS) Na sviatok Povýšenia Svätého kríža, v sobotu 14. setembra 2019, slávil slávnostnú svätú omšu apoštolský prefekt Azerbajdžanu biskup Mons. Vladimír Fekete vo farskom kostole zoslania Ducha Svätého v Petrovej Vsi (okres Skalica). Vo svojej homílí vychádzal z biblických čítaní a prítomným vysvetlil dôvod slávenia sviaku Povýšenia Svätého kríža, ktorý siaha k nájdeniu Svätého kríža v roku 326 svätou Helenou, matkou cisára Konštantína v Jeruzaleme. Ten vybudoval v roku 335 baziliku Božieho hrobu a cestou časti zostatkov Sv. kríža v dejinách, ktorý sa po znevážení pohanmi r. 621 vrátil do Jeruzalema. Pripomenul, že aj v našich domácnostiach má mať kríž čestné miesto, aby sme naň pozerali nielen ako na nástroj mučenia, ale predovšetkým na nástroj lásky. Aby sme aj my dali miesto vo svojom srdci Pánovi Ježišovi, aby Boh bol v našom srdci a v našom živote vyvýšený. Svätú omšu sprevádzal spevom zbor detí a mládeže z Kuriman.

Svätá omša bola vyvrcholením poobedňajšieho programu, ktorú pripravil pre farnosť i hostí jej duchovný správca Qurín Ján Baraník OPraem. V úvode privítal biskupa vo farnosti a tiež privítal spevácky súbor detí a mládeže zo svojho rodiska z Kurimian. Potom sa biskup Fekete predstavil farníkom a prítomným. Hovoril o svojom detstve v Chorvátskom Grobe o rokoch štúdia na gymnáziu v Senci, kde ho oslovil jeho profesor a tajný salezián Ivan Gróf rodák zo Senice. Hovoril o rozhodnutí stať sa saleziánom, tajnej saleziánskej formácií, o rokoch štúdia na Univerzite, kde študoval matematiku a geológiu, o tajnej kňazskej vysviacke 31. januára 1983 v biskupskej kaplnke kardinála Joachyma Meisnera v Berlíne. Hlavne však o svojom pôsobení počas 7. rokov totality, keď traja spolubratia saleziáni svedčili o viere a pôsobili v Spišskej Novej Vsi a pôsobili v tamojšom regióne a popri zamestnaní sa venovali mládeži napriek tomu, že o svojej kňazskej identite nehovorili. Mnohí sa o nej dozvedeli až po roku 1989. Tam vtedy oslovil i dnešného duchovného správcu v Petrovej Vsi, Jána Baraníka, ktorý vyrastal v obci Kurimany, študoval na gymnáziu v Levoči a jeho vplyvom sa prehĺbil v duchovnom živote a rozhodol pre duchovné povolanie v reholi premonštrátov.

V podnetnej besede, ktorú moderovala redaktorka Rádia LUMEN Anna Bošková, sa prítomní mali možnosť dozvedieť zaujímavé informácie o pôsobení saleziánov počas rokov totality. Počas nej bolo tajne vysvätených približne 60 saleziánov kňazov, o tajnej reholnej formácií i pôsobení otca biskupa počas rokov socializmu i zaujímavosti, keď sa už mohol priznať ku kňazstvu po skončení totalitného obdobia. Tiež hovoril pôsobení na rozličných úsekoch života v reholi, keď už mohli saleziáni verejne pôsobiť a pracovať s mládežou, na čo sa ani podľaj jeho slov veľmi nepripravovali, skôr predpokladali po odhalení ich činnosti nejaké väzenie. Po roku 1990 don Fekete vystriedal viacero úloh, od blízkeho spolupracovníka provinciála Ernesta Macáka, provinciála saleziánov, novicmajstra až po misionára v Azerbajdžane, na ktorého sa necítil vhodný kandidát, ani povolaný ani pripravený. Spomínal aj na menovanie za biskupa 8. decembra 2017 a biskupskú vysviacku v Baku vo februári 2018. Biskup komentoval aj pripravenú vizuálnu prezentáciu o Azerbajdžane, prítomnosti saleziánov, sestier saleziánok i sestier matky Terezy v nej, ich misií a pôsobení katolíckej Cirkvi v tejto dnes moslimskej krajine. Jej kresťanské korene siahajú až k pôsobeniu apoštolov Bartolomeja a Tomáša. Aj dnes je tam možné nájsť stopy starých kresťanských stavieb. Tiež informoval o návšteve pápeža Jána Pavla II r. 2002 a pápeža Františka v roku 2016 v krajine. Prítomní mali možnosť podporiť jeho misiu aj finančne.

Tento prvý slovenský biskup salezián odpovedal na viaceré otázky prítomných. Tiež povedal že vo svete v súčasnosti pôsobí približne 120 saleziánov biskupov, viac ich je v misijných krajinách. Počas celého poobedia svojim spevom prispel k slávnostnej atmosfére programu viacerých, zvlášť mariánskych piesní, spevácky zbor z Kuriman.

TK KBS informoval Ľudovít Košík( TK KBS, lko, ml; rp ) 20190916030   |   Upozorniť na chybu v správe

[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020