TK KBS

Dnes je sobota 11. 07. 2020   Meniny má Milota       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Jedna bolesť podľa biskupa Feketeho človeka bolí a druhá ho mení
P:3, 15. 09. 2019 11:45, DOMŠaštín 15. septembra (TK KBS) Apoštolský prefekt v Azerbajdžane Mons. Vladimír Fekete, SDB, v homílii na celonárodnej púti k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne vyzdvihol tri slová, ktoré sa viažu na život Márie a ktoré sa zároveň bytostne dotýkajú každého jedného z nás. Sú to slová, ktorým nie vždy dosť rozumieme a preto je nám niekedy ťažké prijať ich. Sú to bolesť, poslušnosť a viera.

Podľa Mons. Feketeho niet na zemi človeka, ktorý by nemal osobnú skúsenosť s bolesťou. „Pre
veriaceho človeka je prítomnosť utrpenia v jeho živote a v živote jeho blízkych skúškou jeho viery v dobrého a láskavého Boha. Bolesť je človeku niekedy na osoh. Môže mu pomôcť uvedomiť si jeho hranice,“ zdôraznil biskup Mons. Vladimír Fekete, podľa ktorého tu na zemi sú len dva druhy bolesti. „Jedna iba bolí. Tá druhá človeka mení,“ konštatoval.

Druhé slovo je podľa Mons. Feketeho poslušnosť. „Keď sa Panna Mária dozvedá, že sa má stať Matkou predpovedaného Mesiáša, nerozumie a bráni sa prijať túto úlohu. Povzbudená Božím poslom však napokon hovorí FIAT – nech sa mi stane to, k čomu ma povoláva Boh, aj keď tomu nerozumie a možno sa bojí. Nechce sa silou-mocou držať svojich plánov a predstáv. Verí, že ak Boh od nej čosi žiada, pomôže jej, aby bola schopná to i uskutočniť. Koľko nenaplnených ľudských snov, túžob a predstáv okolo nás! Koľko ľudí sa cíti byť zbytočnými a nedocenenými, pretože sa nemohli v živote realizovať tak, ako si to vysnívali,“ vyhlásil Mons Fekete s tým, že šťastie nespočíva v sebarealizácii za každú cenu. „Tou najistejšou sebarealizáciou je zveriť svoj život do Božích rúk. Podriadiť sa spoznanej Božej vôli - to nie je prehra,“ dodal.

Tretie slovo viažuce sa na Pannu Máriu je viera. „Pre nás, ktorí sme dostali tento vzácny dar, je viera svetlom, v ktorom môžeme lepšie rozumieť sebe samým i svetu okolo nás,“ upozornil v homílii, v závere ktorej zároveň pozval veriacich na budúcotýždňový Národný pochod za život v Bratislave.

PLNÉ ZNENIE homílie je možné nájsť TU( TK KBS, rp; rp ) 20190915003   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020