TK KBS

Dnes je utorok 26. 05. 2020   Meniny má Dušan       Pošlite tip TK KBS Správy cez: RSS | Email | Mobile | Twitter | Instagram | Facebook | Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Top témy
Všetky
Koronavírus

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda o rodine
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Večnom meste organizujú XIV. národnú púť Ordinariátu OS a OZ SR
P:3, 10. 09. 2019 08:49, ZAHBratislava/Rím 10. septembra (TK KBS) Vyše 240 príslušníkov ozbrojených síl a zborov, vrátane jednotky Čestnej stráže, príslušníkov Policajného zboru SR, Hasičského a záchranného zboru SR, Zboru väzenskej a justičnej stráže SR a Finančného riaditeľstva SR sa od nedele zúčastňuje na XIV. ročníku Národnej púte Ordinariátu Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky v Ríme. Vyvrcholí účasťou na stredajšej generálnej audiencii so Svätým Otcom Františkom.

Púť vedie za účasti ministerky vnútra SR Denisy Sakovej Mons. František Rábek, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR. Do Ríma prišlo päť autobusov. Z Bratislavy vyrazili pútnici po nedeľnej svätej omši v Katedrále sv. Šebastiána v Krasňanoch. V pondelok sa zastavili v rodisku sv. Františka v Assisi, informovalo na sociálnej sieti Slovenské veľvyslanectvo pri Svätej stolici.

V utorok sa k pútnikom pridala ministerka vnútra Denisa Saková v sprievode vikára pre duchovú službu v Policajnom zbore Jozefa Palubu s jej delegáciou, v ktorej sa nachádza aj štátny tajomník Ministerstva obrany SR Marián Saloň. Delegáciu Ministerstva vnútra privítal veľvyslanec Slovenskej republiky pre Taliansko, veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici a policajný pridelenec Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Po príchode sa s pútnikmi zúčastnila na svätej omši v Bazilike svätého Petra v Ríme, v blízkosti pápežského oltára i hrobu svätého Petra. Ďalším bodom programu bola prehliadka vatikánskych záhrad. Delegácia sa plánuje zúčastniť aj na výstave Milana Rastislava Štefánika v priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky, ktorej súčasťou je akt kladenia vencov pri tabuli generála Milana Rastislava Štefánika.

Poslednou zastávkou ministerky je Bazilika svätého Klementa v Ríme, kde si uctí hrob i ostatky svätého Cyrila, patróna Slovákov i celej Európy.

V stredu sa ministerka zúčastní na prehliadke Sixtínskej kaplnky, ktorá je súčasťou pápežského paláca vo Vatikáne, a ktorú dal postaviť pápež Sixtus V. v rokoch 1473 až 1486. Nachádzajú sa v nej fresky od renesančného génia Michelangela. Na tomto mieste prebieha aj voľba pápeža. Po prehliadke kaplnky sa zúčastní spolu so slovenskými pútnikmi na generálnej audiencii pápeža Františka, po ktorej mu odovzdá svoj dar.

Potom navštívi sídlo Vatikánskej polície a prezrie si jej operatívne stredisko a stretne sa aj s jej predstaviteľmi. Nakoniec sa presunie do sídla Švajčiarskej gardy a zúčastní sa aj prehliadky historickej zbrojnice tohto útvaru, ktorý zabezpečuje čestnú stráž Jeho Svätosti i jeho ochranu. Hneď potom sa delegácia vráti do Bratislavy.

V rámci púte absolvujú účastníci prehliadku Vatikánskych múzeí, Baziliky sv. Pavla za hradbami, Baziliky sv. Jána na Lateráne, katakomb sv. Šebastiána, ako aj prehliadku Baziliky sv. Praxedy, kde počas pobytu v Ríme žili naši vierozvestcovia sv. Cyril a Metod a Baziliky Santa Maria Maggiore kde boli schválené liturgické knihy v reči našich predkov. Na záver navštívia aj Baziliku sv. Klementa, miesto, kde je sv. Cyril pochovaný.

-
Snímka: Ilustračná / Aktualizované( TK KBS, sv, ord; ml ) 20190910018   |   Upozorniť na chybu v správe |[naspäť](c) TK KBS 2003 - 2020