TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Jozef Tomko oslávil v Ríme 40. výročie biskupskej vysviacky
P:3, 15. 09. 2019 21:05, ZAHRím 15. septembra (RV) V nedeľu 15. septembra, na slávnosť Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska, sa kardinál Tomko poďakoval za dar štyridsaťročnej biskupskej služby svätou omšou pri oltári nad hrobom sv. Jána Pavla II. Slávil ju v slovenskom jazyku, za prítomnosti troch veľvyslancov, desiatky kňazov a viacerých rehoľných sestier, vrátane pútnikov a slovenských a českých veriacich žijúcich v Ríme.

Svätý Otec František zaslal slovenskému kardinálovi pri príležitosti výročia apoštolské požehnanie. Jubilujúci kardinál ho rozšíril na všetkých svojich drahých aj prostredníctvom Vatikánskeho rozhlasu.

Špeciálne apoštolské požehnanie, ktoré pri tejto príležitosti dostal na ozdobnom pergamene v taliančine s podpisom Svätého Otca Františka, je určené samotnému jubilantovi, ako aj všetkým, ktorých nosí vo svojom srdci. Kardinál Jozef Tomko rozšíril toto apoštolské požehnanie aj cez mikrofón Vatikánskeho rozhlasu (TU).

Hlavnými koncelebrantmi jubilujúceho kardinála boli košický eparcha, vladyka Milan Chautur a Mons. František Novajovský, pracovník vatikánskeho Štátneho sekretariátu, ktorý sa prihovoril aj v homílii. Na slávnosti boli prítomní veľvyslanci Slovenskej republiky pri Svätej stolici i pri Talianskej republike Marek Lisánsky a Ján Šoth, ako aj český veľvyslanec pri Svätej stolici Václav Kolaja.

Medzi kňazmi boli aj sudca Rímskej róty Mons. Miroslav Konštanc Adam OP a rektor Pápežského kolégia Nepomucénum o. Roman Czudek. Koncelebrovala desiatka ďalších diecéznych i rehoľných kňazov latinského aj východného obradu. Pri liturgii dnes asistovali bohoslovci spomenutého kolégia.

Svätiteľom kardinála Jozefa Tomka bol osobne pápež sv. Ján Pavol II. Mons. Novajovský v homílii pripomenul samotnú historickú udalosť, ktorá sa začala 15. septembra 1979 o pol šiestej popoludní v Sixtínskej kaplnke. Biskupské heslo Jozefa Tomka „Aby Cirkev vzmáhala“ (Ut Ecclesia aedificetur) predstavil kazateľ ako ústrednú ideu, realizovanú v celom jeho doterajšom živote.

Pripomenul, že funkcia generálneho sekretára Biskupskej synody, prvá dôležitá úloha, ktorú Ján Pavol II. zveril arcibiskupovi Tomkovi, sa týkala práve realizovania myšlienok II. vatikánskeho koncilu ohľadom biskupského kolégia a podieľania sa biskupov na spoločnom vedení Cirkvi.

V ďalšom pôsobení ako „prvý misionár Svätého Otca“ na čele Kongregácie pre evanjelizáciu národov potom pokračoval kardinál Tomko naplno v budovaním Cirkvi a podporovaním jej rastu po celom svete. Z osobnej skúsenosti hovoril Mons. František Novajovský o príspevku kardinála Tomka pre rast Cirkvi na Slovensku, zvlášť o dôležitosti jeho návštevy vo vlasti ešte na sklonku doby neslobody.

-
PLNÉ ZNENIE homílie Mons. Novajovského

Jubilanta pri slávnosti pozdravil s blahoprajným príhovorom slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici Marek Lisánsky. Vladyka Milan Chautur na záver predniesol svoje slávnostné žičenie slovom aj spevom.

Zdroj: Vatikánsky rozhlas SK / Jozef Bartkovjak SJ - Vatikán

Fotogaléria: Facebook Vatican News SK( TK KBS, RV jb; ml ) 20190915006   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020