[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Už 22. stretnutie východných hierarchov sa uskutoční vo Večnom meste
P:3, 11. 09. 2019 12:36, ZAH

Rím 11. septembra (TK KBS) Výročné stretnutie východných katolíckych hierarchov Európy sa tento rok uskutoční v priestoroch Pápežského ukrajinského kolégia sv. Jozafáta v Ríme (12. - 14. septembra 2019). Ide o stretnutie biskupov východných (grécko-katolíckych) cirkví sui iuris, ktoré sú v plnej jednote s Katolíckou cirkvou a jej viditeľnou hlavou, rímskym pápežom, ale líšia sa od Latinskej cirkvi liturgickou, sviatostnou, disciplinárnou a kánonickou tradíciou. Okrem gréckokatolíckych cirkví existujú v Európe aj iné zjednotené cirkvi: Maronitská, Chaldejská, Arménska, Syro-malabarská a Cirkev sýrskych katolíkov v Európe. Od roku 2009 sa stretnutie koná pod patronátom Rady európskych biskupských konferencií (CCEE).

Ústredná téma tohtoročného stretnutia sa týka ekumenizmu a znie: Ekumenické poslanie východných katolíckych cirkví Európy v súčasnosti. Účastníci si vypočujú viacero prednášok, ktoré sa budú týkať rôznych aspektov ekumenického dialógu, ako napr.: modely na obnovenie jednoty Cirkvi, uniatizmus, Balamandské vyhlásenie (1993), Havanské vyhlásenie (2016), prozelytizmus, ekumenicky dialóg a činnosť Zmiešanej katolícko-pravoslávnej teologickej komisie, sviatosť Eucharistie a interkomúnio medzi Katolíckou cirkvou a východnými nekatolíckymi cirkvami a iné.

Spomínaným témam sa vo svojich prednáškach budú venovať odborníci na ekumenizmus z Vatikánu i zo zahraničia. O tom, že ide o vrcholové podujatie, svedčí aj prítomnosť štyroch kardinálov, ktorí na stretnutí prednesú príhovory: kardinál Angelo Bagnasco, janovský arcibiskup a predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE); kardinál Leonardo Sandri, prefekt Kongregácie pre východné cirkvi; kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov a kardinál Pietro Parolin, vatikánsky štátny sekretár.

Okrem pracovnej časti stretnutia, ktorú tvoria prednášky a diskusie v pléne, nebudú chýbať ani spoločné liturgické slávenia, modlitba liturgie hodín, či návšteva ukrajinskej Baziliky sv. Sofie v Ríme, kde sa hierarchovia pomodlia večiereň. Vrcholným bodom stretnutia bude osobitná audiencia u Svätého Otca, ktorá je naplánovaná na sobotu doobeda.

Spracoval: Stanislav Gábor

( TK KBS, sg; ml ) 20190911030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]