[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 26. 04. 2024   Meniny má Jaroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V ústave svätých Cyrila a Metoda v Ríme si pripomínali viaceré výročia
P:3, 16. 09. 2019 10:18, DOM

Bratislava 16. septembra (TK KBS) V nedeľu si obyvatelia Pápežského ústavu a kolégia svätých Cyrila a Metoda v Ríme pripomenuli rôzne výročia, za ktoré ďakovali pri svätej omši. Za účasti slovenských a talianskych veriacich si v Ríme pripomenuli sviatok Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Zároveň sa v tento deň slávi výročie posviacky kolegiálneho kostola sv. Cyrila a Metoda, ktorý 15. septembra 1963 posvätil kardinál Eugenio Tisserant, vtedajší biskup diecézy Porta Santa Rufina, na území ktorej sa kolégium nachádza. Pri svätej omši veriaci tiež ďakovali za 40 rokov biskupskej služby Jozefa kardinála Tomka, ktorý si práve 15. Septembra pripomína výročie biskupskej vysviacky. 

Slovenský ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme (SÚCM) bol založený v roku 1961 z iniciatívy kňazov, ktorí prišli do Ríma študovať po skončení II. svetovej vojny, a po udalostiach vo februári 1948 sa nemohli slobodne vrátiť do vlasti, ako aj z generácie kňazov, ktorí po apríli 1950 boli nútení odísť z vlasti, pretože boli doma prenasledovaní pre svoju náboženskú aktivitu.

Keďže v Ríme bolo aj veľa emigrantov – laikov s deťmi, vznikla myšlienka vychovávať tieto deti v národnom i náboženskom duchu vo vlastnej inštitúcii. V roku 1959 boli signatármi iniciatívy na vybudovanie Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme, ustanovizne na výchovu kňazského dorastu, zároveň i strediska náboženského a kultúrneho života Slovákov v zahraničí, kardinál Jozef Tomko – emeritný prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov; Mons. Štefan Nahálka – bývalý tajomník biskupa Jána Vojtaššáka a organizátor náboženského a kultúrneho života slovenských katolíkov v zahraničí; Michal Lacko SJ – gréckokatolícky profesor na rímskych univerzitách, vedec a spisovateľ; Félix Litva SJ – univerzitný profesor, publicista, národný a kultúrny pracovník a Ľudovít Macák SDB – pedagóg a spisovateľ, trpiteľ za vieru.

So súhlasom príslušných cirkevných autorít, hlavne dekrétom kardinála Eugenia Tisseranta z 8. januára 1961, miestneho biskupa diecézy Porto – Santa Rufina, a so schválením štátnej autority – dekrétom prezidenta Talianskej republiky, za podstatnej pomoci amerických Slovákov, ale i rodákov z Kanady, Austrálie a Západnej Európy, sa podarilo v krátkom čase vybudovať Ústav. Veľkú zásluhu pri podporovaní tejto myšlienky mal významný predstaviteľ slovensko – amerického hnutia, biskup Andrej Grutka, ktorý dokázal presvedčiť slovenské organizácie v Amerike o potrebe Ústavu a viedol zbierku na jeho výstavbu. Základný kameň Ústavu posvätil pápež Ján XXIII. Na sviatok patrónky Slovenska, Sedembolestnej Panny Márie 15. septembra 1963 – zároveň v roku, kedy sa slávilo 1100. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu - Ústav posvätil kardinál Eugenio Tisserant. Mozaiku hlavného oltára v Kaplnke zhotovil Dr. Jozef Cincík a vyobrazuje vierozvestov sv. Cyrila a Metoda s ich žiakmi.

V roku 1998 bol Ústav sv. Cyrila a Metoda v Ríme povýšený na Pápežskú inštitúciu. Súhlas k tomu dal pápež Ján Pavol II. a to v čase, keď ústav oslavoval 35. výročie svojho vzniku. Reagoval tak na dve žiadosti vtedajšieho predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Rudolfa Baláža o zriadenie Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda v Ríme a o udelenie titulu „pápežský“ už jestvujúcemu Slovenskému ústavu sv. Cyrila a Metoda v Ríme.

Svätý Otec tak vtedy svojou kladnou odpoveďou ohodnotil činnosť, ktorú ústav vykonával pri udržiavaní viery a nádeje slovenských veriacich. Ústav sa pričinil najmä o zaslanie vyše dvoch miliónov výtlačkov náboženských kníh na Slovensko, či o realizovanie liturgickej obnovy v duchu Druhého vatikánskeho koncilu vydávaním potrebných liturgických kníh v slovenčine. Okrem toho je významná aj jeho činnosť pri usmerňovaní slovenských pútnikov, ktorí prichádzajú do Ríma pozdraviť Svätého Otca.

TK KBS informoval Slavo Engel

( TK KBS, rp; ml ) 20190916028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]